SME

V Európe má hlavné slovo konštruktér, v Japonsku technológ

Patrí medzi ikony Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Jeho rukami prešli celé generácie študentov, ktorí dnes tvoria automobilový biznis nielen na Slovensku. Prinášame rozhovor s docentom Alexandrom Ikrinským.

Doc. Ing. Alexander Ikrinský, PhD. vychoval mnohých motoristických novinárov, zástupcov importérov aj ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach automobilového priemyslu.Doc. Ing. Alexander Ikrinský, PhD. vychoval mnohých motoristických novinárov, zástupcov importérov aj ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach automobilového priemyslu. (Zdroj: Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Patrí medzi ikony Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Jeho rukami prešli celé generácie študentov, ktorí dnes tvoria automobilový biznis nielen na Slovensku. Medzi jeho absolventmi nájdete motoristických novinárov, zástupcov importérov aj ľudí pracujúcich v rôznych odvetviach automobilového priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som sa nedávno dozvedel, že sa stal šťastným majiteľom tretej generácie modelu Toyota Prius, rozhodol som sa vyspovedať ho ako zákazníka a okrem štandardných otázok sme sa dostali aj k veľmi zaujímavým témam.

SkryťVypnúť reklamu

Už dopredu avizujem, že toto je prvý, ale určite nie posledný rozhovor na našich stránkach, pretože tento pán má napriek svojmu veku veľmi široký rozhľad a má čo povedať aj k iným témam ako len k hybridom – pán docent Alexander Ikrinský.

Mnoho sa v poslednej dobe polemizuje o tom, či majú alebo nemajú hybridy zmysel. Keď by som robil rozhovor s bežným zákazníkom, pri otázke prečo si kúpil hybrid by som asi poznal odpoveď dopredu. V prípade profesora Slovenskej technickej univerzity, ktorý celý život študuje všetko okolo automobilov a má v problematike rozhľad, ma odpoveď nesmierne zaujíma. Takže prečo hybrid a keď už hybrid, prečo práve Prius?

Robil som rozsiahly prieskum už dlhší čas, v ktorom mi Prius tretej generácie vyšiel ako technicky najdokonalejší automobil v danej triede, s najmenšou spotrebou paliva a najspoľahlivejší.

SkryťVypnúť reklamu

Pozdáva sa mi tiež po estetickej stránke. Dizajnéri odviedli poctivú robotu, keď karosérii s najmenším aerodynamickým odporom vzduchu v tej triede na svete dokázali vštepiť ešte aj kus estetiky.

12_ikr_big.jpg

Vyslovene cítite ako sa vietor kĺže po karosérii. Tam, kde ostatní prehrávajú, ja vyhrávam, pretože mám nižšiu spotrebu paliva. Aj proti vetru. Ďalším dôležitým faktorom je mimoriadne pohodlie jazdy a posledným veľká priestorová ponuka.

Kde všade ste čerpali informácie pre tento prieskum?

Študujem veľa nemeckých časopisov, napríklad ATZ (Automobiltechnische Zeitschrift) a MTZ (Motortechnische Zeitschrift). Pravidelne tiež sledujem švajčiarsky Automobil Revue, ktorý je veľmi objektívny a v neposlednom rade som mal možnosť niekoľkokrát skúšať Prius predošlej generácie na rôznych akciách. Takže z týchto všetkých vstupov som si urobil prehľad a rozhodol sa práve pre nový Prius.

SkryťVypnúť reklamu

Čo znamená „technicky najdokonalejší“ z úst profesora Strojníckej fakulty STU?

V tomto aute sú uplatnené všetky najnovšie technológie, ktoré vedú k znižovaniu spotreby paliva. Už samotný Atkinsonov cyklus, podľa ktorého motor pracuje (skrátená kompresia a predĺžená expanzia jednoducho povedané).

Za ďalšie je to ideálna a veľmi subtílna spolupráca skupiny batérií so spaľovacím motorom, voľba troch jazdných režimov (elektrický, ekonomický a výkonový), čo dáva človeku možnosť voľby. Ak chce jazdiť hospodárne môže jazdiť na ekonomický režim a tá spotreba je potom veľmi nízka.

14_ikr_big.jpgV mojom prípade po asi po ubehnutí vyše 5000 km sa pohybuje okolo 4 l/100 km. V meste okolo 3,8 až 3,9 l/100 km. Na diaľnici po ceste do Topoľčian som zase dosiahol priemer 3,5 l/100 km a späť 3,4 l/100 km.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi si užívam tiež ticho v interiéri, ktoré je vzácne v dnešnom uhučanom svete. Počas jazdy sa bez problémov počujem pri rozhovore s priateľmi sediacimi vzadu a nemusíme kričať. Dobre sa za jazdy počúva hudba. Myslím tým poslucháčsky náročnejšiu hudbu ako klasiku a jazz.

Úžasným plus tiež je, že keď vznikne v mestskej premávke nejaká riziková situácia, ktorá zaváňa haváriou a potrebujete sa z nej rýchlo dostať, stačí prepnúť na výkonový režim a elektromotor vám umožní uniknúť z tej rizikovej situácie.

Priestorová ponuka je veľkorysá aj pre takých vysokých ľudí ako som ja. Kľudne by som mohol šoférovať aj v klobúku. A vďaka vysokej streche si pri nastupovaní neudriem hlavu, čo neplatí pri mnohých luxusných autách, ktoré som mal možnosť vyskúšať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi fajn je tiež možnosť zapnutia si klimatizácie, keď automobil stojí. To iný systém napríklad neumožňuje.

Prius už roky dosahuje vynikajúce umiestnenia v rôznych štatistikách poruchovosti. Čo myslíte, čím to je?

Mimoriadne veľkou precíznosťou pri výrobe a do značnej miery aj japonskou mentalitou. Nemci robili raz prieskum, o ktorom nakrútili aj niekoľkodielny film, prečo práve japonské automobily dosahujú tak mimoriadne nízku poruchovosť. Špeciálne Toyota, ktorá dlhé roky kraľuje v štatistikách spokojnosti zákazníkov po celom svete.

Tvorcovia tohto filmu došli na to, že kým u európskych automobiliek má hlavné slovo konštruktér, v Japonsku je dôležitejší technológ. To čo európsky konštruktér navrhne sa aj vyrobí. V Japonsku technológ rozhodne, či sa daná novinka bude vyrábať alebo nie, podľa toho, aká je spoľahlivá, či sa nebude kaziť a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto sa nemôže stať, že ak sa niečo skonštruuje, nebude to spoľahlivé. Nepúšťajú sa do ničoho, čo by mohlo byť riskantné. V tom je obrovský rozdiel medzi európskymi a japonskými automobilkami.

11_ikr_big.jpg

Všimnite si napríklad ako dlho sa Toyota držala nikel-metal-hydridových batérií. Napriek tomu, že majú výrazne menšiu kapacitu ako lithium-ionové batérie, ktoré budú dávať teraz do ďalšej generácie hybridných systémov, počnúc novým Priusom Plug-In.

Švajčiari vypočítali, že s týmito batériami Prius Plug-In spotrebuje len 2,6 l benzínu na 100 km (prekalkulované už aj vrátane ceny elektrického prúdu a benzínu). Sériovo ich mali začať vyrábať už začiatkom budúceho roka, a tak dúfam, že po nedávnych prírodných katastrofách, ktoré postihli Japonsko sa im tento termín podarí dodržať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď spomínate klasický Prius a Prius Plug-in, druhý z nich napriek pokrokovejším batériám a dlhšiemu dojazdu na elektrinu vyššou rýchlosťou dosahuje o sekundu slabšie zrýchlenie. Pritom okrem batérií je technika tá istá, teda motor aj prevodovka. V čom to podľa vás je? Kde sa ukrýva ten rozdiel?

Rozmýšľal som ako je to možné a došiel som na to, že náročnosť lithium-ionových batérií je taká obrovská, predovšetkým ich teplotný manažment (vďaka ktorému dosahujú samovybíjateľnosť len 0,1% za deň, čo je extrémne málo), že ak by nebola klimatizácia dostatočne spoľahlivá, batérie by sa mohli vznietiť a vybuchnúť.

Preto celý manažment, ktorý ich ochraňuje, je nielen dôsledný, ale aj ťažký. Plug-In váži približne o 150 kg viac než klasický Prius, čo sú asi dvaja dospelí chlapi navyše. Preto stráca tú sekundu v zrýchlení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa preto vy pozeráte na hybridné automobily do budúcnosti?

Pozrite sa, batérie sa budú ďalej zdokonaľovať. Už je na obzore nový druh –zinok-vzduchové, ktoré majú ďaleko lepšie parametre. Vediem niekoľko diplomových prác o alternatívnych pohonoch. Veľa o tom čítam aj píšem, veľa o tom študujem a keď sa nad tým zamyslím, je to veľmi jednoduché.

Vodík je drahý aj palivové články sú dosť drahé. Výhradne elektrický pohon je čistý v meste , ale problém škodlivín sa presunie do oblasti elektrární. Tam vzniká najviac škodlivín, pokiaľ sa elektrina vyrába z uhlia alebo plynu.

Nemáme žiaľ také šťastie ako Nóri, ktorí získavajú energiu z vodopádov a pracujú s čistou energiou. Navyše aj tú získavajú zadarmo a je veľká pravdepodobnosť, že vodopád nevyschne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa mňa má hybrid veľkú perspektívu, pretože nemôžeme využívať iné zdroje, pokiaľ ich nemáme. Nemáme ani veterné ani solárne elektrárne. Teda solárnych zopár áno, ale tie sú na tom veľmi skromne kapacitne.

mala_upr.jpgSúčasne tiež vzniká problém, čo s opotrebovanými solárnymi článkami, ako ich likvidovať ekologickým spôsobom. Za šťastné tiež nepovažujem nahrádzať polia solárnymi elektrárňami, pretože za chvíľu nebudeme mať kde dopestovať chlieb.

Taktiež sa nemyslí na to, že ak by všetky autá začali jazdiť na elektrinu, bolo by jej nedostatok, pretože už dnes je jej nedostatok.

Ďalšou prekážkou je vysoká cena batérií a krátka životnosť. Nie je nič jednoduchšie ako voziť elektráreň so sebou. Pri každom ubratí plynu alebo brzdení rekuperáciou energie šetriť elektrickú energiu, preto ja nie som odkázaný na externú zásuvku a dobíjanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak elektrický prúd nie je jednoducho a ľahko dostupný z prírodných zdrojov, či už z veterných alebo hydro elektrární, za výhodnejší ešte dlho budem považovať hybrid.

Ale hybridov sa tiež týkajú batérie...

Batérie sú konštruované na celú životnosť automobilu. Dokonca sú zákazníci, ktorí už na Priuse jazdia viac ako dvanásť rokov a batérie ešte nemuseli meniť. Verím, že to tak bude aj v prípade môjho auta.

Autor: Zhováral sa Michal Karpat

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 795
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 634
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 666
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 645
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 297
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 166
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 269
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Eštočák: Prešov pod tlakom pravdy: Mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie, ktoré môže rozkryť škody v DPMP. Primátor má konať–aj voči vlastnému nominantovi
  2. Ján Valchár: O Mariových muliciach a našich vojakoch na Ukrajine
  3. Julius Kravjar: Devätoro Alberta Einsteina
  4. Natália Milanová: Ministerstvo babráctva: Ľudovít Štúr krajšie múzeum mať nebude. Lebo omietka
  5. Lukáš Majerčák: Ždiar I., okres Poprad : Bachledova dolina - Chodník korunami stromov
  6. Viktor Pamula: 21 rokov v najlepšej spoločnosti
  7. Eva Bachletová: Pre manželstvo ako stvorená
  8. Martin Fronk: Ruiny, ktoré ožívajú: Prečo je obnova hradov investíciou, nie výdavkom
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 183
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 16 171
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 183
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 649
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 390
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 624
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 129
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 564
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu