Andrej nám v pondelok (20.6.) popoludní poslal e-mail s fotkami auta stojaceho v križovatke Zadunajská - Einsteinova. Je označené výstražným trojuholníkom.
Andrej: "Od nedele podvečera tam stojí zrejme pokazené auto. Je to hlavný ťah z blízkeho sídliska a hlavný ťah cez Bratislavu vôbec. Auto stojí na zákaze státia a tesne pred križovatkou a aj priechodom.
Ak sa auto pokazí na ceste pokazí a nie je schopné jazdy, stáva sa z neho prekážka cestnej premávky. Vodič je povinný ho bezodkladne označiť výstražným trojuholníkom. Takto stojace auto neporušuje predpisy o zákaze státia, o ktorom písal Andrej.
Videli ste dopravný priestupok? Odfoťte ho a pridajte k nám na mapu
Predpokladajme, že vodič zastavil auto naozaj pre poruchu. Z pohľadu zákona o cestnej premávke potom nejde ani o zastavenie a ani o státie. Je to zastavenie vozidla - teda zastavenie nezávislé od vôle vodiča.
Vozidlo dokonca neporušuje ani zákaz zastavenia či státia v križovatke alebo zákaz zastavenia či státia pred priechodom vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov. Ale to skutočne iba v prípade núdzového státia. Výstražný trojuholník je však jednoznačným znakom toho, že auto v križovatke neparkuje.
Problém je však v tom, že auto tvorí prekážku cestnej premávky. Nie chvíľu ale minimálne trištvrte dňa. Pritom ten, kto prekážku spôsobil, v tomto prípade vodič, je povinný ju odstrániť bezodkladne. Ak to neurobí, povinnosť prechádza na správcu komunikácie. Odtiahnuť vozidlo smie dať aj štátna polícia.
Andrej: "Natíska sa otázka, kde sú naši mestskí policajti, ktorí zvyknú rozdávať papuče a odťahovať autá len vo výnosných lokalitách? Za zmienku už stojí len spomenúť, že 200 metrov odtiaľ sa nachádza policajná stanica (štátna), ktorej auta museli desiatky raz prejsť okolo odstaveného auta."
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
r) prekážkou cestnej premávky všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov,
Prečo tam to auto tak dlho stálo? Možno je to tým, že si vodič nesplnil oznamovaciu povinnosť. Ten, kto spôsobil prekážku a nemôže ju bezodkladne odstrániť, musí o tom informovať políciu.
Ak ale o stojacom aute policajti vedeli, či už od vodiča alebo vlastným zistením, nemal by byť problém informovať správcu komunikácie o nutnosti zabezpečenia plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Problém je ale to, že policajti môžu no nemusia rozhodnúť o odstránení prekážky z cesty. Možno si tiež kompetentní povedali, že nejde o prekážku cestnej premávky, keďže križovatka je široká a prehľadná.
Prekážkou je všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov. V prípade, na ktorý nás upozornil Andrej môžu byť ohrození chodci. Stačí, aby si vodič sledujúci najmä premávku vľavo nevšimol pre stojace auto chodca vchádzajúceho na priechod sprava (z pohľadu vodiča) a tragédia je na svete.
Auto označené výstražným trojuholníkom je teda prekážkou cestnej premávky.
Správca cesty je síce povinný odstrániť prekážku, ale najprv sa o tom musí dozvedieť. Žeby si ale za celý pracovný deň nikto z kompetentných nič nevšimol.
To, že vodiči nikomu zjavne nikomu nič nehlásili, sa dá pochopiť. Pre nich je križovatka prejazdná s takto stojacim autom.
Ak ani vodič odstaveného auta, okoloidúci vodiči, či policajti si informáciu o prekážke nechajú pre seba, "Čierny Peter" zostáva v rukách správcu komunikácie. Ale len od momentu, keď sa o tom dozvie. Potom môže za neodstránenie prekážky dostať pokutu až 3500 eur. Kto však správcovi dokáže to, že o prekážke vedel a nekonal?
§ 43, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty. Ten, kto odstráni prekážku cestnej premávky, je povinný bezodkladne zabezpečiť aj odstránenie predmetov a odpadov prekážajúcich v zjazdnosti na ceste, ktoré s prekážkou cestnej premávky súvisia.
(2) Ak ten, kto prekážku cestnej premávky spôsobil, ju bezodkladne neodstráni, je povinný ju označiť a oznámiť to policajtovi; ak prekážku neoznačí, príslušný správca cesty je povinný ju bezodkladne označiť na náklady jej pôvodcu.
(3) Prekážka cestnej premávky sa označí tak, aby ju účastníci cestnej premávky mohli včas spozorovať. Prekážka cestnej premávky sa označuje najmä zábranou na označenie uzávierky, výstražným svetlom oranžovej farby, za zníženej viditeľnosti aj červeným svetlom alebo reflexnou červenou zástavkou. Na označenie vozidla, ktoré je povinne vybavené prenosným výstražným trojuholníkom, platí § 24 ods. 3.
(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je
a) na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,
b) na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené,
c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti, alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a adresy pobytu alebo názvu a sídla držiteľa vozidla na viditeľnom mieste s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.
(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4 a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta. Ak ide o vozidlo tvoriace prekážku cestnej premávky na diaľnici alebo na rýchlostnej ceste, o odstránení vozidla rozhodne policajt, ak tak neurobil skôr ten, kto prekážku spôsobil, alebo správca cesty.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.