BRATISLAVA. Cena strešného boxu odráža jeho výbavu, objem, pevnosť a komfort obsluhy. Najlacnejšie zoženiete už za 85 eur. Stredná trieda boxov stojí od 200 do 500 eur.
Špičkové boxy s vysokou pevnosťou a vylepšeným vzhľadom stoja od 800 do 1100 eur. Novinkou je textilný strešný box. Firma Thule vyvinula špeciálny vak s nepremokavej tkaniny prispôsobený základnému priečnemu nosiču. Jeho výhodou sú minimálne nároky na skladovanie a ľahká demontáž. Vo všeobecnosti kúpite výborný box za 250 až 300 eur.
Odložte si na palivo Nárast spotreby zhoršením aerodynamiky auta je celkom pochopiteľný. V praxi ide iba o to, aby dovolenkári počítali na dlhej trase s vyššou sumou peňazí na palivo a tiež s vyšším hlukom v kabíne.
Naloženie a zväčšenie prepravnej kapacity osobného auta strešným boxom znamená zvýšenie nákladov na palivo o približne 13 eur na tisíc kilometrov. Konečná suma závisí od typu motora, auta a veľkosti boxu.
Vyberte radšej väčší V princípe možno strešné boxy rozdeliť na krátke a dlhé, prípadne vysoké (na batožinu) a nízke (lyže a dlhé štíhle predmety). Pri meraniach spotreby vyšli lepšie dlhé boxy. Ak investujete do boxu, radšej kúpte väčší a pevnejší.
S narastajúcou cenou boxu stúpa komfort obsluhy, zlepšuje sa povrchová úprava a zjednodušuje montáž. Kým najlacnejší box treba upevniť na nosič ôsmimi skrutkami, tie drahšie majú rýchloupínací systém.
Boxom to nekončí K cene si nezabudnite pripočítať ešte priečny nosič, na ktorý box namontujete. Ak plánujete voziť lyže a ťažšie veci, kúpte značkový priečny nosič určený presne na daný typ auta. Bude určite lepší ako lacné univerzálne priečne nosiče. Najmä majitelia kombi a minivanov so strešnými lištami musia dať pozor, aby profil strešnej lišty pasoval k nosiču.
Pri výbere boxu je dôležitý spôsob montáže (najlepšie bez náradia), odolnosť plastu voči klimatickým vplyvom (slnko a mráz) a systém zamykania (minimálne s viacbodovým centrálnym zámkom).
Priestor na skladovanie Snáď jedinou nevýhodou boxu ako takého je potrebný priestor na skladovanie mimo sezóny, keď sa box nepoužíva, pretože jeho zbytočné prevážanie na streche zvyšuje spotrebu. Kto býva v paneláku alebo potrebuje box raz ročne môže si ho aj požičať za štyri až desať eur na deň.
Kto nemá základný priečny nosič, musí si tento požičať za ďalšie dve eurá deň. V mnohých požičovniach strešných boxov požadujú okrem dokladu totožnosti zloženie vratnej zálohy od 80 do 100 eur. Športovcom, lyžiarom a početným rodinám sa investícia do boxu vráti.
Strešný box výhody
nevýhody
nárast prepravnej kapacity auta
potrebuje veľa miesta na skladovanie
bezpečný prevoz lyží
prácna montáž na strechu
ochrana batožiny pred počasím
cena
možnosť zamknúť batožinu
-
nízka hmotnosť
-
menší nárast spotreby auta
ako klasický nosič
-
Autor: rch