V posledných rokoch sme reklamou priam zasypávaní. Nájdeme ju všade, kde sa obrátime. Keď si však niekto vyhliadne naše auto ako miesto pre svoju reklamu, možno to považovať za priame otravovanie.
Ešte horšie je, keď vám leták za stieračom spôsobí škodu. Podobný prípad sa stal aj nášmu čitateľovi Michalovi.
Michal: "Existuje nejaká ochrana pred zadávateľmi alebo realizátormi reklamných kampani, ktorí si bez vášho súhlasu robia z vášho auta "nástenku" pre svoje reklamne letáky? Je naozaj vecou extrémnej náhody prichytiť niekoho práve v momente, ako vám niečo strká za stierač. A v prípade, že žiadate dodatočne o odstránenie neželanej pamiatky ako zvyšky letáku prilepene na čelnom skle, odpoveďou je poloha mŕtveho chrobáka."
Podľa hovorkyne Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuši Krkošovej sa má majiteľ auta v takomto prípade obrátiť na šíriteľa reklamy, alebo reklamnú agentúru, ktorá zabezpečuje šírenie reklám.
Ak na propagačnom reklamnom letáku nie je uvedený šíriteľ, občan sa môže písomne obrátiť na objednávateľa reklamy a žiadať postúpenie jeho požiadavky šíriteľovi o náhradu škody. To urobil aj náš čitateľ, obrátil sa na zadávateľa reklamy, poslal mu takýto e-mail v tomto znení:
"Dobrý deň, dňa 27.5. som si našiel za stieračom svojho auta zaparkovaného na Rezedovej 27, Bratislava - Ružinov váš reklamný leták. Zanechal trvalý dojem nielen na mne, ale aj čelnom skle auta. Ako vidíte z priloženej fotografie, časť vášho letáku ostala prilepená na čelnom skle a kladie odhodlaný odpor všetkým snahám o jej odstránenie. Rád by som vás týmto požiadal o informáciu, kedy a kto mi príde pozostatky tejto nevyžiadanej reklamy odstrániť alebo komu mam pripadne poslať účet za ručné vyčistenie čelného skla."
Nápravu je možné dosiahnuť len v občiansko-právnom konaní
Do dnešného dňa sa Michalovi nik neozval.
"Občan si môže v prípade zašpinenia alebo poškodenia vymáhať nápravu len v občiansko-právnom konaní prostredníctvom príslušného súdu," informovala Krkošová. Ostáva však len na ňom, aby dokázal, kto reklamný leták za stierač vložil. "Je obtiažne dokázať, kto vložil za stierač auta reklamný leták," dodala.
Problematika reklamy, akú nám opísal náš čitateľ, sa v zákone o reklame priamo nerieši. Nepozná a ani nerieši šírenie reklamy podobným spôsobom.
"Zákon ustanovuje všeobecné požiadavky na reklamu niektorých produktov, ochranu spotrebiteľov a podnikateľov pred účinkami klamlivej reklamy a neprípustnej porovnávacej reklamy, a reklamy, ktorá je nekalou obchodnou praktikou a pôsobnosť orgánov štátnej správy pri výkone dozoru nad dodržiavaním tohto zákona," vysvetlila Krkošková.
Nechcete reklamu za stieračom? Ťaháte za kratší koniec
Zabrániť tomu, aby vám dal niekto reklamu za stierač, je vo väčšine prípadov nemožné. A keď sa reklamný leták prilepí na sklo, máte tri možnosti:
- sťažovať si u distribútora letáku alebo zadávateľa reklamy,
- sťažovať si na súde, alebo
- zobrať do rúk čistiace prostriedky a umyť okno.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.