Agentúrny servis sme o 19:55 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Ak vaša typická dovolenka trvá aj s cestou autom desať dní, môže pre vás mierne zlacnieť. Parlament totiž schválil, že diaľničné známky od januára budúceho roka už nebudú na sedem, ale na desať dní.
Zmenu presadil poslanec KDH Alojz Přidal cez zákon o riadení bezpečnosti pozemných komunikácií.
Mínus pre príjmy štátu
„Väčšinou keď ide človek na dovolenku, tak ide na čistých sedem dní pobytu. Ráta sa s tým, že prvý deň cestuje tam, deviaty deň ide naspäť,“ vraví Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.
Motoristi, ktorí si nebudú musieť kupovať dve sedemdňové známky, pocítia zmenu pozitívne. Přidal tvrdí, že známka na dlhšie obdobie môže podporiť cestovný ruch. „Má pomôcť zahraničným turistom, ktorí navštívia Slovensko, ako aj domácim motoristom,“ píše sa v návrhu.
Štát však stratí. Z príjmov z predaja diaľničných známok totiž táto zmena ukrojí asi 1,2 milióna eur ročne, tvrdí Přidal. Sedemdňové známky sú totiž najpredávanejšie.
Cena nie je známa
Dnešná sedemdňová známka stojí sedem eur. Koľko bude stáť nová ešte nie je známe. „Adekvátne k tomu,“ odhaduje Přidal. O cene však rozhodne vyhláška.
Novou možnosťou má byť v budúcnosti kúpa známky cez sms.
Kamióny na dvojkách hľadajú zhodu
KDH pripravilo novelu, podľa ktorej by nemali kamióny jazdiť po cestách druhej a tretej triedy. Teraz chce svoj návrh meniť. Niektorým sa však páči pôvodná verzia.
BRATISLAVA. Budú môcť kamióny jazdiť po cestách druhej a tretej triedy? KDH pôvodne navrhlo, že by sa z nich mali úplne vylúčiť.
Neskôr minister dopravy Ján Figeľ (KDH) dopravcom sľúbil, že to tak nebude. Dopravcovia sa totiž sťažovali, že ak sa bude môcť po dvojkách a trojkách jazdiť len vtedy, ak do cieľa nevedie iná cesta, budú musieť robiť veľké obchádzky.
V novele zákona o cestnej premávke však zostalo úplné vylúčenie nákladiakov z ciest druhej a tretej triedy. Sľúbené zmeny sa mali presadiť v parlamente. Poslanci o novele rokovali, ale rozpravu prerušili.
Most-Híd je otázny
Hoci sa zmeny dostali do parlamentu, niektorým poslancom sa pozdáva pôvodný návrh, teda úplné vylúčenie kamiónov z ciest druhej a tretej triedy. „Kamióny rozbijú most, oprava stojí pár miliónov eur a odkiaľ sa má na to zobrať?,“ pýta sa Gábor Gál z MostHíd.
V hospodárskom výbore naopak preferujú, aby sa zakázal tranzit len na cestách, ktoré na to naozaj nie sú konštruované. „Dá sa to riešiť zákazom vjazdu a dodatkovou tabuľou,“ hovorí autor návrhu Alojz Přidal z KDH.
Podporu už tento nápad našiel postupne aj tam, kde ju najprv nemal, teda v bezpečnostnom výbore. „Na výbore návrh neprešiel, až následne si získaval podporu u mnohých členov koalície vrátane mňa,“ povedal šéf bezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ). Rovnako to vidí Milan Laurenčík z SaS.
V rámci strany Most-Híd nie sú názory jednotné. László Solymos by napríklad zakázal tranzit len niekde a riadne by takú cestu označil. Asi o tom budeme hovoriť, vraví.
Na problémy s cestami začali poukazovať starostovia po tom, ako sa zaviedlo mýto. Nákladiaky ho vraj takto obchádzajú.
Nespokojní dopravcovia
Paušálny zákaz jazdiť po cestách druhej a tretej triedy priniesol v združeniu dopravcov Česmad už dávnejšie reči o štrajku. „Nie je to uzavreté,“ povedal prezident Česmadu Pavol Jančovič.
S nápadom obchádzať dvojky a trojky nie je spokojná ani Únia autodopravcov Slovenska, ktorej členovia štrajkovali po zavedení mýta. Vo štvrtok navyše uplynul termín, dokedy mal rezort dopravy vyriešiť ich požiadavky – napríklad zlacniť mýto. V zásadných veciach im nevyhovel, tvrdia dopravcovia.
Ministerstvu dopravy sa nedarí dohodnúť ani s prevádzkovateľom mýta, firmou SkyToll, a jej predstaviteľmi na tom, aby bolo mýtnych úsekov menej a teda aj štát by platil menej SkyTollu. Termín uplynul vo štvrtok.
„Stále prebiehajú rokovania so spoločnosťou Skytoll. Rovnako pokračujú aj rokovania so zástupcami autodopravcov,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič.