Podľa požiadaviek európskych vodičov je naladený aj podvozok.
GAVI. Keď Fiat vstúpil do zruinovaného koncernu Chrysler, odborníci sa na toto spojenie pozerali skepticky. Prvá skúsenosť s modelom Fiat Freemont však naznačuje, že zlúčenie diametrálne rozdielnych koncernov môže byť perspektívne.
Keď európski špecialisti upravia aj iné americké modely ako tento a stanovia im primerané ceny, môžeme zažiť ešte veľké prekvapenie.
Freemont je prvým členom taliansko-americkej rodiny Fiat/Chrysler. Niektorí v ňom vidia nástupcu hneď troch modelov – Croma, Multipla a Ulysse. V skutočnosti však ide o bystrý spôsob ako s minimálnymi nákladmi rozšíriť modelové portfólio značky o veľké auto, ktoré navyše koncom roka dostane ďalší bonus v podobe pohonu 4x4.
Inovovaný vzhľad, ale bez xenónovNiekto ho s ohľadom na jeho offroadový imidž považuje za crossover. Ja v ňom vidím výborne vymyslený sedemmiestny rodinný van s pridanou hodnotou v podobe vyššej svetlej výšky a pohonu 4x4.
Do talianskych farieb preoblečený Dodge Journey prešiel pred uvedením na európsky trh rozsiahlymi zmenami. Upravený bol vzhľad prednej časti s novou maskou chladiča. Predný nárazník dostal terénnejší výzor a prepracované boli aj zadné svetlá s LED technológiou.
Xenónové predné svetlá nie sú k dispozícii, čo môže byť jeho malý hendikep. Aby Freemont mohol mať xenóny, potreboval by predné reflektory s inou optikou aj mechanikou. Teda namiesto klasických parabol by musel mať svetlá s projektorovou technikou.
Zo zákona musia byť totiž xenóny vybavené automatickou reguláciou výšky svetelných lúčov. Inak by svietili vysoko a priveľmi by osvetľovali protiidúce autá.
Mäkké materiály, nový multimediálny systémÚplne nový je kokpit s mäkkými povrchovými materiálmi, ktorý sa vo veľkej miere zbavil tvrdých plastov a ostrých hrán. Pôvodná ostala hádam len radiaca páka.
Volant má menší priemer venca aj krajší tvar. Už nevyzerá ako volant autobusu. Stredový panel bol kompletne zmenený. Z veľkej časti mu dominuje obrovská dotyková obrazovka, na ktorej sa ovláda trojzónová klimatizácia, rádio, parkovacia kamera, palubný počítač a vstavaná navigácia od firmy Garmin.
Na tejto obrazovke je najlepšie, že je veľká a veľké sú tiež dotykové tlačidlá. Celý systém má jednoduchú logiku a kto pozná prenosný navigačný systém Garmin, bude sa rýchlo orientovať.
Ak chcete počas aktívnej navigácie zmeniť niečo v nastavení klimatizácie alebo rádia, kliknutím na ponuku menu v spodnej časti displeja sa obraz navigácie na chvíľu zmenší a súčasne počas navigovania môžete prestaviť, čo potrebujete.
Navigačné ikony sa zobrazujú aj na malom displeji v strede prístrojového panela, kde ich má vodič bližšie k zornému poľu. Po dizajnovej stránke je kokpit americky jednoduchý, bez zbytočných ozdôb.
Na palubnej doske padnú ako prvé do oka veľké prázdne plochy. Kvalita materiálov, spracovanie a ich povrchová úprava vytvárajú v kabíne podstatne príjemnejšie prostredie na cestovanie než pôvodný originál.
Balík múdrych riešeníNajsilnejšou stránkou modelu Freemont je priestorový komfort a variabilita interiéru. Čím dlhšie som s ním jazdil, tým viac dobrých a najmä praktických nápadov som v kabíne objavoval. Ako keby sa Fiat inšpiroval všetkým dobrým, čo výrobcovia v tejto kategórii doposiaľ vymysleli.
Či už to bola rôznymi smermi polohovateľná parabola stropného vnútorného osvetlenia, po ramene vysúvajúca sa slnečná clona ak si potrebujete dôkladne zatieniť bočné okno pred oslepujúcim slnkom (potom nepotrebujete tzv. dvojitú clonu).
Potešili aj výduchy ventilácie pre zadných pasažierov v strope a samostatný ovládací panel na upravovanie teploty a intenzity fúkania alebo objemné odkladacie schránky v podlahe pod nohami zadných pasažierov a vyklápateľný sedák spolujazdca, do ktorého sa dá tiež niečo ukryť.
Freemont je napríklad možno jediný van so zadnými dverami otvárateľnými do 90-stupňového uhla. Na preplnených mestských parkoviskách vám to bude síce nanič, ale doma pred domom, na diaľničnom parkovisku alebo v iných prípadoch, doširoka otvárateľné dlhé dvere významne uľahčujú prístup do kabíny.
Ak sa k tomu ešte pridajú po koľajničkách posúvateľné krajné sedadlá v druhom rade (v rozsahu 100 mm) s vyklápateľným sedákom, komfortnejší prístup do tretieho radu sa vytvoriť nedá.
Už na predných sedadlách sa sedí pomerne vzpriamene. Každý ďalší zadný rad je potom ukotvený o niečo vyššie na spôsob sedenia v kine, aby aj tí najzadnejší pasažieri mali optimálny výhľad.
Druhý rad je v porovnaní s prvým vyššie o 44 mm a tretí o ďalších 17 mm. Jeho sedem sedadiel je možné prestavať do 37 rôznych konfigurácií. Predné operadlo spolujazdca sa dá zložiť do úplnej roviny, kvôli ľahšej preprave dlhých predmetov alebo si naň môže vyložiť nohy vpravo sediaci zadný pasažier.
Tretí rad sedadiel sa vyťahuje z podlahy aj sklápa na jeden ťah. Obe sedadlá v treťom rade nemožno nazvať núdzovými. Bez väčších problémov sa do nich usadia aj dospelí. V závislosti od obsadenia interiéru Freemont odvezie od 145 do 1461 l batožiny.
Jazdili SME...
Bez povšimnutia neostali jazdné vlastnosti, tak dôležité pre európskych vodičov. Talianski inžinieri preladili riadenie a pritvrdili podvozok. Riadenie dostalo strmší prevod. Upravená bola tiež geometria prednej nápravy s ohľadom na lepšie vedenie stopy a stabilitu karosérie v zákrutách.
Veľa sa pracovalo aj na odhlučnení kabíny, predovšetkým od hluku motora, keďže väčšina týchto vozidiel sa v Európe predá s naftovým motorom. Štandardne sedemmiestny van postavený na podvozku s vyššou svetlosťou je dlhší než Ford Galaxy ajVolkswagen Sharan (Fiat 4.888 mm vs. 4.819 mm Ford a 4.854 mm VW).
Rázvorom náprav 2.890 mm Freemont prekonáva Galaxy o 40 mm a na Sharan stráca 29 mm. Spoza volantu cítiť, že riadite veľké auto. Tento dojem ešte znásobuje relatívne dlhá palubná doska aj dlhý predný previs.
Prehliadnuť sa nedá ani pohotovostná hmotnosť vozidla, predovšetkým v zákrutách, no prekvapilo ma, aký európsky charakter dokázali Taliani vdýchnuť jeho jazdnému prejavu. Riadenie je nemecky tuhé a presné a navyše poskytuje viac citu ako som čakal.
Hoci treba počítať s nakláňaním karosérie aj primárnym sklonom k nedotáčavosti, vďaka viacprvkovej zadnej náprave Freemont ochotne mení smer a spoľahlivo drží stopu aj v rýchlych tiahlych zákrutách.
Ak by som to mal zhrnúť, po jazdnej stránke sa správa podstatne európskejšie než Dodge. Lepšie sa ovláda, má presnejšie riadenie, istejšie drží stopu a podvozok je počuteľne lepšie odhlučnený. Niektorí kolegovia zo všetkých zmien najviac vyzdvihovali nové brzdy.
Na jeho jazdných vlastnostiach nie je nič záludné. Z amerických čŕt mu ostalo len pohojdávanie sa po prejazde väčších nerovností, ktoré ale nemá žiaden podstatný vplyv na vedenie stopy.
Výkonnejší z dvojice naftových dvojlitrov (125 kW/170 k) má tichý a kultivovaný chod, s pekným ťahom už odspodu. V porovnaní s predošlým dvojlitrovým turbodieselom pod kapotou modelu Dodge Journey prináša MultiJet podstatne lepšiu akustickú kultúru.
Predbiehanie v akomkoľvek jazdnom režime mu nerobí problém. Dokonca som názoru, že minimálne na diaľnici by mu prospeli trochu ťažšie prevody, pretože pri tachometrovej rýchlosti 100 km/h točí na 6. rýchlostnom stupni 2000 ot: 1/min a pri rýchlosti 140 km/h až 2900 ot. 1/min. Napriek tomu som na testovacej trase dlhej 155 km dosiahol spotrebu 7,7 l/100 km. Na 1874 kg ťažkého mastodonta pekná vizitka.
V novembri tohto roka pribudne do ponuky verzia s pohonom 4x4, dostupná len s motorom 2.0 MultiJet 125 kW alebo s 3,2-litrovým benzínovým šesťvalcom Pentastar z dielne značky Chrysler (203 kW/276 k), v oboch prípadoch výhradne v kombinácii so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.
Fiat Freemont je veľmi príjemné cestovateľské auto pre rodiny. Objednať sa bude dať aj päťmiestna verzia, ale len v rámci voliteľnej výbavy. Vyrábať sa bude naďalej v mexickej fabrike Toluca spolu s originálom Dodge Journey a Fiatom 500 pre severoamerický trh.
V predaji od septembraNa slovenský trh Freemont dorazí v priebehu leta, ale oficiálny predaj štartuje až v septembri. Automobilka plánuje predaj 30.000 kusov ročne. Len 6.000 kusov si vraj objednali Taliani počas prvého víkendu otvorených dverí pri príležitosti uvedenia modelu Freemont na domáci trh.
Takže dá sa predpokladať, že 30.000 vozidiel nebude do konca roka taký problém. Fiat očakáva, že klientmi nebudú len zákazníci lojálni k značke, ale až 80% klientely by mal pritiahnuť zvonka od iných výrobcov. V Taliansku bola uvádzacia cena stanovená na 27.200 eur.
Technické parametre vozidiel Fiat Freemont Urban
Motor
2.0 MultiJet
2.0 MultiJet
Zdvihový objem [cm3]
1956
1956
Výkon [kW/k]
103/140
125/170
pri otáčkach [1/min]
4000
4000
Krútiaci moment [Nm]
350
350
pri otáčkach [1/min]
1750-2000
1750-2500
Prevodovka
6MT/6AT
6MT/6AT
Pohotovostná hmotnosť [kg]
1874
1874
Palivová spotreba [l/100 km]
8,3/5,3/6,4
8,3/5,3/6,4
Emisie CO₂ (g/km)
169,
169
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]
12,3
11,0
Maximálna rýchlosť [km/h]
180
195
Rozmery
dĺžka
4888mm
šírka
1878 mm
výška
1691 mm
rázvor náprav
2890 mm
objem batožinového priestoru
145/758/1461 l
objem palivovej nádrže
77,6 l