SME

Prichádza doba hybridná

Majú hybridy budúcnosť? Prečo s na kombinovaný pohon a rekuperáciu energie vrhli automobilky? O stanovisko a nezainteresovaný pohľad sme požiadali Doc. Alexandra Ikrinského, ktorý sa automobilom na akademickej pôde STU venuje desaťročia.

BRATISLAVA. V záujme zlepšenia životného prostredia je veľmi dôležité znížiť množstvo oxidu uhličitého vo výfukových plynoch spaľovacích motorov. To sa dá dosiahnuť znížením spotreby paliva – cestou zvýšenia účinnosti spaľovacích motorov i celého prevodového mechanizmu, zmenšením jazdných odporov motorového vozidla a lepším využívaním jeho pohybovej energie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto sa konštruktéri snažia znížiť najmä valivý odpor pneumatík a odpor vzduchu automobilu. Značným problémom je odpor zotrvačnosti, ktorý sa prejavuje pri každom zrýchlení a brzdení.

SkryťVypnúť reklamu

Počas rozbiehania alebo predbiehania sa na prekonanie odporu zotrvačnosti spotrebuje veľké množstvo paliva. Pri brzdení bežného automobilu sa potom veľká časť nadobudnutej pohybovej energie v brzdách premieňa na teplo, čo veľmi zvyšuje spotrebu paliva.

Schovávajú do elektriky

Pri hybridných automobiloch sa práve táto časť pohybovej energie rekuperáciou premení na elektrickú energiu a uloží sa do batérií. Pri opätovnom rozbiehaní sa zasa táto ušetrená energia odoberá z batérií na pohon automobilu elektromotorom.

Tým sa najmä pri častých zmenách rýchlosti jazdy ušetrí značné množstvo paliva. Preto najmä v mestách, v kolónach a v zápchach dosahujú hybridné automobily, v porovnaní s klasickými automobilmi, mimoriadne veľké úspory paliva.

Hybridné pohony automobilov majú tri druhy konštrukčného usporiadania – sériové, paralelné a kombinované.

Pri sériovom usporiadaní hybridného pohonu sú spaľovací motor a elektromotor v sérii za sebou. Spaľovací motor pracuje v ekologicky výhodnom režime s nízkou spotrebou paliva a s dobrým krútiacim momentom v pomerne úzkom rozsahu otáčok.

Automobil bežne poháňa elektromotor. Keď batérie už nestačia poháňať vozidlo, samočinne sa zapne spaľovací motor, ktorý navyše aj dobíja batérie. Výhodou sériového usporiadania hybridného pohonu je jednoduchá konštrukcia a to, že nie je potrebná prevodovka. Nevýhodou je nízka účinnosť pohonu.

Pri paralelnom usporiadaní hybridného pohonu elektromotor spolupracuje so spaľovacím motorom pomocou prevodovky. Súčasným využitím obidvoch zdrojov pohonu pri nízkych otáčkach spaľovacieho motora sa dá pripojením elektromotora značne zvýšiť hnacia sila na kolesách, čím sa výrazne zlepší zrýchlenie vozidla.

Paralelné zapojenie umožňuje samostatný pohon elektromotorom alebo spaľovacím motorom. V kombinovanej prevádzke zostáva spaľovací motor trvale v činnosti. Paralelné hybridné pohony sa delia na Micro, Mild, Full a Plug-in.

Micro hybridný pohon využíva najmä spaľovací motor. Elektromotor sa používa len na zlepšenie zrýchlenia.

Mild hybridné pohony tiež využívajú elektromotor len na zvýšenie krútiaceho momentu pri zrýchlení. Majú však väčší výkon elektromotora.

Full hybridné automobily poháňa len elektromotor, prípadne len spaľovací motor, alebo obidve pohonné jednotky.

Plug-in hybridné pohony majú podobnú konštrukciu ako Ful hybridné automobily, len navyše ich batérie sa môžu dobíjať z elektrickej siete.

Výhodou paralelnej konštrukcie hybridných pohonov, oproti sériovému usporiadaniu, je vyššia účinnosť, menšia hmotnosť a možnosť využívania viacerých režimov pohonu vozidla. Potrebujú však určité transformačné zariadenie medzi elektromotorom a spaľovacím motorom a vyžadujú si zložitejšie riadenie pohonu.

V tejto oblasti dosiahli najvyššiu technickú dokonalosť hybridné automobily Toyota a Lexus. Vo svete už jazdí vyše tri milióny týchto automobilov.

Kombinovaná konštrukcia hybridného pohonu sa podobá paralelnému usporiadaniu. Výkon spaľovacieho motora sa tu môže prenášať po dvoch vetvách cez planétový prevod alebo elektricky.

Spomínaná kombinovaná konštrukcia hybridného pohonu má výhody sériového a paralelného usporiadania. Nevýhodou je vyššia hmotnosť pohonu.

Zaujímavé je porovnanie vplyvu veľkosti spaľovacieho motora na spotrebu paliva v mestách. Pri bežných osobných automobiloch so spaľovacím motorom je ich veľký výkon pre vodiča veľmi príťažlivým lákadlom čo najviac využívať značné zrýchlenie. Samozrejme, že to si vyžaduje značné množstvo paliva.

SkryťVypnúť reklamu

Príslušná nadspotreba je tým väčšia, čím je vozidlo ťažšie. Takto draho nadobudnutá veľká pohybová energia automobilu sa potom v hustej mestskej premávke častým brzdením v brzdách premieňa na tepelnú energiu, ktorá sa bez úžitku rozplýva do okolia. To je v mestách najväčšou príčinou vysokej spotreba paliva.

peug.jpg
Prvý hybridný model kombinujúci elektromotor s naftovým agregátom je Peugeot 3008 Hybrid4.

V meste usporí tretinu

Keď sa spomínaná pohybová energia vozidla v hybridných automobiloch rekuperáciou uloží ako elektrická energia do batérií, prevažná časť z nej sa ekonomicky využíva pri opätovných rozbiehaniach vozidla, čím sa dosiahne veľká úspora paliva.

Ešte väčšie možnosti úspory paliva vznikajú uplatnením hybridného pohonu v rozvážkových nákladných automobiloch a v mestských autobusoch, kde sa tiež musí vodič často rozbiehať a brzdiť. Tu sa ráta s tým, že sa bežne dá dosiahnuť úspora paliva aj vyše 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Idú po nízkych otáčkach

Je otázkou, či môže hybridný automobil šetriť aj na diaľnici, kde sa väčšinou využíva konštantná rýchlosť jazdy? Z výskumu vlastností spaľovacích motorov i z praktických skúseností je známe, že zážihový aj vznetový štvortaktný motor dosahujú najlepšiu účinnosť pri plnom zaťažení, prípadne v jeho tesnej blízkosti. A to pri pomerne malých otáčkach.

Vo vývoji nových spaľovacích motorov sa preto konštruktéri usilujú posunúť maximálny krútiaci moment do oblasti malých otáčok. To umožňuje na poslednom prevodovom stupni zvoliť menší prevodový pomer a tým zväčšiť zaťaženie a zmenšiť otáčky motora, čím sa motor dostáva do oblasti svojej najlepšej účinnosti, teda najmenšej špecifickej spotreby paliva. (Pritom špecifická spotreba paliva je množstvo paliva v gramoch, ktoré sa spotrebuje na vytvorenie výkonu jedného kilowattu počas jednej hodiny.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
honda.jpg
Honda Jazz hybrid – typický príklad Mild hybridu.

Pri jazde na diaľnici s hybridným automobilom elektromotoru pomáha aj spaľovací motor, ktorý pritom súčasne nabíja aj batérie.. Pritom elektromotor pracuje s dobrou účinnosťou vyše 90 %. Vďaka tomuto dvojitému pohonu môže konštruktér použiť menší prevodový pomer, lebo spojené hnacie jednotky „to utiahnu“.

Takto sa pri tej istej rýchlosti jazdy zmenšia otáčky a zväčší sa zaťaženie spaľovacieho motora.. Čiže spaľovací motor bude pracovať s menšou špecifickou spotrebou paliva. Následkom toho sa zmenší aj prevádzková spotreba paliva v litroch na sto kilometrov.

Pre spomínané dôvody má automobil s hybridným pohonom aj na diaľnici menšiu spotrebu paliva ako ten istý automobil bez hybridného pohonu. Prevádzková spotreba paliva bude v praxi väčšinou ešte menšia, lebo len málokedy nám podmienky premávky na diaľnici dovolia ísť tou istou konštantnou rýchlosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpor vzduchu berie veľmi veľa

Mnohokrát musíme ubrať plyn a brzdiť – a vtedy generátor hybridného pohonu zakaždým dobíja batérie, teda šetrí nadobudnutú pohybovú energiu vozidla – uloží ju do batérií na neskoršie použitie – a tým tiež zmenšuje spotrebu paliva.

Toyota pri type Prius III ešte navyše, najmä pri vyšších rýchlostiach, zmenšuje spotrebu paliva aj extrémne malým odporom vzduchu (medzi veľkosériovo vyrábanými osobnými automobilmi na svete má najmenší súčiniteľ odporu vzduchu cx = 0,25).

Otázka na záver

Prečo aj na diaľnici pri konštantnej rýchlosti musí spaľovací motor dobíjať batérie, keď aj tak väčšinu výkonu na pohon vozidla dodáva on sám a batérie sa podieľajú na pohone vozidla len minimálne?

Je to preto, lebo súčasne používané nikel-metal-hydridové batérie svojou obmedzenou kapacitou sú schopné v spolupráci s elektromotorom pridať veľký krútiaci moment len na krátky čas. Keby vodič potreboval predbiehať viackrát za sebou, batérie by sa čoskoro vyčerpali a zrýchlenie vozidla by sa zhoršilo. To by vodiča zaskočilo, lebo v náročných situáciách by sa potom nemohol spoľahnúť na dostatočné zrýchlenie vozidla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnešné hybridné automobily využívajú kombináciu spaľovacieho motora, elektromotora a batérií. Zo spaľovacích motorov prichádzajú do úvahy zážihové motory (benzínové i plynové) a vznetové motory. V súčasnosti sa najviac využíva vzájomná spolupráca benzínového motora a elektromotora. V krajinách, kde je dostatok lacného plynného paliva, sa vyvíjajú automobily s pohonom na plyn v kombinácii s elektromotorom.

Autor: Doc. Ing. Alexander IKRINSKÝ, PhD.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 939
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 706
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 824
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 778
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 644
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 037
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  4. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  5. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  6. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  7. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  8. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 763
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 406
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 292
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 144
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 052
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 841
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťZatvoriť reklamu