Policajti sú oprávnení zastavovať vozidlá. Vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke majú definované, ako sa to má robiť. Nie vždy však vodiči vedia, čo od nich policajti chcú.
Gustav: "Musím zastaviť vozidlo policajtom aj vtedy, keď sa za mňa do tesnej blízkosti priblíži ich auto so zapnutými majákmi? Pýtam sa to preto, lebo je to dosť bežná prax policajtov, ale nerozumiem tomu, ako ja môžem vedieť, či chcú oni mňa zastaviť, alebo jednoducho ma dobehli a chcú trebárs odbočiť do ulice alebo chcú zastaviť auto idúce za nimi."
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Prvé pravidlo, ktoré musia policajti dodržiavať pri zastavovaní vozidiel je, aby to urobili bezpečne. Znamenie na zastavenie vozidla sa preto musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky. Aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Kedy policajti zastavujú vozidlo, ak nie sú v aute
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
(2) Policajt dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. Z idúceho vozidla môže dávať policajt toto znamenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, vysunutým zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle. Z idúceho vozidla možno pokyn na zastavenie vozidla zdôrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvláštnym zvukovým znamením podľa § 40 zákona. Pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom. Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy.
Ak policajt zdvihne ruku alebo zastavovací terčík, pre vodiča to znamená signál, že ho policajt zastavuje. Zvyčajne pritom vstúpi do vozovky tak, aby ho bolo vidieť z dostatočnej vzdialenosti. Následne vodiča naviguje na miesto, kde má zastaviť vozidlo.
Tu treba pripomenúť, že každý účastník cestnej premávky je povinný poslúchnuť pokyn policajta. Kto by to ignoroval, hrozila by mu pokuta až do výšky 150 eur na mieste, prípadne do 300 eur na dopravnom inšpektoráte, kde môžu rozhodnúť o zákaze šoférovania za tento priestupok až na 2 roky.
Vo večerných a nočných hodinách by policajti namiesto ruky alebo zastavovacieho terčíka mali používať svietidlo svietiace na červeno. Ak ním pohybuje v hornom polkruhu, zastavuje vás.
Zastavovanie vozidiel z idúceho policajného auta
Ak by chcel policajt zastaviť vozidlo z idúceho policajného auta, má na to tri možnosti:
- kýva rukou zvisle hore a dolu,
- vysunie zastavovací terč, alebo
- rozsvieti nápis STOP umiestnený na vozidle.
Vo vyhláške sa píše, že pokyn na zastavenie vozidla možno dávať z policajného vozidla idúceho nielen pred zastavovaným vozidlom, ale aj za ním.
Ak ide policajné auto pred vašim, policajti môžu znamenie na zastavenie zdôrazniť zapnutím majáka, prípadne na chvíľu zapnú sirénu. Ak však policajné auto ide za vami a policajt vás chce zastaviť, musí zapnúť maják a sirénu vždy.
Ako spoznať, prečo majú policajti zapnuté majáky
Policajti však majáky a sirénu používajú aj vtedy, ak sú vozidlom s právom prednostnej jazdy. Ako teda spoznať, či vás policajti zastavujú?
Podľa predpisov je vodič iného vozidla povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd. Ak je to potrebné, musíte aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby ste vozidlu s majákmi a sirénou neprekážali.
Ak nezaregistrujete jeden z troch signálov policajta idúceho v aute, no policajné vozidlo za vami má zapnutý maják alebo sirénu, ľahko zistíte, ako sa zachovať.
Policajné auto, ktoré používa maják a sirénu, lebo je vozidlom s právom prednostnej jazdy, sa v drvivej väčšine prípadov niekam ponáhľa a nebude sa zdržiavať za vami. Policajti, ktorí vás chcú zastaviť nebudú mať až tak naponáhlo.
Aj pred križovatkou zistíte ľahko, o čo policajtom ide. Ak sa pred križovatkou zastavíte a policajti vás neobehnú, je veľmi pravdepodobné, že vás chcú zastaviť. To isté platí aj za križovatkou.
Ak by sa stala druhá situácia, ktorú spomínal Gustav (policajti za vami by zastavovali vozidlo za policajtmi), nič nepokazíte, ak zastavíte aj vy. V prípade, že signál na zastavenie nebol určený vám, sa od policajtov určite dozviete veľmi skoro.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.