BRATISLAVA. Po havárii je dôležité si určiť rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. Od toho totiž závisí, či budete volať políciu.
Alkohol všetko komplikuje
Pri dopravnej nehode ide o udalosť, pri ktorej sa zraní alebo usmrtí osoba. Rovnako nehodou je aj udalosť, ak sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie, tiež ak uniknú nebezpečné látky alebo ak vznikne škoda vyššia ako 3990 eur.
O dopravnú nehodu ide aj vtedy, ak je niektorý z účastníkov pod vplyvom alkoholu, inej návykovej látky, prípadne ak sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.
„V týchto prípadoch treba zavolať políciu,“ vysvetľuje hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Dobrovoľná poistka
Ostatné udalosti sú podľa zákona škodovou udalosťou. Polícia ich neobjasňuje. Pre vodičov je preto dôležité, aby mali uzatvorené povinné zmluvné poistenie.
„Je dané zo zákona a každý majiteľ motorového vozidla, ktorý ho má prihlásené v prevádzke, musí ho mať uzatvorené,“ hovorí Michal Kmeť zo spoločnosti OVB, ktorá sprostredkúva finančné služby.
Havarijné poistenie je dobrovoľné. Tento druh poistenia je vhodný pre ľudí, ktorí sa boja, že nie sú šoférsky veľmi zdatní, majú obavy z odcudzenia či napríklad kolízie so zverou na ceste.
Pri škodovej udalosti je dôležité vyplniť tlačivo Správa o nehode, ktoré je zo zákona povinné. Získate tak potrebné informácie o účastníkoch nehody, ako aj o svedkoch, ktorí môžu potvrdiť priebeh nehody.
Tlačivo treba odovzdať poisťovni. „Ten, čo škodu spôsobil, musí do pätnástich dní ohlásiť udalosť vo svojej poisťovni,“ upozorňuje Kmeť.
V prípade, že vozidlo zostalo nepojazdné a treba ho odstrániť z cesty, volajte odťahovú službu. Väčšina z nich pracuje nonstop. Cena za odťah je rôzna, závisí od hmotnosti. Pri osobnom vozidle počítajte s približne 70 centami za kilometer bez DPH.
Tlačivo k správe o nehode si stiahnite tu (vo formáte .pdf).
Krok za krokom ako postupovať po autohavárii
Stresová situácia môže spôsobiť, že zabudnete, čo robiť po dopravnej nehode či škodovej udalosti. Pritom stačí zachovať jednoduchý postup.
1. Upokojte sa. S chladnou hlavou vyriešite veci lepšie než v strese.
2. Ak si nie ste istý tým, čo robiť, a bojíte sa, že na niečo zabudnete, zavolajte asistenčnú službu svojej poisťovne. Operátor vám poradí, čo robiť.
3. Vypnite motor a zapnite výstražné znamenie. Oblečte si reflexnú vestu a až potom vystúpte z vozidla. Miesto nehody označte výstražným trojuholníkom. Treba ho umiestniť pri krajnici na viditeľnom mieste 50 metrov za vozidlom, na diaľnici a rýchlostnej ceste vo vzdialenosti 100 metrov.
4. Zistite, aký je rozsah škôd, uistite sa, či nie je niekto zranený. Potom, ak je to nutné, zavolajte pomoc. Kým príde rýchla záchranná služba, poskytnite prvú pomoc zraneným osobám. Ak prvú pomoc neovládate, zavolajte na telefónne číslo 112 alebo 155, kde vám operátor poradí, čo robiť, kým príde pomoc.
5. Políciu zavolajte aj v prípade, že sa neviete s ostatnými dohodnúť, kto je vinníkom a ako sa celá nehoda udiala.
6. V prípade, že vozidlá blokujú premávku, presuňte ich. Nezabudnite však vyznačiť polohu vozidiel po nehode.
7. Nepite alkohol a neužívajte ani iné návykové látky. Mohlo by to ovplyvniť zistenie, či tieto látky boli požité pred, alebo počas jazdy.
8. Vymeňte si s ostatnými účastníkmi nehody kontaktné údaje, informácie o vozidle a poisťovniach.
9. Ak ide o škodovú udalosť, vyplňte tlačivo Správa o nehode. Nezabudnite v ňom uviesť prípadných svedkov nehody, ich mená a adresy. Môže sa to hodiť, ak máte iný názor ako o ostatní účastníci tejto nehody.
10. Ak ste spôsobili škodovú udalosť napríklad na parkovisku, vyhľadajte majiteľa vozidla. Ak ho neviete nájsť, zavolajte políciu a počkajte na mieste. Ak by ste odišli, hrozí vám pokuta vo výške 300 až 1300 eur a zákaz šoférovať až päť rokov.
11. Ak ste vinníkom nehody, nezabudnite do 15 dní ohlásiť vo svojej poisťovni škodovú udalosť. Čím skôr to urobíte, tým lepšie.
Najčastejšie chyby
Šoféri po dopravnej nehode alebo škodovej udalosti zabúdajú stále na to isté. Zbytočné chyby ich pritom môžu pripraviť aj o vodičský.
Nezavolanie polície
Účastník nehody zle vyhodnotí situáciu a nezavolá policajnú hliadku. Tú treba zavolať vždy, keď vznikne škoda vyššia ako 3990 eur, zraní sa alebo usmrtí osoba, uniknú nebezpečné látky alebo sa napríklad poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie.
Štamperlík na upokojenie
Po stresovej situácii niektorí účastníci siahnu po alkohole alebo inej návykovej látke, aby sa upokojili. Toto však môže ovplyvniť zistenie, či požili tieto látky pred, alebo počas jazdy.
Presunutie vozidiel
Pohybovať s vozidlami po nehode sa smie len v prípadoch, že je to nutné na obnovu cestnej premávky alebo na ošetrenie zranenej osoby. V takomto prípade treba vyznačiť postavenie vozidiel po nehode, situáciu a stopy.
Lístok za stieračom
V prípade, že spôsobíte škodovú udalosť napríklad na parkovisku, tak nestačí nechať za stieračom lístok s kontaktom. Poškodený si ho nemusí všimnúť alebo ho odfúkne vietor. Ak sa poškodeného nepokúsite vyhľadať, necháte iba kontakt a odídete, považuje sa toto za opustenie miesta škodovej udalosti. Ak poškodeného neviete nájsť, treba zavolať políciu a počkať na mieste.