BRATISLAVA. Hoci mu auto zhorelo do tla, polícia ho odmietla vyradiť z evidencie a dôchodca tak musel za neho ďalej platiť poistenie.
Prípad 60-ročného muža z Myjavy, s ktorým sa vlani zdôveril televízii Markíza, patrí k tisícom, ktoré má vyriešiť generálny pardon v novele zákona o cestnej premávke. Tá minulý týždeň prešla parlamentom a čaká na podpis prezidenta.
Slovensko podľa evidencie polície brázdi 2,34 milióna vozidiel. Ich skutočný počet však nikto nepozná. Súčasné zákony dovoľovali vyradiť z evidencie iba autá a motorky, ktorých majitelia doniesli potvrdenie o ich ekologickom zošrotovaní v autorizovanom servise.
Vyradenie na základe čestného vyhlásenia Vozidlá Evidencia 2010
počet vozidiel: 2 339 358 evidované tento rok: 88 958 individuálne dovezené: 75 726 vyradené z evidencie: 48 308 vyradené z premávky: 11 035 evidovaní vodiči: 3 092 387
Zdroj: polícia
„Držitelia starých vozidiel, ktoré už fyzicky neexistovali, nemohli predložiť doklad o ich prevzatí na spracovanie. Bez neho polícia nemohla vozidlo vyradiť,“ priznáva policajný hovorca Michal Slivka.
„Dnes je to Hlava XXII, nedá sa z toho vykľučkovať,“ potvrdzuje riaditeľ Auto Danubius Štefan Polák. Aj k nim na autovrakovisko chodia prevažne starší šoféri, ktorým na vyradenie auta z evidencie chýba potvrdenie o jeho zošrotovaní.
Poslanci SaS preto do novely zákona presadili prechodné ustanovenie, podľa ktorého budú môcť vodiči do konca roku 2012 požiadať o vyradenie iba na základe čestného vyhlásenia, že auto už neexistuje. Uviesť musia iba to, ako bolo zničené.
Poisťovniam zjednoduší prácu Podobný generálny pardon platil už v roku 2009. Vyradených bolo vyše 113-tisíc áut, zhruba štyrikrát viac ako po iné roky. Nárast vtedy spôsobilo aj šrotovné vyplácané štátom. Výnimkou bol iba rok 2005, keď polícia vyradila rekordných 203-tisíc áut. Väčšinu tvorili staré autá, ktoré majitelia nepreregistrovali na nové poznávacie značky.
Imrich Fekete zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov hovorí, že väčšina majiteľov vrakov už predošlý pardon využila. „Dnes to už doznieva, stále však ide o tisíce ľudí.“
Poisťovniam vyčistenie evidencie vozidiel pomôže aj v jednoduchšom odhaľovaní vodičov, ktorí na autách stále jazdia, no poistenie neplatia.