Článok pokračuje pod video reklamou
Premiér Ruska, Vladimír Putin, nariadil Ministerstvu energetiky Ruskej Federácie vypracovať ponuku na vytvorenie systému rezerv pohonných látok v Rusku. Oznámila to agentúra RBK ešte 8. júla 2011.
Cieľom vytvorenia rezerv by bola možnosť vplývať na ceny v Rusku formou intervenčných predajov. Mohli by tak znižovať riziko nekontrolovaného rastu cien, ako sa to stalo počas jarnej benzínovej krízy v republike Tuva. Cena 92-oktánového benzínu sa tam vtedy v maloobchodnom predaj nakrátko vyšplhala až do výšky 70 rubľov za liter (1,75 € / liter). S touto myšlienkou sa ekonomický analytici Ruska pohrávali už niekoľko rokov.
Treba dodať, že Rusko už hmotné rezervy má. Tie sú však určené na použitie v situáciách spojených s ohrozením bezpečnosti štátu (obdoba Štátnych hmotných rezerv). Ich objem sa však nezverejňuje.
Podľa výpočtov odborníkov z Ministerstva energetiky by mal optimálny objem spracovávanej ropy pre potreby Ruska dosiahnuť 230 až 240 miliónov ton ropy ročne. Maximálny objem rezerv zas ministerstvo energetiky odhadlo na dva milióny ton. Financovať nákup týchto rezerv bude operátor projektu Rosneftegaz z vlastných prostriedkov alebo z úverových zdrojov.
Práce na tomto projekte už dosiahli konkrétne ciele a nákup produktov by sa mohol podľa ministra energetiky Ruska, Sergeja Šmatka, začať už v júli alebo v auguste 2011.
Hlavným prevádzkovateľom týchto rezerv by mala byť spoločnosť Rosneftegaz, ktorá už podpísala dohody o dodávkach ropných produktov so spoločnosťami Gazpromnefť a Lukoil. Uskladňovať by sa mali tieto produkty v rafinériách patriacich vyššie uvedeným spoločnostiam, a aj na skladoch spoločnosti Transnefteprodukt a partnera projektu, spoločnosti Rosrezerv.
Zdroj informácií: Oil Gas Field, Oil News
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.