BRATISLAVA. Trojuholník s výkričníkom a preškrtnutým slovom GPS má varovať, že na ceste sa čerstvo zmenili pravidlá a pokyny v navigácii tak už neplatia. Takéto značky už začali osádzať v Česku, bežné sú v Holandsku či vo Veľkej Británii. Na Slovensko zatiaľ nedorazia.
Mnohí mimobratislavskí vodiči napríklad vošli do zákazu pred vstupom na uzavretý Starý most v Bratislave, často aj s pokutou. Navigácia ich do centra mesta z Petržalky navádzala práve cez most, kde už čakali policajti.
Polícia: Značku netreba
„Polícia doposiaľ nezaznamenala potrebu na upozornenie vodičov prostredníctvom dopravného značenia, aby nerešpektovali údaje navigácie GPS. V súčasnosti preto neuvažujeme o jeho zavedení,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Odvoláva sa na to, že vodiči sa nemajú riadiť navigáciou, ale značkami.
„Navigácia GPS je pre vodiča len pomôckou pri orientácii, a preto údaje takýchto zariadení nemožno stavať na rovinu dopravného značenia,“ dodal Slivka.
Česi značkou pomohli
V Česku osadili prvú takúto značku na križovatke diaľnice D1 s Pražským okruhom, kde je zbúraný most a vodiči musia rešpektovať obchádzky.
„Navigácia vodičov často vedie po nevyhovujúcich cestách druhej a tretej triedy a je preto potrebné zdôrazniť, aby vodiči sledovali dopravné značky a nie navigáciu,“ povedal Marek Illiaš z tlačového oddelenia českého ministerstva dopravy. Značka má podľa neho upozorniť na mimoriadnu obchádzku, ktorá nie je vyznačená v navigáciách, ktoré vraj značná časť ľudí bez rozmýšľania sleduje a počúva.
Naposledy sa v Česku nechal zmiasť vodič kamiónu pri Olešnej v okrese Písek. Navedený podľa navigácie sa dostal na úzku cestu, kde zrážal ploty a vyvracal kamene. Slovenská polícia nevie povedať, koľko nehôd spôsobili nepresné navigácie.
Českí policajti hovoria, že takýchto autohavárií aj výhovoriek pribúda.
Dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí, že táto značka by vodičom pomohla, ale zároveň je to alibizmus krajín, ktoré nevedia aktualizovať zmeny v doprave navigačným spoločnostiam.