SME
reklama

Čo robiť po dopravnej nehode v zahraničí?

Ak sa stane dopravná nehoda, treba vedieť čo robiť, aby následky neboli fatálne. Riešiť situáciu v zahraničí si vyžaduje ešte viac pozornosti a opatrnosti.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

V prípade, že sa vám stane dopravná nehoda v zahraničí, mali by ste postupovať takmer rovnako, ako na Slovensku. Prvé, čo treba spraviť, aj keď nebol nik zranený, je zavolať políciu.

Vždy volajte políciu

Podľa Petry Greksovej z Ministerstva zahraničných vecí by mal vodič vždy privolať políciu. Zhodujú sa na tom aj viaceré poisťovne. "Napríklad v Chorvátsku je klient povinný privolať políciu k dopravnej nehode vždy. Odporúčame, aby polícii vysvetlil podrobne priebeh a okolnosti nehody. V prípade, že neovláda cudzí jazyk, mal by trvať na tlmočníkovi," povedala Zuzana Hliváková, vrchná riaditeľka Úseku marketingu a komunikácie Generali Slovensko.

Nápomocné je, ak si vodič poznačí presný názov policajného útvaru, ktorý nehodu prešetril (adresu, telefón a pokiaľ možno aj e-mailovú adresu). "Tieto údaje sú potrebné z dôvodu, keby polícia nevydala kópiu policajnej správy, aby poisťovateľ vinníka alebo poškodeného vedel, na koho sa obrátiť so žiadosťou o jej vydanie," vysvetlila Hliváková.

Nezabudnite na tlačivo Záznam o dopravnej nehode

Postup pri nehode v zahraničí:

1) ak je niekto zranený, je potrebné poskytnúť mu prvú pomoc

2) volať číslo tiesňového volania 112 (rýchla zdravotná pomoc, polícia, hasiči)

3) polícii vysvetliť presný popis vzniku dopravnej nehody (v prípade jazykovej bariéry je potrebné vyžiadať si tlmočníka)

4) podpisovať len to, čomu účastník nehody rozumie

5) zabezpečiť si svedkov dopravnej nehody, prípadne vlastnú fotodokumentáciu z miesta nehody

6) ak polícia spíše protokol o dopravnej nehode, je potrebné dôkladne si ho prečítať, aby v ňom bol spísaný skutočný priebeh nehodového deja,

7) vyžiadať si protokol o dopravnej nehode, fotodokumentáciu z miesta nehody

8) súčasťou povinnej výbavy vo vozidle okrem autolekárničky, reflexných viest by mala byť tiež Správa o nehode (Európsky záznam o dopravnej nehode – štandardné tlačivo), na ktorej sú uvedené presné pokyny na vypísanie tlačiva. v prípade komplikácií kontaktovať zastupiteľský úrad SR v zahraničí,

9) po návrate do vlasti ohlásiť vznik škody poisťovni, či už ako poškodený, alebo zodpovedný (vinný) – do 30 dní od vzniku škody

Dôležité je, aby ste pri sebe mali Záznam o dopravnej nehode, ktorý je medzinárodne schváleným tlačivom. Nepotrestajú vás za to, že tlačivo nemáte pri sebe. No ak ho nemáte, môže vám to skomplikovať likvidáciu spôsobenej škody po dopravnej nehode.

"Treba si však uvedomiť, že tlačivo je zaužívané a štandardizované v Európe a prostredníctvom neho účastník dopravnej nehody získa, ako aj poskytne všetky informácie, ktoré sú potrebné k zdokumentovaniu dopravnej nehody. Správne vyplnené tlačivo poskytne poisťovni všetko, čo na prvotné šetrenie potrebuje, a to aj v prípade dopravnej nehody s cudzím prvkom," dodala Hliváková z Generali Slovensko.

"Ak vodič nemá tento formulár, je potrebné základné údaje o nehode a o jej účastníkoch spísať rukou na papier a nezabudnúť na podpisy všetkých účastníkov nehody," povedal Martin Fučík, riaditeľ odboru Riadenia rizík ČSOB Poisťovne.

Nepodpisujte nič, čomu nerozumiete

Nikdy nepodpisujte Záznam o nehode, ktorému nerozumiete. "Záznam o dopravnej nehode nemožno dodatočne meniť a doplňovať. V prípade, že nerozumiete textu, či nesúhlasíte s obsahom, zaznačte túto skutočnosť v slovenčine. V slovenčine môžete rovnako zapísať vašu verziu nehody alebo iné dôležité fakty," objasnila Erika Barkolová, vedúca marketingu poisťovne Kooperativa, a.s.

Záznam o nehode je možné stiahnuť si okrem slovenčiny aj v troch svetových jazykoch. Podľa Jany Tarčákovej Janičovej z poisťovne AXA by aj privolaná polícia mala spísať Záznam o nehode. V niektorých krajinách ale policajti túto povinnosť ignorujú a jednoducho záznam odmietnu napísať. Vtedy si musíte poradiť sami.

Zabezpečte si svedkov a fotodokumentáciu

Ak máte možnosť zabezpečte si vlastných svedkov a aj fotodokumentáciu miesta dopravnej nehody.

"Ak polícia spíše protokol o dopravnej nehode, je potrebné dôkladne si ho prečítať, aby v ňom bol spísaný skutočný priebeh nehodového deja. Vyžiadajte si od nej aj protokol o dopravnej nehode a fotodokumentáciu," odporúča špecialista externej komunikácie Gabriel Tóth z Allianz - Slovenskej poisťovne.

Dôležité je tiež, aby ste nezabudli obrátiť sa na zastupiteľskú kanceláriu poisťovne, alebo v prípade komplikácií priamo na zastupiteľský úrad Slovenska v krajine. Vinník tiež nesmie zabudnúť ohlásiť nehodu do 30 dní.

"V prípade, že klient nehodu nespôsobil, je potrebné nahlásiť ju „z opatrnosti“ a výslovne uviesť, že nehodu nespôsobil on a zavinenie si nepriznáva, čo má význam pre prípad, že by si voči nemu druhá strana uplatnila nárok na náhradu škody," poradila Hliváková.

Po prípadnej nehode si tiež uchovajte všetky doklady a účty, napríklad o oprave či o odťahovaní, aby ste si tak mohli neskôr uplatniť preplatenie výdavkov.

Prevencia zníži riziko nehody

Poisťovne sa počas svojej praxi stretli s viacerými komplikáciami, ktoré potrápili vodičov.

Podľa Jaroslava Dianišku z odboru poistenia motorových vozidiel poisťovne Union je potrebné dodržiavať nielen rýchlostné, ale aj ostatné predpisy týkajúce sa cestnej premávky v danej krajine. Potvrdzuje to aj Petra Greksová z Ministerstva zahraničných vecí. "V mnohých krajinách sú aj prísnejšie predpisy napríklad pokiaľ ide o parkovanie, vzdialenosť od priechodu, od križovatky a podobne."

Myslite aj na technický stav vozidla pred cestou do zahraničia. "I malá porucha sa môže v cudzine predražiť," tvrdí Jana Tarčáková Janičová. Dodala, že je dobré, ak má vodič nejaký záložný zdroj peňazí v hotovosti, ktorý nemieni na dovolenke utratiť. "Stáva sa, že sa klienti dostávajú do situácie, keď sa vyčerpajú všetky peniaze, a tak sa im značne skomplikuje už aj tak nepríjemná situácia."

Takisto si nezabudnite ešte pre odchodom zistiť, na čo máte práve vy nárok. Vždy je lepšie obrátiť sa na pomoc, či už poisťovne alebo zastupiteľského úradu, ako potom zbytočne platiť alebo dožadovať sa nápravy.

Ako sa vyhnúť problémom v zahraničí

Greksová odporúča urobiť si ešte pred odjazdom fotokópiu vodičského a technického preukazu, aby v prípade straty, či odcudzenia mal pri sebe vodič aspoň niečo, čo ho bude identifikovať ako vodiča respektíve jeho vzťah k vozidlu.

Taktiež radí neparkovať pri opustených odpočívadlách. Zamkýnať auto aj pri tankovaní na benzínových pumpách by mala byť pre istotu samozrejmosť. Greksová tiež odporúča nezastavovať ani vtedy, keď niekto počas jazdy z iného auta ukazuje, že máte poruchu. Vyhnete sa tak krádežiam.

Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 897
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 588
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 407
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 319
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 417
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 192
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu