SME

Nemusíte už chodiť na políciu, aby ste si overili údaje v techničáku

Kupujete ojazdené vozidlo a bojíte sa, či nie je kradnuté? Nielen na polícii si jednoducho a rýchlo môžete overiť všetky údaje v osvedčení o evidencii vozidla, ale už aj doma.

Takto vyzerá predný panel kiosku, ktorý vám umožní overiť všetky údaje v osvedčení o evidencii vozidla.Takto vyzerá predný panel kiosku, ktorý vám umožní overiť všetky údaje v osvedčení o evidencii vozidla. (Zdroj: Tomáš Novotný)

"Údaje uvedené v osvedčení o evidencii vozidla časť I si môžu občania prečítať na voľne dostupných informačných kioskoch. Sú umiestnené na všetkých pracoviskách evidencie vozidiel, ako aj na niektorých obvodných oddeleniach Policajného zboru," povedala Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo vám ukáže kiosk?

Celkovo je inštalovaných 124 kioskov. Po tom, čo do niektorého z nich zasuniete plastovú verziu techničáku,

  • porovná údaje na osvedčení s údajmi v systéme evidencie vozidiel,
  • sprístupní údaje o povinnom zmluvnom poistení vozidiel, o technických a emisných kontrolách, ak im vozidlo podlieha.
  • upozorní aj na skutočnosť, ak je vozidlo v pátraní.

"Takúto kontrolu odporúčame kupujúcim vykonať ešte pred administratívnymi úkonmi - prepise vozidla," doplnila Baloghová k možnostiam informačných kioskov.

SkryťVypnúť reklamu

Skontrolovať doklad s čipom si môžte aj doma

Kontrolu plastového osvedčenia o evidencii si môžete urobiť nielen na polícii ale už aj doma. Stačí, aby ste si k počítaču nainštalovali čítačku čipových kariet. Nemali by ste mať problém ju kúpiť u predajcov počítačovej techniky.

"Pomocou tejto čítačky je možné skontrolovať pravosť údajov na osvedčení o evidencii časť I, ako aj pravosť údajov na elektronickom čipe. Všetky potrebné informácie, ako aj inštalačné súbory pre spustenie aplikácie pre kontrolu a čítanie tohto evidenčného dokladu, sú zverejnené na stránke ministerstva vnútra.

Plastové techničáky vydávajú vyše roka

Ministerstvo vnútra zaviedlo ešte minulý rok v júni vydávanie dvoch evidenčných dokladov k vozidlám. Osvedčenie o evidencii časť I - polykarbonátová kartička s kontaktným čipom a osvedčenie o evidencii časť II - v papierovej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tým boli iba papierové verzie techničákov a tie sa ľahko a rýchlo ničili a trhali. "Preto sme vyšli v ústrety všetkým majiteľom vozidiel, manipulácia s takouto kartičkou je ľahšia a hlavne, má dlhšiu životnosť, vysvetľuje policajná hovorkyňa.

Ako sa dostať k plastovej kartičke

Ak máte iba osvedčenie o evidencii v papierovej forme, môžte mať aj plastovú. Stačí si požiadať o výmenu techničáku na dopravnom inšpektoráte. Bude vás to stáť 12 eur, ak si po osvedčenie prídete osobne na príslušné oddelenie dokladov a evidencií v čase úradných hodín. Polovicu sumy zaplatíte za papierové osvedčenie a ďalších 6 eur za polykarbonátové osvedčenie.

"Je možné požiadať o doručenie osvedčenia na adresu domov alebo do zamestnania za správny poplatok vo výške 3 eur. Pri urýchlenej žiadosti do dvoch pracovných dní je poplatok za vydanie polykarbonátového osvedčenia za 24 eur," doplnila Baloghová.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto výmena dokladov však nie je povinná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 018
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 239
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 985
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 531
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 988
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 546
  7. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 451
  8. Plátené tašky a opakované použitie 3 252
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Drahovský: Novela zákona o cestnej premávke, legislatívny proces lp/2025/282 - analýza
  2. Ján Bilohuščin: Prečo je najodbornejšia a najslušnejšia opozícia vnímaná ako slabá?
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (6. - 12.6.1925)
  4. Rado Surovka: Potrava, alebo otrava ?
  5. Martin Fronk: Básnik s mečom aj perom: Prečo sa renesančný rebel usadil na Modrom Kameni?
  6. Vladimír Hatara: Fico v duchu dobre vie...
  7. Miroslav Ferkl: Kde je mamička?
  8. Dušan Koniar: Hitlerov Kommandobefehl a drony nad Irkutskom
  1. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 155
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 15 455
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 879
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 866
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 873
  6. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 8 526
  7. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 6 674
  8. Rastislav Puchala: Ficov budapeštiansky pride 4 695
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu