Parkovanie na chodníku v zóne so zákazom státia
Janko: "V našom meste boli nedávno vybudované nové dostatočne vyvýšené chodníky pre chodcov. Čoraz viac vodičov si zvyklo parkovať časťou svojho vozidla na týchto vyvýšených chodníkoch, mnohokrát nedodržujú ani predpísanú vzdialenosť 1,5 m pre chodcov. Čo je však zarážajúce, v celom meste je zónová dopravná značka, kde je zákaz státia v celom meste, mimo vyhradených plôch. Smú vodiči motorových vozidiel parkovať na chodníku, ktorý je dostatočne vyvýšený na okraji cesty?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Značka Zákaz státia (č. B 33)
... sa používa najmä v prípadoch, keď je nutné v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a s prihliadnutím na miestne podmienky zakázať státie vozidiel a umožniť iba ich zastavenie napríklad najmä na účel zásobovania.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
g) chodníkom komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo alebo iným spôsobom,
Vodiči smú parkovať na ktoromkoľvek chodníku, ak im to nezakazuje dopravné značenie, policajt a ak nechajú chodcom 1,5-metrovú voľnú šírku chodníka.
To, že je chodník zvýšený nad úroveň vozovky, z pohľadu dopravných predpisov nič neznamená. Ak vozidlo dokáže na chodník vyjsť a zaparkovať pri kraji chodníka na strane cesty, nič sa s tým nedá robiť, ak nepoškodzuje chodník či vozovku a ak dodržiava dopravné predpisy.
V meste, o ktorom píše Janko, však umiestnili dopravnú značku Zóna, ktorá zakazuje parkovanie v lokalite určenej značkami Zóna s výnimkou vyznačených miest. Vodiči tam tak nesmú parkovať na chodníkoch, ak tam nie je vyznačené parkovacie miesto.
Súčasťou ciest sú aj chodníky. Aj na nich teda platia dopravné predpisy. Aj vyznačený zákaz státia na značke Zóna. Každý kto v Jankovom meste parkuje v zóne na chodníku, mimo vyznačeného miesta, porušuje dopravné predpisy.
Parkovanie a šírka cesty
Anonym: "Bývam v dome, kde sú vedľa seba 4 byty. Ja bývam na začiatku. K tomuto domu vedie ulička, ktorá je asi 4 metra široká s chodníkom, je prístupná z oboch strán. Suseda si zmyslela, že keď parkujem pred domom so svojim autom, musím jej nechať miesto, aby auto, ktoré k nej príde, vedelo prejsť vedľa môjho zaparkovaného auta. Aj mestskí policajti mi povedali, že musím nechať jeden jazdný pruh voľný. Neviem odkiaľ to nabrali, ved tá ulička nie je označená ani z jednej strany, že by bola nejaká cesta."
§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.
Ak ulička, o ktorej nám napísal anonym, nie je zaradená do cestnej siete, problém sa týka medziľudských vzťahov. Je však veľmi pravdepodobné, že ulička je cestou zaradenou do cestnej siete. Potom na nej platia všetky dopravné pravidlá. Pritom ulička nemusí byť ničím označená.
Zjavne je ulička obojsmerná. Už len zastavenie na kraji vozovky znamená, že vodič porušuje dopravné predpisy. Musel by mať vozidlo užšie ako jeden meter, aby tam mohol zastaviť. Ak by chcel stáť, ulička by musela mať minimálne 6 metrov v šírke.
Ak chcete zastaviť na kraji vozovky, musíte nechať pre oba smery jazdy minimálne 3 metre šírky vozovky. Ak by ste tam chceli stáť a teda parkovať, 3-metrovú voľnú šírku vozovky by ste museli nechať pre každý smer premávky.
Keďže sa spomínané pravidlo parkovania na ceste, ktorej šírka má 4 metre, nedá splniť, nesmiete tam parkovať. A nie je to len o dodržiavaní predpisov ale aj o ohľaduplnosti k iným, keďže cesty sú primárne určené na to, aby po nich autá jazdili.
Ak svojim stojacim autom zablokujete premávku, nikto sa vám nepoďakuje. Okrem toho, že porušujete predpisy, sa vám môže stať, že vám auto odtiahnu, keďže vaše vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky.
Parkovanie na jednosmerke
Roland: "Chcel by som sa poinformovať na možnosť parkovania na jednosmernej ceste. Na Sládkovičovej ulici v Prievidzi osadili nové značky: Jednosmerná premávka, Zákaz státia. Pokiaľ je značka zákaz státia umiestnená na pravej strane jednosmernej cesty, platí tento zákaz rovnako aj na ľavej strane tej istej jednosmernej cesty, alebo na ľavej strane sa môže parkovať bez obmedzenia? Cesta je dostatočne široká, takže po zaparkovaní na ľavej strane zostane viac ako 3 metre voľného miesta."
§ 5, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(12) Zvislé zákazové alebo príkazové dopravné značky umiestnené nad vyznačeným jazdným pruhom platia len pre jazdný pruh, nad ktorým sú umiestnené, a zvislé dopravné značky upravujúce zákaz zastavenia alebo státia na jednosmernej ceste platia len pre tú stranu cesty, pri ktorej sú umiestnené.
Ak je na jednosmernej ceste zvislá dopravná značka Zákaz zastavenia alebo Zákaz státia, platí pre tú stranu cesty, kde je značka umiestnená.
Roland napísal, že v Prievidzi na Sládkovičovej ulici je značka Zákaz státia umiestnená na pravej strane. Vodiči tak nesmú parkovať na pravej strane cesty, na ľavej to zakázané nemajú. Zastavenie (na krátky čas) na pravej strane ale nie je zakázané.
Treba si tam ale dávať pozor. Ak by ste totiž zastavili na pravej strane na úrovni vozidla, ktoré parkuje na ľavej strane cesty, riskovali by ste pokutu. Je veľmi pravdepodobné, že zastavením na pravej strane by ste nenechali pre premávku minimálne 3 metre voľnej šírky vozovky.
To, že dopravná značka nezakazuje zastavenie, neznamená, že neplatia pre vodičov ostatné predpisy definované zákonom, ktoré sa týkajú zastavenia.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.