Preto sú v predpisoch určené najvyššie povolené rýchlosti. Ich výška by mala všeobecne reflektovať schopnosti vodičov a pôsobiť ako prevencia pred tragédiou. Nie všetci to ale akceptujú.
Za prekročenie povolenej rýchlosti smú zakázať šoférovať
Renáta: "Vychádzala som autom z nemenovaného mesta smerom na diaľnicu. Keďže to bola sobota, na ceste "žiadna" premávka. Podľa mojich odhadov (pretože venujem pozornosť šoférovaniu a nie tachometru) som pred semaforom nevedomky pridala, aby som tam nemusela "pol" hodiny stáť na červenú.
Niekoľko metrov za semaforom je už 80-tka a tam som zbadala za sebou čierny VW Passat s výstražnými svetlami. Na krajnici som zastavila a príslušník Policajného zboru mi oznámil, že som prekročila rýchlosť. Odpovedala som, že je tam 80-tka a ja som ňou ani nešla. On mi odpovedal, že to je pravda, ale pred semaforom, kde je 50-tka som išla 67 km/h.
Odmietla som zaplatiť blokovú pokutu a odovzdať vodičák, tak mi povedal, že mám teda podpísať "papier" o priestupku a pokutu zaplatím na polícii a vodičák mi nezoberú. Tak som sa z iných zdrojov dozvedela, že okrem zaplatenia pokuty, ma môžu obviniť zo spáchania priestupku, pozastaviť činnosť a odobrať vodičák. Je to pravda?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti je podľa zákona o cestnej premávke závažným priestupkom. Hrozí zaň nielen vysoká pokuta, ale aj odobratie vodičáku aj na niekoľko rokov. Teoreticky by vám mohli zakázať šoférovať aj za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti o 17 km/h, to by na to ale musel byť veľmi vážny dôvod.
Podľa novely zákona, ktorá pôvodne mala platiť od septembra, bude prekročenie rýchlosti v obci o menej ako 20 km/h a mimo obce o menej ako 30 km/h chápané síce ako závažný priestupok, no s nižšou sankciou. Dnes vám môžu dať na dopravnom inšpektoráte pokutu od 150 do 800 eur, pričom vám hrozí zákaz šoférovania na 3 roky. Renáte by tak hrozila pokuta najviac 300 eur a možno aj zákaz šoférovania najviac na 2 roky.
§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v tomto zákone.
To, že je niekde obmedzená rýchlosť, má svoj dôvod. Rovnako ako to, že je niekde povolená vyššia rýchlosť ako určuje zákon o cestnej premávke. Vodičom sa to síce nemusí páčiť, ich povinnosťou je však rešpektovať to. Nie je pritom dôležité, aká je na ceste premávka.
Renáta nám napísala, že venuje pozornosť šoférovaniu a nie tachometru. Jednou z povinností vodiča je však ustrážiť si rýchlosť tak, aby ste neprekročili najvyššiu povolenú. Ako pomocník na to slúži tachometer. Nikto vodiča nenúti sa naň pozerať, ale potom riskuje prekročenie rýchlosti a následne pokutu.
Keďže si šoférka neustrážila rýchlosť a policajti jej ju namerali pred značkou povoľujúcou 80-ku, porušila predpisy. Vodička ale mala právo pokutu nezaplatiť na mieste. V blokovom konaní musí byť priestupok nielen spoľahlivo zistený, ale vodič tiež musí súhlasiť s výškou pokuty. Ak nesúhlasí, tak ako Renáta, spor sa presúva na dopravný inšpektorát, kde hrozí vyššia sankcia ako na ceste.
Smie sa predbiehať väčšou rýchlosťou ako povolenou?
Stanislav: "Mimo obce, kde je 90-tka, môžem predbiehať auto aj väčšou rýchlosťou, ako je 90-tka?"
Dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti je jedna z povinností vodiča motorového vozidla. Ak je na ceste určená ako najvyššia povolená rýchlosť 90-ka a vy už idete 90-kou, ani predbiehanie iného vozidla vás neospravedlňuje pred prekročením povolenej rýchlosti.
§ 15, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(5) Vodič nesmie predchádzať,
a) ak nemá pred sebou rozhľad na takú vzdialenosť, ktorá je potrebná na bezpečné predchádzanie,
b) ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť,
c) ak by ohrozil alebo obmedzil vodiča jazdiaceho v protismere, alebo ohrozil iného účastníka cestnej premávky, ...
Ak sa už rozhodnete niekoho predísť, neoplatí sa vám to v prípade, že vozidlo pred vami ide len mierne nižšou rýchlosťou ako najvyššou povolenou. Nielen pre hroziace sankcie ale aj pre vysoké riziko čelnej zrážky. Riziká nezodpovedajú tomu, koľko času by ste predbiehacím manévrom mohli ušetriť.
Niektorí odôvodňujú potrebu prekračovať najvyššiu povolenú rýchlosť tým, že je bezpečnejšie ukončiť predbiehanie čo najskôr. Aj keď sa tejto logike nedá nič vytknúť, treba si uvedomiť, že vodič nesmie predchádzať, ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť, alebo ak ak by ohrozil iného účastníka cestnej premávky.
Netreba zabúdať na to, že fyzikálne zákony vo vyšších rýchlostiach prajú menej bezpečnej jazde. Riziko nehody spolu s rizikom zhoršenia následkov nehody stúpa exponenciálne. Nie je vylúčené, že následky budú tragické a na ceste to bude vyzerať ak na nasledujúcej fotografii.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.