Americký koncern Uviedli to dnes britské noviny Times s odvolaním sa na diplomatickú korešpondenciu USA, ktorú získal server Wikileaks.
LONDÝN. Podľa Times konzorcium investorov, ktoré tvoril kanadský výrobca autodielcov Magna a ruská banka Sberbank, k dohode o kúpe európskych dcér GM pripojilo až 31 dodatkov.
Nemecká vláda pritom v máji 2009 podpísala s medzinárodným konzorciom memorandum o porozumení o predaji 55-% podielu v Opeli.
No zatiaľ čo Berlín si myslel, že dohoda o kúpe je tým uzavretá, konzorcium k nej pridalo "neprijateľné" požiadavky. Times s odvolaním sa na zdroje z GM napísali, že materský koncern mal obavy, aby sa technológie Opelu nedostali do rúk ruskej automobilky, preto od predaja svojich európskych závodov v novembri 2009 ustúpil.
Podľa diplomatickej pošty z berlínskej ambasády USA kancelárka údajne nepochopila, s čím všetkým pri podpísaní memoranda o porozumení súhlasila.
Šéf európskej divízie GM Nick Reilly začiatkom júla vyhlásil, že materský koncern je "veľmi spokojný" s pokrokom, ktorý Opel dosiahol, nevyjadril sa ale, či plánuje v budúcnosti svoje európske závody predať.
V júni sa totiž v nemeckých médiách objavili špekulácie, že GM by mohol Opel predať Volkswagenu alebo niektorej z čínskych automobiliek.
Informovala o tom agentúra Reuters.