BRATISLAVA. Ak vás pri porušení predpisov nezastavia policajti, pokutu vám o pár dní môže priniesť poštár. Na postup bežný v mnohých európskych krajinách si možno už na rok budú musieť zvykať aj naši vodiči.
Ministerstvo vnútra a polícia totiž plánujú podľa vzoru Maďarska a ďalších krajín zaviesť inštitút objektívnej zodpovednosti. Ten im umožní za niektoré priestupky, ako je prekročenie rýchlosti, ignorovanie značky či porušenie zákazu zastavenia a státia pokutovať majiteľa auta, aj keď nešoféroval. Polícii by malo stačiť nasnímať porušenie predpisov na kameru. Ak sa aj nepodarí dokázať, kto sedel za volantom, pokutu zaplatí vlastník auta.
Prečítajte si o detailoch návrhu objektívnej zodpovednosti
Dopraváci na diaľku Policajný návrh Objektívna zodpovednosť by mala platiť pre:
rýchlosť jazdy vozidla, spôsob predchádzania, povinný smer jazdy, bezpečnostnú vzdialenosť medzi vozidlami, zákaz použitia odstavného pruhu diaľnice, nerešpektovanie svetelnej signalizácie, nerešpektovanie značiek Daj prednosť v jazde, Stop a Zákaz vjazdu, zastavenie a státie vozidiel.
Polícia si od zmeny sľubuje menej dopravných nehôd pri menšom počte policajtov na cestách. „V Maďarsku, kde to funguje už päť rokov, zaevidovali významné zníženie počtu nehôd najmä na obchvatoch miest a meraných úsekoch,“ hovorí Natália Hattalová z ministerstva.
Policajti budú zároveň ukladať menej pokút priamo na mieste, čím sa zmenší priestor na uplácanie.
Zvýšiť sa má aj vymáhateľnosť pokút. Ak dnes policajti vodiča nezastavia ihneď po priestupku, preukázať vinu sa im nedarí. „V praxi sú často takíto vodiči nepostihnuteľní, pretože tvrdia, že oni vozidlo neviedli, alebo že sa nepamätajú, komu ho požičali,“ vraví hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Pokutu tak neplatil nik.
Politici cúvajú Hoci polícia začala úpravu pripravovať už za bývalej vlády, jeho priechodnosť istá nie je. Nesúhlasí s ním napríklad člen parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Baška (Smer). Polícia si podľa neho namiesto toho, aby technikou preukázala, kto priestupok skutočne spáchal, uľahčuje prácu.
Proti je aj jeho kolega z výboru Gábor Gál (Most-Híd), ktorý hovorí o policajnom štáte. „Trest musí postihnúť toho, kto skutok spáchal. To potom dajme do každého auta čip a pokutujme ho, keď prekročí rýchlosť,“ vraví.
Ministerstvo vnútra oponuje, že podobnú úpravu už zaviedli aj v Rakúsku či v Slovinsku, pripravujú ju aj v Poľsku a Česku.