SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Prvá jazda: Audi Q3 ohuruje interiérom

Na svete je ďalšie mestské SUV pre slobodných a úspešných ľudí alebo mladé rodiny. Počas prvých skúšobných jázd zaujalo kvalitným interiérom a agilným správaním.

Audi plánuje urobiť z Q3 globálny model, ktorý bude doma na všetkých kontinentoch. Prvým náznakom ambícii nemeckej automobilky s týmto vozidlom bola svetová premiéra Q3 na autosalóne v Šanghaji.Audi plánuje urobiť z Q3 globálny model, ktorý bude doma na všetkých kontinentoch. Prvým náznakom ambícii nemeckej automobilky s týmto vozidlom bola svetová premiéra Q3 na autosalóne v Šanghaji. (Zdroj: Audi)

ZÜRICH. Segmentu SUV sa nesmierne darí po celom svete, pretože posed s nadhľadom imponuje stále väčšej skupine zákazníkov. No nie všetci, ktorí uprednostňujú výhľad z „prvého poschodia“, radi šoférujú veľké autá. Predovšetkým v meste, kde je s veľkými SUV problém parkovať aj manévrovať. Spojiť vyšší posed s kompaktnými rozmermi karosérie bol logický a z vývoja trhu vyplývajúci ťah.

Za ostatných 5 rokov značka Audi umiestnila na svetové trhy viac ako 500.000 vozidiel s prívlastkom Q, ale kým zareagovala na BMW a Mercedes v roku 2006 (Audi Q7), obe značky mali dávno zarobené. Tento raz poučená na príklade Volkswagen Tiguan z vlastných koncernových radov reaguje modelom Q3 oveľa skôr.

Na trh ho uvádza ako druhý v poradí po BMW X1, teda presnejšie takmer naraz s Range Roverom Evoque. Takže približne v rovnakom čase odštartujú svoju kariéru dvaja silní konkurenti, z ktorých prvý zaboduje hlavne vysokou kvalitou a dynamickým potenciálom na úrovni klasických kompaktov. Druhý jedinečným dizajnom, ale aj pozoruhodnými jazdnými vlastnosťami ako na asfalte tak aj v teréne.

Na začiatok predaja budú k dispozícii len verzie s pohonom 4x4 quattro , všetky v kombinácii s dvojlitrovými preplňovanými motormi.

Podľahol klasickým črtám

Dizajn Audi Q3 nie je až taký zaujímavý a originálny ako vzhľad Range Roveru Evoque. V podstate ide o ďalšiu kombináciu typických štylistických prvkov značky, zladených do novej a neopozeranej formy, ktorá má pozoruhodne nízky súčiniteľ odporu vzduchu – iba 0,32. Tvar karosérie najviac čerpá z modelov Q5 a A1.

Nás na tomto aute rušia dlhé previsy a opticky príliš mohutná predná časť, ktorú zachraňuje predĺžená a výrazne klesajúca línia strechy. Spomínané dlhé previsy najlepšie vykresľuje porovnanie vonkajších parametrov s Range Roverom Evoque.

Zatiaľ čo 5-dverový model je o 30 mm kratší než Q3, pri celkovej dĺžke 4355 mm ponúka rázvor náprav 2660 mm ( Audi len 2603 mm). Dlhé previsy sú však v tomto segmente módou. BMW X1 je napríklad ešte dlhšie (4453 mm) a rázvor má 2760 mm. Tiguan je na tom podobne.

Toto porovnanie skôr prezrádza, že všetky modely okrem Range Roveru boli stavané hlavne na asfaltovú cestu, zatiaľ čo Evoque myslí aj na terén (krátke previsy znamenajú dobré nájazdové uhly).

BMW X1 sa na túto kabínu nechytá a po čerstvej skúsenosti s Range Roverom Evoque môžeme povedať, že aj voči nemu má stále navrch.

Interiéru dominuje kvalita

Na materiáloch a vyhotovení kabíny najlepšie vidieť hierarchicky rozdiel medzi VW a Audi. Zároveň tiež rozdiel medzi Q3 a konkurenciou. Mimochodom nemecké média tvrdia, že interiér Q3 je už ochutnávkou novej generácie modelu A3 .

Jeho nový 4-ramenný športový volant, palubná doska obliehajúca vodiča aj spolujazdca so zjednodušeným stredovým ovládacím panelom natočeným k vodičovi a materiály kvalitou presahujúce svoju triedu – s tým všetkým sa vraj stretneme v novom Audi A3.

Budete hľadať polohu

Celkovo je v interiéri viac miesta ako by ste vzhľadom na rozmery auta čakali. Prední pasažieri majú dostatok voľnosti v oblasti nôh aj hlavy. Za volantom si však treba chvíľu zvyknúť na trochu divný, strmší sklon tyče riadenia. Hľadanie ideálnej polohy preto môže trvať dlhšie ako v iných modeloch tejto značky.

Všetko ostatné, ovládanie navigácie, rozmiestnenie ovládacích prvkov je na tradičných miestach. Zadný priestor má už svoje limity. Po chvíli začal prekážať krátky sedák aj obmedzený priestor na kolená.

Ani nad hlavou mi neostala veľká rezerva, takže zadné sedadlá skôr zodpovedajú požiadavkám na pohodlné detské sedenie. Nehovoriac o sťaženom prístupe cez malé zadné dvere a nutnosti sa zohýnať kvôli nízkej a zvažujúcej sa streche.

Pri nastupovaní dozadu pozor na hlavu, inak si ľahko spôsobíte hrču.

Príjemným prekvapením je veľkosť batožinového priestoru. Objem 460 by málo kto čakal. Solídna je tiež jeho vnútorná šírka 1067 mm. Variabilitu zadnej časti zvyšujú delené zadné sedadlá, ktoré sa dajú pohodlne sklápať aj s nasadenými opierkami hlavy. Prepravná kapacita kufra potom vzrastie na 1365 l.

Dostane tiež voľnobežku

Benzínové motory TSI dosahujú výkon 125 a 155 kW (170 a 211 k). Slabší výrobca kombinuje so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a silnejší so 7-stupňovou dvojspojkovou automatikou S-tronic. Z naftových dvojlitrov TDI je najprv k dispozícii 130 kW (177 k), taktiež štandardne spriahnutý s automatickou prevodovkou S tronic.

Model Q3 je prvým Audi, v ktorom 7-stupňový S tronic dostal novinku v podobe funkcie voľnobežky. Tá podporuje zníženie spotreby paliva aj produkcie emisií.

Stačí si pomocou príplatkového systému regulácie jazdnej dynamiky Audi Drive Select zvoliť režim Efficiency a vždy keď vodič uvoľní nohou akcelerátor, prevodovka čiastočne odpojí pohon spôsobom porovnateľným s vyšliapnutím spojky. Tým sa obmedzí prílev výkonu na poháňané kolesá, auto doroluje na voľnobehu a zároveň klesá spotreba.

Pozor však na túto funkciu pri jazde dolu kopcom. Pokiaľ ste zvyknutí na automat a brzdenie motorom pri zjazde z kopca, rýchlejšie rozbiehajúce sa auto vplyvom voľnobehu vás môže zaskočiť. Všetky motorizácie sú štandardne vybavené systémom stop/štart s rekuperáciou brzdnej energie.

Cenník Audi Q3 (ceny s DPH)
2.0 TFSI quattro - 125 kW/170 k - 31.320 eur
2.0 TFSI quattro S tronic - 155 kW/211 k - 35.700 eur
2.0 TDI fwd - 103 kW/140 k - 29.600 eur
2.0 TDI quattro S tronic -130 kW/177 k - 36.400 eur

Neskôr príde na trh ešte známa a úspornejšia verzia naftového dvojlitra 103 kW/140 k s pohonom prednej nápravy. Na druhej strane výkonového spektra pribudne budúci rok preplňovaný päťvalec 2.5 TFSI s výkonom cez 220 kW/300 k.

Zoznam základnej výbavy je na prvý pohľad bohatý, ale chýbajú tam zásadne prvky, na ktoré sú zákazníci prémiového segmentu zvyknutí. Preto importér operatívne zareagoval uvedením akciovej ponuky Premium, ktorá za príplatok 2.960 € navyše pridáva stredovú lakťovú opierku vpredu, akustický parkovací asistent vzadu, tempomat, automatickú klimatizáciu, palubný počítač s farebným displejom, vyhrievané predné sedadlá, bi-xenónové predné svetlá, sústavu odkladacích priestorov a kvalitnejšie rádio s 10 reproduktormi.

V Španielsku Audi plánuje produkciu 100.000 kusov tohto modelového radu ročne. S rovnakým objemom počíta aj Range Rover Evoque.

Audi plánuje urobiť z Q3 globálny model, ktorý bude doma na všetkých kontinentoch. Prvým náznakom ambícii nemeckej automobilky s týmto vozidlom bola svetová premiéra Q3 na autosalóne v Šanghaji. Čína bude totiž spolu so španielskou fabrikou Seatu v Martorell druhým miestom, kde sa má Q3 vyrábať.

Jazdili SME

Prvý som skúšal naftový dvojliter s výkonom 130 kW/177 k a automatickou prevodovkou S tronic. Agregát je nielen príjemne kultivovaný, ale tiež príkladne odizolovaný od hluku aj vibrácii. Počas jazdy viac počuť hluk z obtekania karosérie vzduchom, presnejšie veľkých spätných zrkadiel než od motora. Ďalšou dobrou správou je, že motor s prevodovkou spolu výborne ladia. Automat pracuje tak intuitívne, že inú prevodovku by som k nemu ani nechcel. Jedine výkon motora sa mi nezdal byť taký presvedčivý ako udáva papier, ale to môže byť aj bezprostredným presadnutím z prototypu Q3 RS, po ktorom je každý motor slabý.
Kombinovaná spotreba testovaného nafťáku má podľa výrobcu hodnotu 5,9 l/100km. Pokiaľ pre niekoho nie je turbodiesel dostatočne kultivovaný, odporúčam vyskúšať si základný benzínový dvojliter 2.0 TSI (125 kW/170 k). Okrem toho, že je o 75 kg ľahší, čo cítiť na ovládateľnosti, je aj excelentne tichý. Vďaka dvom vyvažovacím hriadeľom s protizávažiami, otáčajúcimi sa v kľukovej skrini proti sebe. Zaberá relatívne nízko, podobne ako turbodiesel, približne od otáčok 1700 1/min a točiť sa nechá až po 7000 1/min. Jeho silnou stránkou je plynulý jednoliaty ťah v celom spektre pracovných otáčok, čo z neho robí vyvážený motor – vhodný na plachtenie sa mestom aj dynamickú jazdu v serpentínach. Výkon 125 kW/177 k každého uspokojí. Kombinovaná spotreba 7,3 l benzínu na 100 km tiež.
Audi Q3 poteší ľahkým a precíznym ovládaním, bez vplyvu hmotnosti a iných neduhov na riadenie. Vodič si vôbec neuvedomuje, že šoféruje SUV. Za volantom sa cíti ako v modeli A3 s výborným výhľadom na všetky strany. Q3 jazdí športovo a agilne, čo z neho robí dobrého služobníka na manévrovanie v meste, kde bude podľa výrobcu hlavné pole pôsobnosti novinky. Podvozok so vzperami McPherson vpredu a štvorprvkovou nápravou vzadu ochotne a s ľahkosťou mení smer. Napriek veľkému prednému previsu nedotáčavosť nedostáva takmer žiaden priestor. V zákrutách sa správa čitateľne a dlho neutrálne. Úplne súhlasím s výrobcom, že ak by mal niektorý z jeho Q modelov dostať verziu RS, tak určite Q3. Pretože toto auto sa dobre ovláda a po dynamickej stránke je najlepšie vyváženým SUV z ponuky štyroch kruhov. Aj vďaka nízkej pohotovostnej hmotnosti, ktorá vplyvom väčšieho využívania hliníka na konštrukcii začína od 1510 kg.
Len pre porovnanie VW Tiguan s menším motorom 1.4 TSI váži 1526 kg, najľahší 5-dverový Range Romer Evoque váži 1625 kg. Ľahšie od Q3 je len BMW X1 18i. O pohon 4x4 sa stará viaclamelová spojka Haldex, podobne ako v modeloch Tiguan a Audi A3. Všetky vychádzajú z jednej platformy.
(Michal Karpat)


Technické parametre vozidiel Audi Q3

Motor 2.0 TFSI 2.0 TFSI 2.0 TDI 2.0 TDI
zdvihový objem [cm3] 1984 1984 1968 1968
výkon [kW/k] 125/170 155/211 103/140 130/177
pri otáčkach [1/min] 4300-6200 5000-6200 4200 4200
krútiaci moment [Nm] 280 300 320 380
pri otáčkach [1/min] 1700-4200 1800-4900 1750-2500 1750-2500
prevodovka 6M 7-st. S tronic 6M 7-st. S tronic
druh pohonu quattro quattro 2WD quattro
pohotovostná hmotnosť [kg] 1510 1565 1525 1585
spotreba [l/100 km] 9,5/6,1/7,3 10,2/6,4/7,7 6,2/4,7/5,2 7,0/5,3/5,9
emisie CO2 [g/km] 174 179 138 156
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,2 6,9 9,9 8,2
maximálna rýchlosť [km/h] 212 230 202 212


Rozmery

dĺžka 4385 mm
šírka 1831 mm
výška 1590 mm
rázvor náprav 2603 mm
rozchod kolies vpredu/vzadu 1571/1575 mm
svetlá výška podvozka 170 mm
objem batožinového priestoru 460 litrov

Cestu redaktora hradila spoločnosť Audi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 2. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 3. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Svalovice sa netreba obávať
 6. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 7. Study program MANAGEMENT in English language
 8. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 410
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 748
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 151
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 034
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 615
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 587
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 494
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 798
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger.

V názve OĽaNO už Budajova Zmena zdola nie je.


8 h

Ruská odnož banky poskytuje úľavy vojakom zapojeným do vojnovej agresie.


12 h
Vyhrotená kampaň Babišovi k víťazstvu v prezidentských voľbách nepomohla.

Babišova kampaň prekročila hranice etiky.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Toyota RAV4 Adventure

Na výsledku sa podpisuje hmotnosť auta.


10 h
Toyota GR86

Malé kupé má všetky predpoklady pre dokonalé šoférske auto.


27. jan
Renault Austral

Od kúpy môže odradiť len cena vyšších výbav.


27. jan
Nové MG HS.

Ide o posledný model značky s benzínovým motorom.


24. jan

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: Ako to dopadne na Ukrajine ?
 2. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 3. Jano Kováčik: Nové hlavné mestá vznikajú aj v 21. storočí
 4. Tupou Ceruzou: Tanky pre Ukrajinu
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liptovské Matiašovce
 6. Roman Kebísek: Ostrolúcka písala o Štúrovi ako orlovi a o sebe ako lastovičke
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 8. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 22 053
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 14 164
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 894
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 669
 5. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 353
 6. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 3 923
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 835
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu