"Bohužiaľ, absolútne zabezpečenie vozidla a jeho častí neexistuje. Vždy ide skôr o sťaženie zlodejovho zámeru," myslí si Jana Tarčáková Janičová z poisťovne Axa.
Trh ponúka mnoho preventívnych zariadení, ktoré sťažujú možnosť odcudzenia časti vozidla. „Od formy vizuálnej, čo sú nálepky na sklo s informáciou o zabezpečení vozidla, fiktívnej blikajúcej kontrolky signalizujúcej inštaláciu alarmu s cieľom odradiť zlodejov až po zariadenia mechanické či elektronické, alebo taktiež satelitný lokalizačný systém,“ povedala Tarčáková Janičová a dodala, že ideálna je podľa nej kombinácia viacerých druhov zariadení, čím sa zvýši prevencia ochrany vozidla.
Najčastejšie kradnú puklice a kolesá
Asi najčastejšie si zlodeji vyberajú kolesá áut či puklice. Môže za to ich pomerne ľahká dostupnosť. Príkladom by mohla byť aj táto policajná správa z júna tohto roku:
"Muž odcudzil kolesá z motorových vozidiel BMW a Audi. Vozidlá boli zaparkované v oplotenom areáli súkromnej spoločnosti v okrese Žilina. Celkovo páchateľ odcudzil osem kusov kolies, ktoré pozostávali z diskov z ľahkých zliatin a letných pneumatík. Majiteľom vozidiel bola spôsobená škoda 7 500 eur. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky, informoval Radko Moravčík, hovorca bratislavských policajtov.
"V prípade puklíc je vhodné použiť typ, ktorý sa prichytáva skrutkou ku kolesu, prípadne skrutkou disku. Ak táto možnosť nie je, tak aj pripevnenie puklíc k diskom pomocou pásky na káble sťažia páchateľom ich odcudzenie," odporučil Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru. Takéto zabezpečenie puklice by mohlo taktiež zabrániť jej strate počas jazdy.
Opatrenia proti krádeži kolies
Pokiaľ ide o kolesá, je vhodné používať bezpečnostné skrutky. Na ich uvoľnenie je potrebný špeciálny kľúč.
Na trhu existuje množstvo takýchto skrutiek v rôznej cenovej úrovni. Ideálne je zamerať sa pri výbere na renomovaných výrobcov a taktiež nechať si poradiť od špecializovaného predajcu.
"Dôležité je aj miesto, kde špecializovaný kľúč uchovávate. Zlodeji totiž predpokladajú, že kľúč bude uložený vo vozidle v prípade defektu pneumatiky, a preto sa môžu pokúsiť ho nájsť a puklice či kolesá ukradnúť," povedala Tarčáková Janičová.
Slivka k ochrane kolies dodáva: "Chrániť sa je tiež možné pomocou alarmu a polohového snímača. Ten reaguje na zmenu polohy vozidla, ku ktorej pri krádeži kolies dochádza."
Polícia: prijali sme opatrenia proti krádežiam áut
Horšie ako krádež časti auta je odcudzenie celého vozidla. Slivka ako prevenciu odporúča vynechať pri parkovaní odľahlé alebo v noci neosvetlené ulice a miesta. Na menej frekventovaných uliciach majú aj neskúsení páchatelia viac času na krádež vozidla.
Pozrite si, kde sa kradnú autá na Slovensku
Do konca júna na Slovensku ukradli 1 362 vozidiel, čo je o 346 menej ako minulý rok.
Polícia prijala viaceré opatrenia, ktoré by mali pomôcť predísť krádežiam. Zintenzívnili hliadky v rizikových oblastiach. Podľa polície sťažili aj legalizáciu vozidiel.
"Je to napríklad kontrola originality, ochrana VIN (číslo auta) čísla, zverejnenie odcudzených vozidiel na internete, lokalizácia odcudzeného motorového vozidla. Na základe medzinárodného dohovoru je zabezpečené prepojenie národných evidencií vozidiel jednotlivých krajín využívajúcich túto medzinárodnú sieť,“ povedal Slivka.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.