Napriek tomu, ak raz nedáte prednosť v jazde, inokedy prejdete na červenú a potom vám ešte aj zistia prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti a stane sa to počas posledných 12 mesiacov, okrem pokút sa pripravte aj na povinnosti. Ak ich nesplníte, zoberú vám vodičák.
Juraj:"Aj keď rozhodne nepatrím k pirátom našich ciest, zaujímalo by ma nasledovné:
1) Od akej výšky pokuty pri porušení pravidiel cestnej premávky ide oznámenie na dopravný inšpektorát pre závažné porušenie pravidiel?
2) Je pravdou, že pri troch porušeniach v roku je odobratý vodičský preukaz a dotyčná osoba ho získa späť až po preskúšaní pravidiel cestnej premávky?
3) Aké je obdobie, počas ktorého je vyhodnotené potenciálne trojnásobné porušenie pravidiel cestnej premávky: kalendárny rok, alebo od posledného porušenia pravidiel?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Policajti pokutujú drobné priestupky zvyčajne na mieste
Dnes sa policajt na mieste dopravného priestupku môže rozhodnúť, či ho bude riešiť v blokovom konaní alebo problém posunie na správne konanie na dopravnom inšpektoráte. Nie je pritom dôležité, aký priestupok sa stal.
Ak vodič spolupracuje a vinu si prizná, väčšinou sa priestupok vyrieši priamo na mieste. Sankcie v blokovom konaní sú pritom nižšie ako tie, ktoré má možnosť uložiť dopravný inšpektorát.
Pri závažnejších priestupkoch a takých, ktoré sa ťažšie dokazujú na mieste, sa zvyčajne problém dostane na správne konanie. S určitosťou sa to dá povedať v prípadoch, kedy vodič nesúhlasí s priestupkom alebo výškou sankcie. Policajt na mieste by mal vtedy zadokumentovať všetky dostupné dôkazy svedčiace pre aj proti priestupku.
Sadzobník pokút ukazuje, za čo vám môžu zakázať šoférovať
Zákony (o cestnej premávke a o priestupkoch) poznajú dve skupiny dopravných priestupkov:
"štandardné" dopravné priestupky, za ktoré nie je možné zakázať vodičovi šoférovať a
porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.
Za tie druhé vodičom hrozí zákaz šoférovania. Nie je vylúčené, že ich vyrieši policajt na mieste priestupku v rámci blokového konania a vtedy vám viesť motorové vozidlo nezakážu (nesmú). Zvyčajne však dokazovanie závažného dopravného priestupku končí priamo na dopravnom inšpektoráte.
Ak chcete vedieť presne, za ktoré priestupky sa budete zodpovedať v správnom konaní na inšpektoráte, nahliadnite do aktuálneho sadzobníka pokút. Pre policajtov nie je síce na 100 % záväzný, no väčšinou sa ním riadia.
Pozrite si aktuálny sadzobník pokút
Cestných pirátov čaká preskúšanie či zisťovanie psychického a zdravotného stavu
Sankcie za priestupky majú slúžiť odstrašujúco pre vodičov, ktorí by sa rozhodli ignorovať dopravné pravidlá. Keďže to ale nie vždy pomáha a niektorí šoféri aj napriek uloženým trestom naďalej porušujú predpisy, nakoniec to pre nich môže skončiť až odobratím vodičského oprávnenia.
Každý, komu zakážu na nejaký čas šoférovať, musí sa podrobiť preskúšaniu odbornej spôsobilosti do 30 dní od skončenia sankcie. Jednoducho, musí urobiť testy na vodičák a samozrejme si za to aj zaplatiť. Ak vodič nesmel šoférovať viac ako 2 roky, okrem testov ho čaká aj skúška z jazdy, akoby si robil nanovo vodičák.
Neabsolvovanie alebo neúspech znamená pre vodiča odobratie vodičského oprávnenia. To je pritom možné získať iba v autoškole.
Ak vám zakážu šoférovať na viac ako dva roky za závažný dopravný priestupok, ktorý nie je za hmotnosť alebo technický stav vozidla, okrem preskúšania v autoškole vás neminie ani preskúmanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti.
Mimochodom, do úspešného splnenia týchto povinností vám nevrátia vodičský preukaz.
A teraz si predstavte, že trikrát za posledných 12 mesiacov porušíte dopravné predpisy závažným spôsobom, pričom vám uložia sankciu väčšiu ako 100 eur. Nemusia vám ani zakázať šoférovať a okrem preskúšania z dopravných predpisov budete musieť absolvovať preskúmanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti.
Stačí za posledných 12 mesiacov 3-krát prekročiť najvyššiu povolenú rýchlosť a dostať vždy pokutu vyššiu ako 100 eur a budete musieť ísť na preskúšanie a zdravotné a psychotesty.
Zmeny v blízkej budúcnosti
Tieto pravidlá sa však pravdepodobne čoskoro zmenia. Budú prísnejšie. Všetko však záleží od toho, či ich poslanci znovu schvália potom, čo prezident nepodpísal novelu zákona o cestnej premávke.
Za alkohol bude aj psychiater a psychológ
Keď vás dnes prichytia, ako šoférujete s alkoholom v krvi, berie sa to ako každý iný závažný priestupok. Po novom sa bude brať alkohol mimoriadne prísne.
Stačí, že vás raz nachytajú za volantom
opitého,
pod vplyvom návykových látok,
alebo sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na alkohol alebo drogy,
automaticky vás pošlú na preskúmanie zdravotnej spôsobilosti s dôrazom na zistenie toho, či nie ste od alkoholu alebo návykovej látky závislí. Ak závislosť zistia, lekár o tom musí informovať políciu, čo môže mať za následok zákaz šoférovania, kým sa závislosti nezbavíte. Ak závislosť nezistia, pošlú vás na sedenia k psychológovi.
Nič z toho ale nebude zadarmo a účet budete musieť uhradiť vy. Tiež sa neoplatí špekulovať nad tým, že sa spomínaným sankciám vyhnete. Vtedy bude pre vás trestom odobratie vodičského oprávnenia.
Kedy vás za alkohol pošlú do väzenia a zakážu šoférovať navždy
Ešte horšie dopadnete, ak budete tak opitý, že budete v stave vylučujúcom šoférovanie (cca viac ako 1 promile alkoholu). Potom vám bude hroziť súd a väzenie až na 1 rok. To isté vám hrozí, ak sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky.
Zároveň to pre vodiča znamená zákaz šoférovať na rok až 10 rokov. Ak vás súd za to isté odsúdi druhýkrát, za volant si nesadnete minimálne 5 rokov (pre mladistvého platí minimálne 2,5 roka).
V prípade, že vás ako vodiča súd tretíkrát odsúdi za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, automaticky vám zakáže šoférovať na doživotie.
Za volant si do konca svojho života nesadnete po rozhodnutí súdu ani vtedy, ak ste ako vodič vozidla niekoho usmrtili (stačí aj z nedbanlivosti). Či ste si vypili alebo nie. V tomto a aj predchádzajúcom prípade pre mladistvých určili trest zákazu šoférovať na 7 až 15 rokov.
Ešte je tu možnosť, aby vám súd podmienečne dovolil šoférovať. To sa však nestane u tých, ktorým v predchádzajúcich 10 rokoch zakázali šoférovať preto, že spáchali priestupok alebo trestný čin pod vplyvom alkoholu.
Kedy vám po novom odoberú vodičské oprávnenie
Okrem spomínaných prípadov, kedy si nesplníte povinnosti potrestaného vodiča, vám vodičské oprávnenie odoberú po novom aj v nasledovných situáciách:
v priebehu posledných piatich rokov trikrát porušíte pravidlá cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda,
v priebehu posledných piatich rokov dvakrát porušíte pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie.
Ak sa dostanete do prvej situácie a budete chcieť znovu získať vodičské oprávnenie, budete musieť znova prejsť školením v autoškole a skúškou na vodičák.
V druhej situácii nebude stačiť absolvovať len autoškolu so skúškami. Bez psychiatrického vyšetrenia na závislosť od alkoholu alebo drog a bez psychologických sedení sa k vodičáku nedostanete.
Po tom, ako začne platiť novela zákona, sa vám budú počítať aj tie spomínané závažné priestupky, ktoré ste spáchali pred účinnosťou novely. Napríklad, ak už vás prichytili s alkoholom v krvi v minulosti a chytia vás ešte raz, pričom splníte podmienku v druhej situácii, k vodičáku sa budete dostávať dlho. A možno oň prídete navždy.
Nové povinnosti za 3 závažné priestupky za 12 mesiacov
Zmena nastane aj v predpisoch o preskúšaní, ak v posledných 12 mesiacoch trikrát porušíte pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom. Dnes sa počíta len taký závažný priestupok, za ktorý vám dajú pokutu 100 a viac eur. Novela znižuje túto hranicu na 60 eur. Zároveň bude musieť vodič pred preskúšaním odbornej spôsobilosti a preskúmaní zdravotnej a psychickej spôsobilosti absolvovať aj doškoľovací kurz.
Všetko je to samozrejme na náklady vodiča. A ak sa doškoľovacieho kurzu nezúčastníte, odoberú vám vodičské oprávnenie.
Čo bude obsahom doškoľovacieho kurzu, je momentálne nejasné. Ministerstvo dopravy nás informovalo, že vydá na vykonávanie týchto kurzov učebné osnovy. Podľa jeho predstaviteľov je však ešte predčasné zaoberať sa obsahom doškoľovacieho kurzu, ktoré má určiť jeho obsah a bude môcť byť zverejnený až po vzájomnej konzultácii s orgánmi Policajného zboru.
§ 137, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
a) jazda pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
b) odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
c) také porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti,
d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
e) jazda po požití lieku, ktorý môžu znížiť schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo,
f) použitie vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla, najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla je prekročená,
g) prejazd cez križovatku na signál STOJ! dávaný policajtom alebo inou oprávnenou osobou, alebo vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
h) prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané,
i) nedanie prednosti v jazde,
j) neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta v súvislosti s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,
k) jazda v protismernej časti cesty, ak si to nevyžaduje situácia v cestnej premávke,
l) neumožnenie bezpečného a plynulého prejazdu vozidlu s právom prednostnej jazdy,
m) vedenie vozidla bez tabuľky s evidenčným číslom alebo s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá nezodpovedá svojím vyhotovením a umiestnením na vozidle tomuto zákonu,
n) vedenie vozidla vyradeného z cestnej premávky alebo vozidla, ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke, alebo vozidla vyradeného z evidencie,
o) predchádzanie iného vozidla v mieste, kde je to zakázané,
p) vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa osoba učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
q) porušenie povinnosti podľa § 3 ods. 3, § 4 ods. 3, § 9 ods. 2 alebo § 25 ods. 1 písm. g),
r) zastavenie a státie na vyhradenom parkovacom mieste pre osobu so zdravotným postihnutím, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené.
Nové (zatiaľ neschválené) závažné porušenia dopravných predpisov:
s) ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov,
t) ohrozenie chodca prechádzajúceho cez cestu, na ktorú vodič odbočuje, pri odbočovaní na miesto mimo cesty, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní,
u) ohrozenie cyklistu prechádzajúceho cez priechod pre cyklistov,
v) porušenie povinností inštruktora autoškoly podľa § 7,
w) porušenie povinností spolujazdca podľa § 74 ods. 2,
x) neoprávnené vybavenie vozidla zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy, alebo neoprávnené použitie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.