Občiansky preukaz nie je povinný doklad
Miroslav: "Je potrebné mať pri sebe občiansky preukaz? Bol som predvedený na policajnú stanicu kvôli tomu, že som nemal občiansky preukaz a dostal som pokutu 30 €."
Vodiča, ktorý si sadá za volant, by si mal pred jazdou skontrolovať, či má všetky platné doklady pri sebe. Ak nie ste vodič profesionál, mal by vám stačiť vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (tzv. biela karta na Slovensku, zelená karta v zahraničí).
Občiansky preukaz nie je dokladom, ktorý by musel mať vodič pri sebe. Policajti však majú oprávnenie si ho vyžiadať na overenie vašej totožnosti. Ak tento preukaz pri sebe nemáte, smú vás predviesť na policajnú stanicu, kde si vašu totožnosť overia. Nesmú vám však dať pokutu za to, že občiansky pri sebe nemáte.
Ak by vám ju niekedy chceli dať za to, že u seba nemáte občiansky, nesúhlaste s pokutou. Takáto pokuta totiž nemá oporu v predpisoch. A ak ste už zaplatili, môžete sa obrátiť na právnika, ktorý vám pomôže dostať náhradu škody za prípadné nezákonné rozhodnutie.
Doklady v aute si nenechávajte
Ján: "Počul som, že známemu ukradli osobné auto a havarijná poisťovňa mu nechcela preplatiť plnú sumu, ale len polovicu, pretože mal vo vozidle doklady od vozidla (technický, bielu kartu).
Viem, že nie je správne mať doklady vo vozidle, lenže ak vozidlo využíva viac osôb, napr. viac členov rodiny a každý má svoj kľúč, je veľmi nepraktické si vzájomne vymieňať doklady od vozidla pred každou jazdou.
Je nesprávne nechávať doklady vo vozidle? Môže sa stať, že mi poisťovňa nepreplatí plnú sumu, ak doklady od ukradnutého vozidla boli v ňom?"
To, koľko preplatí poškodenému poisťovňa z havarijnej poistky, záleží vždy od toho, aké majú dohodnuté zmluvné podmienky poisťovňa a ten, kto si dal poistiť auto. Nie je teda vylúčené, že poisťovňa má v niektorých prípadoch nárok preplatiť len časť škody.
V každom prípade, nechávať si doklady v aute sa nevypláca. Okrem toho, že je to v prípade techničáku priestupok, v prípade krádeže vozidla pomôžete zlodejovi ľahšie zlegalizovať vaše vozidlo.
Osvedčenie o evidencii sa nesmie uchovávať vo vozidle, ak sa v ňom jeho vodič nezdržuje. A to ani vtedy, ak je to pohodlné pre tých, ktorí auto striedavo používajú. Problém, o ktorom nám napísal Ján, sa dá vyriešiť napríklad tak, že v domácnosti si vytvoria miesto na odkladanie techničáku.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.