V susednej Českej republike nedávno obvinili skupinu ľudí, ktorých podozrievajú z organizovaných krádeží áut. Dvanásti obvinení mali spôsobiť škodu približne štyri milióny eur.
Česká republika vraj už iniciovala jednotný postup v rámci Európskej únie, aby sa legislatíva štátov v oblasti krádeží áut zjednotila.
Počet ukradnutých áut na Slovensku klesá
U nás počet kradnutých áut klesá. "Oproti minulému roku sme zaznamenali pokles počtu krádeží motorových vozidiel," povedal hovorca prezídia policajného zboru Michal Slivka. "Je to vôbec najnižší počet ukradnutých áut za posledných dvadsať rokov na Slovensku," dodal.
V prvom polroku tohto roka bolo odcudzených 1362 vozidiel, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 346 áut menej. Polícii sa doposiaľ podarilo objasniť približne dvadsať percent prípadov.
Aby sa znížil počet kradnutých áut, tak sa pripravuje spustenie nového systému EUCARIS, ktorý zabezpečí prístup aj do iných národných evidencií vozidiel za účelom overenia údajov o vozidlách zo zahraničia. "K jednotnému postupu v boji proti krádežiam by určite prispelo zavedenie kontroly originality v každej krajine," tvrdí hovorca.
Pozrite si, aké autá sa kradnú na Slovensku
Auto treba zabezpečiť
Ak chcete znížiť riziko, že vám ukradnú vaše auto, tak môžete zlepšiť jeho zabezpečenie, či už mechanickými alebo elektronickými prvkami.
"Vodič je pri vzdialení od vozidla povinný ho zabezpečiť. Treba auto zamknúť a sprevádzkovať zabezpečovacie zariadenie, ak je ním vybavené," vymenoval Slivka. Podľa neho niektorí vodiči, ktorí používajú diaľkové uzamykanie, nemusia zaregistrovať, či došlo k jeho uzamknutiu. Preto je dobré to skontrolovať. V lete tiež nezabudnite na stiahnuté okná.
Treba si dávať pozor aj na pumpe či pri kúpe dennej tlače. "Nenechávajte kľúče v spínacej skrinke ani keď idete preč len na chvíľu. Zlodeji môžu s vaším autom odísť za pár sekúnd," upozornil Slivka. Tiež kľúče nenechávajte v aute, ani keď parkujete v garáži či na dvore pri dome.
Počet krádeží klesá, hodnota odcudzených áut stúpa
Hoci klesá počet krádeži, stúpa hodnota odcudzených áut. "V kurze sú stále častejšie vozidlá vyššej triedy renomovaných značiek," tvrdí riaditeľ IRIS IDENT Róbert Zrubák, služby poverenej kontrolou originality vozidiel.
Automobilová kriminalita spôsobuje Slovákom škody prevyšujúce 70 miliónov eur za rok. "Odcudzené vozidlá sa buď rozoberajú a predávajú vo forme náhradných dielov, alebo sa po zmene identity opätovne uvádzajú do premávky," vysvetlil riaditeľ.
Pri zmene identity sa mení 17 miestny kód VIN (identifikačné číslo vozidla), aby sa nedalo vypátrať v evidencii vozidiel. Potom sa auto zaregistruje a znova uvedie do prevádzky.
Podrobná kontrola dokáže vrátiť auto pôvodnému majiteľovi
"Keďže neoprávnené manipulácie používané pri legalizácii vozidiel sú v súčasnosti vykonávané na profesionálnej úrovni, ich odhalenie bežnou vizuálnou obhliadkou je takmer nemožné. Preto sa postupne zavádzajú podrobnejšie kontroly," vysvetlil Zrubák.
Ak sa počas kontroly originality zistí, že došlo k neoprávneným zmenám v konštrukcii vozidla, v identite vozidla alebo v dokladoch, auto zaistí polícia a podrobí ho skúmaniu, ktorého cieľom je zistiť pôvodnú identitu vozidla alebo dokladu. "Okrem malých výnimiek sa pôvodný identifikátor skoro vždy nájde a následne sa nález oznámi pôvodnému majiteľovi. Nasleduje repatriačný proces a vrátenie vozidla," povedal Zrubák.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.