Prvé jazdné dojmy nesklamali naše očakávania. Najmenší Range Rover mieri na vrchol segmentu. Výborne vyzerá, ponúka solídny priestor pre posádku aj batožinu, vysokú kvalitu a čo je najdôležitejšie, veľmi dobre sa cíti a správa aj na asfalte. To bude dôležité v súboji s nemeckou prémiovou konkurenciou.
LIVERPOOL. Dynamika exteriéru modelu Evoque nie je len lacnou pózou. Na vidieckych cestách sme boli z jeho podvozka nadšení. Jazda v teréne bola exhibíciou a la Range Rover.
Pokrýva niekoľko segmentov Skôr než začnem popisovať dojmy z jazdy, mal by som Evoque niekam zaradiť. Definovať jeho konkurentov. Niektorí kolegovia ho prirovnávajú k Audi Q5 a BMW X3. Iní zase považujú za jeho protivníkov Audi Q3 a BMW X1. Ja sa prikláňam k druhej skupine.
Dĺžkou aj rázvorom náprav jasne pasuje do partie Q3 a X1, hoci obe autá prerastá výškou a ešte výraznejšie šírkou. Mimochodom šírkou 1965 mm rúbe nie o jeden, ale rovno o dva segmenty vyššie.
Dá sa teda povedať, že výrobca týmto autom zámerne triafa medzi dva segmenty, aby modelom Evoque pritiahol klientov z oboch táborov. Jedných kompaktnou dĺžkou, druhých priestrannou kabínou, pod ktorú sa podpisuje práve vnútorná šírka.
Jednou z disciplín bolo aj brodenie sa liverpoolskymi dokmi.
Tretím segmentom, ktorý zástupcovia značky spomínajú najviac (iba preto, že konkurentov neberie do úst zámerne) je lifestyle. Ako povedal vo svojom príhovore šéf PR oddelenia, modelom Evoque chcel Land Rover ukázať, že aj oni vedia urobiť imidžové, lifestylové auto, bez kompromisov v tradičných hodnotách značky.
To znamená, luxusne vybavené a dizajnovo atraktívne, na želanie s kontrastne lakovanou strechou. Výborne, až športovo jazdiace po klasickej asfaltovej ceste, ale zároveň veľmi schopné v teréne. Auto, ktoré bude držať krok s konkurenciou na okreskách, ale s prehľadom všetkých porazí v teréne.
Tých, ktorí teraz očakávajú, že spustím vyvracanie týchto tvrdení však musím sklamať. Pretože toto je krutá realita. Krutá hlavne pre konkurenciu. Výrobca si verí a má prečo.
Koncept pretavený do produkčnej verzie Land Rover je jedným z mála výrobcov automobilov, ktorý do najmenších detailov dokázal preniesť štúdiu na výrobnú linku. Teda niekoľko odlišností medzi sériovým modelom a konceptom LRX by sa našlo, ako napríklad spätné zrkadlá.
V porovnaní s inými značkami, ktoré sa chvália pretavením štúdie do sériového modelu sa však Range Rover priblížil konceptu najbližšie.
Pri pohýnaní v prudkom svahu s trávnatým povrchom elektronika najprv zmapovala trakčné možnosti kolies. Po jemných preklzoch a prišliapnutí akcelerátora na podlahu sa auto suverénne pohlo hore.
Konštruktéri sa s návrhom dizajnérov zapotili, ale výsledok stojí za to. Práve dizajn bude mať nepochybne nosný podiel na obchodnom úspechu tohto auta. Jeho široká a prikrčená karoséria pôsobí na daný segment mimoriadne športovo a dynamicky. V kombinácii s efektnými dennými LED svetlami, evokujúcimi pohľad mačkovitej šelmy vyžaruje z auta dravosť a silné sebavedomie.
Na niekoho pôsobí vyslovene športovo. Inému môže pripomínať malý súkromný tank. Čo je však najpodstatnejšie, na rozdiel od konkurencie vyzerá originálne a nie ako štylistická variácia na omielanú tému.
Lakovanie strechy s kontrastným odtieňom: Kompletne nalakovaná karoséria sa ručne oblepuje igelitmi. Voľná sa ponechá len strecha. Tá potom dostane najprv základný náter a po ňom ostrý. Strechu lakuje robot, veľmi precízne každý záhyb nad vekom batožinového priestoru aj bočnými dverami.
Kupé aj päťdverák Vyrába sa s dvomi vyhotoveniami karosérie. Ako trojdverové cross-kupé (otvára nový segment prémiových terénnych kupé) a praktickejšia päťdverová varianta, s miernejšie klesajúcou strechou, ktorá je v zadnej časti vyššia o 30 mm, vďaka čomu ponúka aj väčší priestor nad hlavami zadných pasažierov.
Range Rover Evoque schádza z výrobných pásov vo fabrike v Halewoode, na jednej linke s modelom Land Rover Freelander. Momentálne v pomere 3:1 v prospech novinky, o ktorú je teraz logicky väčší záujem.
So systémom Terrain Response sú terénne schopnosti modelu Evoque rovnako excelentné ako u väčších súrodencov. Aj vďaka svetlej výške podvozka (vpredu 215 mm, vzadu 240 mm) a bezkonkurenčným nájazdovým uhlom 25° vpredu a 33° vzadu. Prejazdový uhol má hodnotu 22°.
Výrobca v tejto chvíli eviduje viac ako 20.000 objednávok na model Evoque, bez toho že by si ho mal možnosť niekto vyskúšať. Ročne chce z neho predávať 100.000 kusov, čo je objem približne na úrovni plánov Audi Q3.
Už teraz určite tušíte, že Evoque má s Freelanderom oveľa viac spoločného , než len výrobnú linku. Spoločné sú základy konštrukcie karosérie. Napríklad takmer celá podlaha je identická. Evoque zdieľa tiež motory, prevodovky a dokonca aj laky karosérie. Dokopy ich spája takmer 30% dielcov.
Vnútorný priestor v ničom neobmedzuje Modely značky Range Rover vo mne evokujú veľký vnútorný priestor. Kabína dizajnom a vybavením pripomínajúca luxusnú manažérsku kanceláriu je synonymom pohodlia na cestách. Rovnaký zážitok z vnútorného priestoru si zachováva aj Evoque, hoci je najmenším členom rodiny.
A tu sa opäť dostávam k vnútornej šírke, ktorá ma na priestorovom zážitku najväčší podiel. Dozadu sa bez problémov posadia traja dospelí. Pokiaľ budete voziť vzadu pasažierov častejšie, odporúčam päťdverovú verziu s väčšou priestorovou voľnosťou nad hlavami zadných pasažierov.
Kabína pôsobí vzdušným a priestranným dojmom. Pochváliť treba posed za volantom aj spracovanie materiálov.
Základný objem batožinového priestoru ponúka slušných 420 l, čo je ale na papieri o 40 l nemej v porovnaní s Audi Q3. Range Rover primerane nadelil miesto zadným pasažierom aj batožine. Audi kládlo väčší dôraz na kufor.
V prípade defektu je štandardne k dispozícii lepiaca sada. Rezerva sa dá priplatiť. Do 19 palcov je plnohodnotná. Pri 20-palcových kolesách len dojazdová.
Jazdili SME...
Po prílete na letisko a rozdelení áut nedočkavo usadám za volant. Nie však vľavo, ale vpravo. Po niekoľkých rokoch nový pocit a nové pravidlá. Posed za volantom je výborný. Na rozdiel od väčších modelov Range Rover, vzpriamený posed v pohodlnom kapitánskom kresle strieda rovnako pohodlný, ale nižší posed v anatomickejšie tvarovaných sedačkách s výrazným bočným vedením.
Už štandardné sedadlá sú tvarované pomerne športovo a dobre držia telo. Kupé v kombinácii s najsilnejším motorom, preplňovaným benzínovým dvojlitrom Si4, môže byť vybavené ešte efektnejšími, výraznejšie tvarovanými a tuhšie čalúnenými sedačkami pripomínajúcimi korýtka v ostrých športových modeloch.
Aj napriek panoramatickej streche mám miesta na hlavou dostatok. Veľmi sa mi pozdáva široký stredový tunel s držiakmi na nápoje, na ktorý plynulo nadväzuje jemne zošikmený stredový ovládací panel. Jeho robustnosť sa hodí k charakteru auta, no zároveň je ergonomicky príkladne navrhnutý. S veľkými, dobre viditeľnými a rozmiestnenými tlačidlami a ovládačmi.
Pod šikmým stredovým panelom nájdete ukrytý úložný priestor – spomienka na partnerstvo s Volvom. Od koncernového brata Jaguar zase pochádza vysúvateľný otočný volič automatickej prevodovky. Návrhári mysleli aj na praktickú stránku a do interiéru zapasovali niekoľko veľkých odkladacích priestorov.
Z kabíny dýcha vysoký dôraz na kvalitu a luxus. V prémiovom britskom drobčekovi boli použité rovnaké materiály ako vo väčších modeloch Range Rover. Napriek tomu interiér Audi Q3 na mňa pôsobí ešte o kúsok hodnotnejšie. Možno preto, že niektoré väčšie plochy z tvrdých (stredová konzola), hoci na pohľad aj dotyk veľmi kvalitných plastov by boli v Audi vyriešené drahšie. Palubná doska pôsobí veľmi širokým dojmom, zvlášť z pravej strany.
Prvé kilometre mám problém odhadnúť šírku auta a asi trikrát som v dedinách chytil ľavým kolesom obrubník. Našťastie pneumatike ani disku sa nič nestalo, pretože v Británii majú aj obrubníky vyriešené inteligentne. Sú nízke a bez ostrých hrán. Takže ani pre 19-palcové kolesá obuté do pneumatík 235/55 R190 nie sú nebezpečnou hrozbou.
Mimochodom, ako neskôr sledujem iné autá a pogumované obrubníky v ďalších obciach, podobné kontakty tú nie sú ojedinelé. Asi nie som jediný, kto na úzkych miestnych cestičkách hľadá ideálnu stopu medzi obrubníkmi a autami v protismere.
V obciach a na križovatkách si tiež prvýkrát uvedomujem negatívny vplyv efektného dizajnu na výhľad z auta. Hrubé predné aj zadné stĺpiky a malé zadné okno dosť sťažujú výhľad. Prirovnanie k malému tanku je asi najvýstižnejšie.
Bohatý výber Pri konfigurovaní auta môže zákazník nechať pracovať svoju fantáziu. Len v prípade exteriéru je na výber 12 exteriérových farieb, tri kontrastné farby strechy, 8 vzorov diskov z ľahkých zliatin rozmeru od 17 do 20 palcov, 4 kovové a 2 drevené obklady, čierne alebo chrómové strešné koľajnice.
Z príplatkových prvkov by som zainvestoval do veľkej panoramatickej strechy, snáď najväčšej akú som v sériovom aute doposiaľ videl. Výborný je tiež nový audiosystém vyvinutý v spolupráci s firmou Meridian, špecializovanou na bytové audiosystémy kategórie high-end.
Adrenalínový vrchol ako sa na Range Rover patrí. Prejazd 3 km dlhým tunelom pod Liverpoolom, ktorý aj z auta náháňa strach.
Aparatúra s priestorovým ozvučením má multikanálový zosilňovač s celkovým výkonom 825 W, napájajúci sústavu 17 reproduktorov. Parkovací asistent, ktorý zaparkuje sám v pozdĺžnom smere síce poteší, ale radšej by som si priplatil niečo iné. Napríklad navigačný systém, ktorého grafika aj presnosť navigácie síce zaostáva za Audi aj BMW, ale dá sa na ňu zvyknúť.
Prípadne kamerový systém s piatimi digitálnymi kamerami, vrátane cúvacej, ktoré dokážu obrazom pokryť celé okolie auta. Jedna dokonca sníma priestor pod prednou časťou auta. Pri brodení sa potokom tak môžu spolujazdci na veľkej centrálnej obrazovke sledovať, či nezbadajú rybu.
Jazdili SME...
Na pohon modelu Evoque slúžia dva agregáty. Naftový 2,2-litrový štvorvalec sa dodáva v dvoch výkonových verziách. Pravdepodobne žiadanejší bude TD4 s výkonom 110 kW/150 k. K charakteru auta, ktoré nezaprie prirodzený sklon k športovej jazde sa však viac hodí jeho silnejší brat SD4 (140 kW/190).
Oba motory sa dodávajú štandardne s pohonom 4WD a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Pohodlnejší však bude šesťstupňový automat. Turbodiesel SD4 je rovnako tichý a kultivovaný ako vo všetkých iných modeloch, v ktorých som mal možnosť ho skúšať.
Počas prvých testovacích jázd si v priemere odpil okolo 9,0 l/100 (výrobca oficiálne udáva 6,5 l/100 km), ale to aj vrátane extrémne náročných terénnych úsekov. Po dynamickej stránke nemá v žiadnom režime problém.
S automatom si veľmi dobre rozumie a hoci krídelká pre manuálne radenie uchytené na zadnej strane volantu pôsobia trochu hračkársky, nakoniec som si ich obľúbil viac než automatický režim. Rýchlosť radenia im dáva zmysel. Silný krútiaci moment oceníte pri predbiehaní, ale najviac v teréne, kde vďaka legedárnemu systému Terrain Response dokáže Evoque prejsť pozoruhodne veľa.
Na opačnom konci naftového spektra je ešte jedna verzia tohto turbodiesela. Ide o najúspornejšiu a najekologickejšiu variantu modelového radu Evoque, ktorá sa dodáva len s pohonom prednej nápravy a 6-stupňovým manuálom. V priemere však spotrebuje len 4,9 l nafty na 100 km (Kupé) a do ovzdušia vypustí 129 g/km CO₂.
Výkonový vrchol motorovej palety reprezentuje preplňovaný benzínový dvojliter, do oboch verzií karosérie dodávaný výhradne s pohonom 4WD a automatickou prevodovkou. S týmto motorom som mal možnosť jazdiť iba po meste, ale aj to stačilo na prvý dojem úžasnej elasticity a obrovskej sily.
Spomeniem len jeden údaj za všetky, a to maximálny krútiaci moment 340 Nm, ktorý vrcholí pri rovnakých otáčkach 1750 1/min ako naftové motory. Tento agregát v praxi reálne napĺňa prívlastok športový a pružný.
Pri opisovaní vlastností modelu Evoque inžinieri veľa rozprávali o ľahkej konštrukcii a rozsiahlom využití hliníka na paneloch karosérie a nápravách. Evoque jazdí na približne rovnakom podvozku ako Freelander, vpredu so vzperami McPherson a vzadu s viacprvkovou zadnou nápravou.
Podstatnými rozdielmi medzi nimi sú však šírka rozchodu kolies a nižšie ťažisko, ktoré robia z modelu Evoque výborne ovládateľné, až zábavné SUV. Riadenie je presné, tuhé a na prvý dojem určite strmšie než vo väčších Rang Roveroch. Zároveň s lepšou spätnou väzbou než v Jaguari XF.
Napriek solídnej svetlej výške podvozka (vpredu 215 mm, vzadu 240 mm – pre porovnanie Freelander vpredu 210 mm a vzadu 265 mm) Evoque bravúrne odoláva náklonom karosérie a podvozok s nadhľadom kontroluje prenášanie hmotnosti pri prudších zmenách smeru, na čom nesú podiel tuhé stabilizátory, ale tiež adaptívne magnetické tlmiče Magneride.
Už v bežnom cestnom režime je stabilita karosérie veľmi slušná. Po prepnutí systému Terrain Response do športového módu Dynamic však pruženie ešte viac stvrdne a Range Rover Evoque sa premení na jedno z najagilnejších SUV na trhu. Už sa neviem dočkať, kedy si ho budem môcť vyskúšať na svojich obľúbených cestách, najlepšie na snehu.
Filtrovanie nerovností síce nezvláda tak dokonale ako jeho väčší súrodenci, ale to od neho ani nikto nemôže čakať. Predsa len je to SUV, navyše 19-palcové kolesá s pneumatikami 235/55 R19 sa tiež musia nejak prejaviť. Na hrubých nerovnostiach sa náprvy trochu otriasajú a kopance do náprav aj náležite počuť, čo je typický znak mnohých SUV.
Zatiaľ čo v agilite, vedení stopy a ochote zatáčať sa vyrovná Audi aj BMW, s hrubými nerovnosťami sa obaja vedia vysporiadať kultivovanejšie. To treba priznať. Ani s jedným by som sa však neodvážil do takého terénu, aký prežil Evoque.
Počas dvojdňovej jazdnej prezentácie sme mali dostatok možností vyskúšať aj jeho terénne schopnosti, ktoré sú rovnako pôsobivé ako u ostatných modelov značky. Brodili sme sa blatom, driapali po skalách, klesali žľabom, aký som naposledy absolvoval s Toyotou LandCruiser.
Najlepšie však bolo finále v podobe prejazdu 3 km dlhého tunela pod Liverpoolom, približne z 19. storočia, kde sa verejnosť bežne nedostane. Pripadal som si ako z filmov o Sherlockovi Holmesovi.
Hoci som vedel, že na začiatku aj na konci tunela sú ľudia od Land Roveru, pod vplyvom atmosféry miesta, kde zastal čas, človek každú chvíľu čaká spoza najbližšieho rohu nejakého kriminálnika.
Ako som vchádzal hlbšie aj voda v tuneli stúpala, až som sa začal obávať, či nestúpne natoľko, že sa ponoria aj predné svetlá a o chvíľu neuvidím vôbec nič. Hoci hladina presiahla výrobcom odporúčanú hĺbku brodu 500 mm, žiaden z testovacích automobilov našťastie nenasal vodu.
Preto pokyn: „ak vám zhasne motor, neotvárajte dvere, zapnite výstražne smerovky a my vás odtiaľ vytiahneme“, nemusel nikto vyskúšať na vlastnej koži. Bol to pôsobivý adrenalínový vrchol dvojdňovej exhibície malého Rang Roveru Evoque.
Porovnanie vonkajších rozmerov s konkurenciou Model Audi Q3 BMW X1 Range Rover
Evoque
dĺžka (mm) 4385 4453 4355
šírka (mm) 1831 1798 1965
výška (mm) 1590 1545 1635
rázvor náprav (mm) 2603 2760 2660
Porovnanie vonkajších rozmerov s potenciálnou konkurenciou Model Audi Q5 BMW X3 Range Rover
Evoque
dĺžka (mm) 4629 4648 4355
šírka (mm) 1880 1881 1965
výška (mm) 1653 1661 1635
rázvor náprav (mm) 2807 2810 2660
Technické parametre
Motor 2,2 TD4 2,2 eD4 2,2 SD4 2,2 Si4
Prevodovka manual man/aut. man/aut. auto
Zdvihový objem (cm3) 2179 2179 2179 1999
Výkon (kw/k) 110/150 110/150 140/190 177/240
Pri otáčkach (ot./min.) 4000 4000 3500 5500
Krútiaci moment (Nm) 400 380 420 340
Pri otáčkach (ot./min) 1750 1750 1750 1750
Emisie CO2 (g/km) 149 133 149/174 199
Emisná norma EU5 EU5 EU5 EU5
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 10,8/9,6 11,2 10,0/8,0 7,6
Maximálna rýchlosť (km/h) 185/182 180 200/195 217
Kombinovaná spotreba 5,7/6,5 5,0 5,7/6,5 8,7