Už ste si niekedy prezerali inzeráty ojazdených vozidiel a narazili na taký, ktorý sa vám zdal neskutočne výhodný? Práve príliš výhodná ponuka je signálom, aby ste pri kúpe vozidla boli viac opatrní. Mohli by ste sa totiž stať obeťou podvodu.
Ako spoznáte, že vás chce niekto pri predaji ojazdeného auta podviesť?
"Prvotným príznakom takýchto ponúk býva nízka cena alebo nízky počet najazdených kilometrov. V takých prípadoch môže ísť tiež o havarované vozidlo alebo odcudzené vozidlo. Dôvodom nízkej ceny môže byť aj exekúcia, respektíve iný vlastník," informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Za niekoľkoročného bavoráka tak zaplatíte skoro ako za desaťročnú škodovku. Inzerát obsahuje aj mnoho fotiek ponúkaného auta. Viac, ako iné ponuky. Účelom je získať si potencionálneho zákazníka, ohromiť ho. A to natoľko, aby nerozmýšľal nad tým, či daná ponuka nie je podvod.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Občas sa polícii podarí takýchto podvodníkov vypátrať. Nedávno sa to podarilo tým zo Skalice.
Vydával sa za synovca, ktorý predával auto strýka
Všetko sa to začalo, keď 26-ročný muž z okresu Liptovský Mikuláš zareagoval na internetový inzerát, v ktorom majiteľ predával auto Audi A4. Kupec sa stretol s údajným vlastníkom vozidla, ktorý sa vydával za pána H. Ten tvrdil, že je skutočným majiteľom auta a že toto je len účelovo prihlásené v Českej republike na jeho strýka, ktorého meno bolo uvedené v technickom preukaze.
Strýko mal dlhodobo pracovať v Taliansku a po jeho príchode sa malo auto prepísať. Spísali teda kúpno-predajnú zmluvu a nový majiteľ si po vyplatení 3 300 eur odviezol auto aj s dokladmi.
Nový majiteľ skontaktoval skutočného vlastníka, aby mohol auto prepísať na seba, no ten vôbec nemal záujem auto predať a žiadneho pána H. nepoznal. Kupujúcemu tak vznikla škoda 3 500 eur, keďže na aute vymenil filtre a motorové kvapaliny. Podvodníkom v tomto prípade hrozí až 5-ročné väzenie.
Podvody pri predaji ojazdených áut sa Slovensku nevyhýbajú
Podvodné inzeráty o predaji ojazdených áut sú veľmi známe najmä v Anglicku a v Nemecku. Nie sú však ničím výnimočným ani na našich inzertných stránkach. Mnohé portály, cez ktoré ľudia ponúkajú svoje ojazdené autá, na ne upozorňujú návštevníkov stránky. Administrátori inzeráty vyhľadávajú a mažú. Nie vždy sa im ale včas podarí kupujúceho ochrániť pred podvodom.
Pozrite si, aké ojazdené autá sú na predaj
Dušan Strelec zo spoločnosti Car Detect zaoberajúcej sa aj preverovaním pôvodu vozidla rozdeľuje podvody na jednoduchšie a sofistikovanejšie.
K tým prvým radí napríklad zatajovanie nefunkčnej výbavy pri predaji (pokazené ovládanie elektronických okien, klimatizácia bez náplne, chýbajúce airbagy). Takýmto podvodom sa dá predísť dôkladnou kontrolu pri kúpe.
Pozor najmä na doklady
Strelec ďalej upozorňuje na neoprávnený predaj vozidla, keď predávajúci nie je vlastník či nemá originál technického preukazu. V tomto prípade je potrebné žiadať pri kúpe originály všetkých potrebných dokladov, nielen notárom overené plné moci. Pri akýchkoľvek výhovorkách radí ihneď odstúpiť od kúpy.
Medzi sofistikovanejšie podvody zaradil napríklad zmenené identifikátory na vozidle alebo stiahnuté kilometre. Vtedy má vozidlo v skutočnosti najazdených viac kilometrov ako uvádza tachometer.
Ďalej to sú neodborne prevedené opravy najmä na karosérii a elektroinštalácii. Tieto opravy sú podľa Strelca zväčša dôsledkom ťažkej havárie vozidla, ktorá má byť zamaskovaná pred kupujúcim.
Dôležité je poriadne preveriť vozidlo
"Pri kúpe jazdeného automobilu by som odporúčal využívať ponuku a služby známych predajcov, ktorí majú dobré referencie. Ideálne, ak získame referencie od známych, priateľov, ľudí čo osobne poznáme, ľudí čo osobne vozidlo kupovali," odporúča Strelec.
Kupujúci by mal dbať aj na to, aby poriadne skontroloval, či je všetka doplnková výbava poriadne zapísaná v technickom preukaze. Pozor by ste si mali dať najmä na vozidla s podozrivo nízkym stavom najazdených kilometrov. Takéto vozidlo Strelec odporúča dať preveriť podľa VIN čísla v autorizovanom servise.
Dôležité je vždy si poriadne preštudovať celú kúpnu zmluvu. "Aj tá najnudnejšia a najobyčajnejšia kúpna zmluva má občas v sebe schované také body, ktoré vás pri prípadnej reklamácii pripravia o šancu na úspech," radí Strelec. Pri akejkoľvek pochybnosti je lepšie od obchodu ihneď odstúpiť a nesnažiť sa kúpiť vozidlo za každú cenu.
Lepšie je zaplatiť za preverenie vozidla ako sa neskôr domáhať nápravy
Ak máte o vozidle nejaké pochybnosti, je lepšie nešetriť financie na kontrolu technického stavu vozidla a na funkčnosť výbavy. "Podcenenie tohto kroku máva väčšinou veľmi zlé následky pre kupujúceho - storno zmluvy, odstúpenie od lízingu, nemožnosť užívania predmetu," vysvetľuje Strelec.
Pred kúpou je dobré dať si skontrolovať pôvod vozidla. Podľa Strelca je vhodnejšie využiť služby súkromných preverovacích spoločností, ktoré na rozdiel od štátnych poskytujú záruku na výsledok preverenia.
"Pri kúpe určitých typov "úžitkových" vozidiel typu BMW X6, Mercedes ML a podobne si treba uvedomiť, že takéto vozidlo musí byť vybavené pevne namontovanou deliacou mrežou a dôkladne skontrolovať počet miest na sedenie uvedený v technickom preukaze, nakoľko vo veľa prípadoch je len 4 miestne a pri policajnej kontrole hlavne v zahraničí určite bez mastnej pokuty neobhájite fakt, že ste o tejto skutočnosti nevedeli," radí Strelec.
Čo treba vedieť o overovaní pôvodu vozidla
Na komplexné preverenie vozidla sú potrebné doklady od vozidla a pristavenie vozidla na vykonanie fyzickej expertízy.
Spoločnosti ponúkajú viacero typov previerok motorových vozidiel, ktoré sa líšia rozsahom a takisto dobou potrebnou na preverenie vozidla. "Tu treba poznamenať, že pri preverovaní vozidla sa vždy jedná o špecifický prípad, ktorý si vyžaduje osobitný a jedinečný prístup nakoľko každé vozidlo, najmä to „problematické“ je svojim spôsobom originál," dodal Strelec.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.