Psychológovia pripúšťajú, že správanie šoféra niekedy súvisí s veľkosťou auta. Ako príklad uviedol portál idnes.cz vodiča, ktorého zavreli na sedem rokov do väzenia, pretože úmyselne prešiel študenta veľkým vozidlom VW Touareg. Aj pirát, ktorý "školil" vodiča na D1, jazdil autom kategórie SUV. Dôvodom ku kúpe veľkého vozidla však môžu byť aj zlé kĺby.
Veľké autá z egoizmu, pre ochranu dieťaťa a pre kĺby
Podľa dopravného experta Martina Kořána je niekoľko skupín ľudí, ktorí sadajú za volant športovo úžitkových (SUV) a ďalších mohutných vozidiel. "Po prvé si ich kupujú podnikatelia s malým egom, ktorí sa domnievajú, že ich to veľké silné vozidlo zviditeľní, zvýrazní. Často si potom kúpia ešte nejakú čudnú značku," povedal Kořán.
Práve táto skupina patrí na cestách k rizikovejším. Ďalšími záujemcami o autá typu SUV sú matky s deťmi. Láka ich napríklad sedadlo vodiča vyššie nad cestou. Je to však najmä tým, že pri nehodách s bežným osobným autom končia SUV s oveľa menším poškodením. "Majú tak pocit, že pre to svoje mláďatko robia to najlepšie," povedal Kořán.
"Tieto autá si kupujú aj ľudia, ktorí majú problémy s nohami, s kĺbmi a lepšie sa im do nich nasadá. Samozrejme na ne musia mať, to už takisto o niečom môže svedčiť. Ale nepaušalizoval by som," povedal iDNES.cz dopravný psychológ Libor Eliášek.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Zaútočiť autom môže v určitej situácii každý
Skrat, keď vodič použije auto ako zbraň, sa podľa psychológa Eliáška môže stať každému. Pripomenul film Voľný pád s Michaelom Douglasom. Hlavnému hrdinovi rupnú nervy pri nekonečnom čakaní v zápche a stane sa z neho besniace monštrum.
"Domnievam sa, že to sa môže stať každému z nás za súbehu nepriaznivých okolností. Keď prežívate dlhodobý stres, riešite napríklad rozvod, úmrtie, a keď potom pribúda podobných drobností, človek môže vybuchnúť," vysvetlil Eliášek.
Pripomína tiež čoraz väčšiu hustotu premávky na cestách. "Je to ako v autobuse, keď je natlačený cestujúcimi. Tam je oveľa výživnejšia pôda pre vznik konfliktov než napríklad v poloprázdne električke," povedal Eliášek.
Budovanie nadradenosti smeruje k agresivite na ceste
Odborníci poukazujú aj na nedostatok sociálneho správania, ktorý sa môže prejavovať snahou presadzovať svoje priania na úkor druhých. "Konkrétny človek môže mať napríklad aj menej významné postavenie v nejakej malej firmičke. Má však sekretárku, dve alebo tri výkonné sily a tí mu odkývajú všetko. Počúvajú ho, pretože on im píše prémie a má nad nimi finančnú moc," vysvetlil Martin Kořán.
Takýto človek je podľa psychológa od mladosti zvyknutý, že ho v úzkom okolí všetci počúvajú. "Vyjde na cestu a tam je päťdesiattisíc podobne 'postihnutých'. Myslia si, že majú právo užívať cestu vo svoj prospech, pretože sa ponáhľajú, majú rokovania. Keď sa stretnú dvaja jedinci s takým egom, potom ten so slabšími nervami buď vytiahne baseballovú pálku, alebo použije auto ako zbraň, "povedal Kořán.
Otestujte si znalosti z dopravných predpisov ako v autoškole
Agresivita za volantom nie je len doménou mužov
Vo väčšine prípadov sa podobných útokov dopúšťajú muži. "Nie, že by vodičky neboli agresívne. Mnoho žien už dnes prijíma silácke postoje mužov. Snažia sa presadiť ako oni. Zďaleka to však nie je pravidlom. Nepočul som o tom, že by žena na niekoho vytiahla pálku, alebo že by vystúpila z auta a vodičovi, ktorý ju obmedzil, odtrhla stierače či odkopla zrkadlá," povedal dopravný psychológ.
Na záver si pozrite, ako to vyzerá, keď agresívny vodič napadne iného na ceste. Na internete (liveleak.com) sme našli videozáber z Ruska, na ktorom vidno, ako z osobného auta vyskočil vodič a z mopedu zhodil pasažiera. Pravdepodobne to bola reakcia na to, že motocyklista predchádzal kolónu áut cez protismer.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Autor: idnes.cz