Martin: "Nedávno som skúšal riešiť situáciu, kedy máme večer pred panelákom problém zaparkovať pre nedostatok parkovacích miest a jeden vodič permanentne parkoval svoje auto tak, že blokovalo 2 parkovacie miesta. Volal som teda na mestskú políciu a tí ma informovali, že oni s tým nič nemôžu spraviť, že za to mu nemôžu dať papuču ani pokutu. Je to teda právne nepostihnuteľné, ak niekto takto parkuje?"
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Parkovať cez dve parkovacie miesta sa nesmie. Parkovacie miesta však musia byť vyznačené v súlade s predpismi.
Vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke sa píše, že vodorovná trvalá dopravná značka je značka zhotovená na povrchu cesty, parkoviska alebo na inej dopravnej ploche aplikovaním náterových látok, termoplastických materiálov, materiálov tvrdnúcich za studena, vopred pripravených materiálov, prípadne inými prostriedkami alebo iným dobre viditeľným a zrozumiteľným spôsobom.
Odfotili ste dopravný priestupok? Vložte ho do mapy
Ak parkovacie miesta neboli vyznačené
Ak vyznačenie parkovacích miest nezodpovedá tejto a ďalší podmienkam vyplývajúcich z predpisov (napríklad o tom, že značenie musí byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musí poskytovať úplný a jednoznačný výklad), mestskí policajti skutočne nemohli zasiahnuť.
Vodič vozidla, ktoré by stálo tak, ako to opísal Martin, by predpisy parkovaní na parkovisku neporušilo, keďže nestál na parkovacích miestach ale na kraji cesty. Na takéto státie sa vzťahujú iné predpisy:
- vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo;
- ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade;
- pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy;
- pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.
Mestskí policajti nesmeli ignorovať oznámenie, ak išlo o priestupok
Ak ale parkovacie boxy boli vyznačené a vodič toto vodorovné značenie ignoroval, porušil dopravné predpisy. Nielen štátna polícia ale aj obecná či mestská má oprávnenie riešiť priestupky týkajúce sa nesprávneho parkovania.
Aj v prípade, že takýto priestupok nezistí polícia sama, ale ju naň upozornia, nesmie túto skutočnosť ignorovať tak, ako sa to stalo v Martinovom prípade. Sú oprávnení na nesprávne zaparkované auto nasadiť papuču a priestupcu sankcionovať. Vodičovi vtedy na mieste hrozí pokuta do 60 eur, prípadne do 100 eur na správnom konaní.
Ak mestskí policajti ignorovali oznámenie Martina o priestupku, porušili tým zákon o obecnej polícii.
Ťažko sa hľadá vinník
Neochota mestských policajtov, o ktorej nám napísal Martin, však pravdepodobne vyplývala z toho, že sa ťažko dokazuje to, kto vozidlo na danom mieste zaparkoval. Existujú "právnické kľučky", ktoré niektorí dokážu využiť vo svoj prospech a vyhnúť sa zaplateniu pokuty.
V súčasnosti sa však pripravuje návrh predpisov, ktoré by mali zamedziť vyhýbaniu sa sankciám za dopravné priestupky. Zabezpečiť by to mala takzvaná objektívna zodpovednosť, po ktorej by aj za nesprávne zaparkované vozidlo platil pokutu vlastník alebo držiteľ vozidla.
Viac sa o tom, ako by mala objektívna zodpovednosť za dopravné priestupky fungovať, môžete dočítať v článku Pokuty za rýchlosť a zlé parkovanie budú platiť majitelia áut.
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.