SME

Štatistické ukazovatele nehodovosti sú podľa polície historicky najnižšie

Minulý týždeň sa na Slovensku stalo 305 dopravných nehôd. Bolo ich o 109 menej ako v porovnateľnom období minulý rok. Tragických nehôd bolo 8. Zomrelo o 11 ľudí menej ako pred rokom.

V utorok popoludní sa na ceste za Tornaľou v smere do Rožňavy stala tragická dopravná nehoda, pri ktorej neprežil motorkár. Zrazil sa v križovatke s osobným autom.V utorok popoludní sa na ceste za Tornaľou v smere do Rožňavy stala tragická dopravná nehoda, pri ktorej neprežil motorkár. Zrazil sa v križovatke s osobným autom. (Zdroj: KR PZ v Banskej Bystrici)

Minulý týždeň sa na Slovensku stalo 305 dopravných nehôd. Bolo ich o 109 menej ako v porovnateľnom období minulý rok.

"Najviac nehôd, 50, sa stalo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji (30 nehôd). Ťažké zranenia utrpelo spolu 14 osôb, najviac v Košickom kraji (5). V Bratislavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji sa nikto nezranil," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak porovnáme 34. týždeň v minulom roku a s predchádzajúcim týždňom (34.) z hľadiska počtu usmrtených osôb, tento rok bol na tom lepšie. Zatiaľ čo minulý rok na cestách zahynulo 19 ľudí, tento rok ich bolo o 11 menej. Polícia sa na toto obdobie pripravila a podľa slov Baloghovej zorganizovala minulý týždeň dopravno-bezpečnostné akcie po celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Za tri tragédie môže vysoká rýchlosť

Minulý týždeň prišlo o život osem osôb, päť vodičov motorových vozidiel, dvaja motocyklisti a chodec.

Podľa policajných zistení sa v troch prípadoch úmrtia vodičov podpísala pod nehodu pravdepodobne vysoká rýchlosť. Vodiči pri prejazde zákrutou zišli z cesty, dvaja narazili do stromu, jeden sa mimo cesty s vozidlom prevrátil.

Medzi tragickými nehodami sa objavili aj čelné zrážky vozidiel, či zrazenie chodca na priechode. Jeden motocyklista zomrel po náraze do zaparkovaného autobusu, ďalší bol usmrtený po havárii s osobným autom, ktoré sa otáčalo v priraďovacom pruhu na rýchlostnej ceste.

"V Bratislavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji sme nezaznamenali žiadnu smrteľnú nehodu," dodala policajná hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Historicky najnižšie štatistické ukazovatele nehodovosti

Od začiatku tohto roka do nedele 28. augusta 2011 polícia zaznamenala 9 742 dopravných nehôd, čo je o 4 120 nehôd menej ako v rovnakom období v minulom roku. Polícia od začiatku roka eviduje 686 ťažko zranených, čo je o 128 menej ako v rovnakom období v minulom roku.

"Pri dopravných nehodách bolo 201 osôb usmrtených (o osem menej ako v rovnakom období minulý rok), z nich 21 motocyklistov, 39 chodcov, 11 cyklistov. Štatistické ukazovatele dopravnej nehodovosti sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky," dodala Denisa Baloghová.

Prehľad najzávažnejších dopravných nehôd so smrteľnými následkami, ktoré sa stali minulý týždeň:

  • v utorok (23.8.2011) popoludní v Dubovanoch v okrese Piešťany 21 ročný vodič motocykla bez evidenčného čísla neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, prešiel do protismeru a čelne narazil do autobusu. Rozsiahlym zraneniam podľahol po prevoze do nemocnice.
  • v utorok (23.8.2011) popoludní v katastri Tornale v okrese Revúca na rýchlostnej ceste R2 sa 59 ročný vodič Škody Fabie z doposiaľ nezistených príčin začal v priraďovacom pruhu otáčať. Narazil doňho motocyklista jazdiaci za ním. Vodič Fabie sa zranil ľahko, no 27 ročný motocyklista nehodu neprežil. Jeho 25 ročná spolujazdkyňa utrpela ťažké zranenia.
  • vo štvrtok (25.8.2011) ráno v katastri obce Halič v lučeneckom okrese 37 ročná vodička Renaultu z doposiaľ presne nezistených príčin prešla do protismeru a čelne narazila do oproti idúceho Mercedesu. Pri zrážke sa na Renaulte uvoľnilo koleso, do ktorého narazil vodič Felicie. 24 ročný vodič Mercedesu a 17 ročná spolujazdkyňa v Renaulte utrpeli zranenia rôzneho rozsahu, no vodička nehodu neprežila.
  • vo štvrtok (25.8.2011) popoludní v katastri obce Nemcovce v prešovskom okrese 29 ročný vodič nákladného vozidla s prívesom zrazil chodkyňu na priechode pre chodcov. 34 ročná žena podľahla zraneniam po prevoze do nemocnice.
  • vo štvrtok (25.8.2011) podvečer v katastri Košíc 32 ročný vodič Felicie v dôsledku rýchlej jazdy pri prejazde pravotočivej zákruty dostal šmyk, prešiel do protismeru a čelne narazil do oproti idúceho Peugeotu. Nehodu neprežil. 56 ročný vodič Peugeotu a jeho 57 ročná spolujazdkyňa utrpeli ľahké zranenia.
  • v piatok (26.08.2011) ráno v katastri obce Koplotovce v okrese Hlohovec 48 ročný vodič Fiatu Punto v ľavotočivej zákrute zišiel z cesty a narazil do stromu. Utrpel zranenia, ktorým podľahol na mieste nehody.
  • v piatok (26.08.2011) nad ránom v katastri Kráľovského Chlmca v trebišovskom okrese 22 ročný vodič Volkswagenu Polo v ľavotočivej zákrute z doteraz presne nezistených príčin zišiel z cesty a narazil do stromu. Nehodu neprežil.
  • v sobotu (27.08.2011) popoludní v katastri obce Horná Seč v levickom okrese 69 ročný vodič Seatu Cordoba z doposiaľ presne nezistených príčin vošiel na krajnicu, prešiel cez priekopu do poľa a niekoľkokrát sa prevrátil. Ťažkým zraneniam podľahol na mieste.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 502
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 749
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 553
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 603
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 154
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 812
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 478
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Namešpetra: Siedmy deň
  2. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida.
  3. Dagmar Olajošová: Spaľovňa horúca téma
  4. Martin Fronk: Kultúra nie je súkromný majetok
  5. Jolana Čuláková: Ako ochrániť premiéra pred atentátom, nebezpečnými policajtmi, novinármi a mimovládkami
  6. Aleksander Prętnicki: Posledna spoved - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Kolektívny fanatizmus vs. liberálny individualizmus: Zápas o budúcnosť našej civilizácie
  8. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 378
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 492
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 663
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 289
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 966
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 432
  7. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 10 250
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 977
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu