Jano: "Chcem sa opýtať ohľadne radarov v obciach, ktoré si zriadila obec. Mám na mysli radar, ktorý na displeji ukazuje nameranú rýchlosť. Ich počet rastie a čoraz častejšie vidno pri danom displeji aj kameru. Na čo obciam slúži takýto radar a kamera?
Čo sa týka radaru, je jasné, že blikaním šoféra upozorňuje na danú rýchlosť. Ale kamera? Zaznamenáva obraz s autom či aj ŠPZ? Je to legálne? Viem, že ak je napríklad monitorovaný priestor kamerou, musí to byť aj označené nápisom a piktogramom. Na ceste z auta však žiadne označenia nevidno (nikdy som sa však nebol zblízka pozrieť na stĺp na ktorom je inštalovaná kamera – možno tam niečo je).
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.
Merače rýchlosti, na ktoré sa spýtal Jano, slúžia na informovanie vodičov o tom, ako rýchlo idú. Zároveň upozorňujú tých, ktorí jazdia rýchlejšie ako najvyššou povolenou rýchlosťou.
Keďže dopravné značky, ktoré informujú vodičov o vjazde do obce, nedokážu šoférov dostatočne motivovať znížiť rýchlosť na povolených najviac 50 km/h, mnohé obce na Slovensku nainštalovali na frekventovaných ťahoch pri vjazdoch do obcí displeje s informáciou o rýchlosti vozidiel.
Elektronické panely na premenné prevádzkové informácie (č. Z 12)
... slúžia pre účastníkov cestnej premávky na poskytovanie doplnkových informácií napríklad o teplote vozovky a vzduchu, počte voľných parkovacích miest a podobne. Ak sa použije panel na informáciu o okamžitej jazdnej rýchlosti, svetelný panel je v činnosti iba pri zaznamenaní prekročenia maximálnej dovolenej rýchlosti o .....km/hod. tak, že hodnota skutočne nameranej rýchlosti na paneli bliká červenou farbou.
Displej, ktorí ukazuje vodičovi, že ide rýchlejšie, ako má, väčšinou prinúti šoféra spomaliť pri vjazde do obce. Možno znížia rýchlosť preto, lebo nevedia, či to náhodou nie je policajný radar, možno ich to prinúti sa sústrediť na to, že už sú na území obce, kde sa má jazdiť pomalšie ako mimo obce. V každom prípade, tieto svetelné tabule plnia svoj účel, keďže čoraz viac obcí investuje do ich kúpy a montáže.
Na stránke jedného z predajcov takýchto zariadení sa píše, že ich už namontoval vo viac ako 130-tich obciach Slovenska.
"Informačný panel pre meranie rýchlosti vozidiel (ďalej len panel) slúži k zobrazeniu rýchlosti prechádzajúceho vozidla na veľkoplošný displej. Pri prekročení rýchlosti o nastavenú hodnotu dokáže displej so zobrazovanou rýchlosťou zablikať, čo pomôže upútať pozornosť. Panel je taktiež vybavený výstupným relé, ktoré umožňuje vygenerovať spínací impulz pre fotoblesk (imitácia obstarania policajného záznamu) alebo záznamové zariadenie," uvádza sa na stránke ďalšieho predajcu.
Otestujte si znalosti z dopravných predpisov
Displeje s meračom rýchlosti sú zariadenia, ktoré majú vodičov informovať a zároveň psychicky motivovať spomaliť na predpísanú rýchlosť. Neslúžia na odhaľovanie dopravných priestupkov a polícia ich nepoužíva na "vyberanie pokút" za prekračovanie najvyšších povolených rýchlostí.
Fungujú napríklad tak, že do 29km/h displej vôbec neukazuje rýchlosť, od 30 km/h do 40 km/h displej ukazuje aktuálne nameranú rýchlosť od 41km/h do 199 km/h displej blikaním upozorňuje vodiča, že prekročil povolenú rýchlosť.
Obciam tieto zariadenia slúžia aj ako počítadlo áut či pre štatistiky súvisiace s rýchlosťou jazdy vozidiel vchádzajúcich do obce. Môžu tak pomôcť v argumentácii pri úprave dopravného značenia alebo cesty ako takej.
To, čo Jano videl ako kameru, je s veľkou pravdepodobnosťou snímač rýchlosti vozidiel nasmerovaný na smer premávky, ktorých účastníkov má displej upozorňovať na prekračovanie povolenej rýchlosti. Ak by to bola kamera, ktorá sníma obraz a ukladá ho na nejaké záznamové zariadenie, vodiči by museli byť o nej informovaní. V opačnom prípade by prevádzkovateľ zariadenia porušoval predpisy.
![]() |
zdroj: znacenie.sk |
Poradňa pre vás: Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v našej Poradni alebo nám píšte na magazin@natankuj.sk.