SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Vymeniť si vizitky po nehode nestačí

Správu o nehode by mali mať vodiči pri každej jazde autom povinne od júna minulého roka. Stanovuje to zákon.

Škodu, ktorá sa na aute stane doma aj v zahraničí, treba poisťovni nahlásiť.Škodu, ktorá sa na aute stane doma aj v zahraničí, treba poisťovni nahlásiť. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Nabúralo do vás auto a vodič si nechce priznať vinu? Alebo vám po nehode ponúka peniaze na ruku? Prípadne čakáte na peniaze z poisťovne a napokon vysvitne, že vinník škodu nenahlásil?

Problematických situácií, ktoré môžu vzniknúť pri dopravnej nehode, býva mnoho. Väčšine z nich sa dá vyhnúť.

Väčšina nehôd na slovenských cestách sa skončí s rozbitými svetlami a pokrivenými plechmi a bez zranení. Zákon vtedy dáva účastníkom nehody možnosť, aby si problém vyriešili medzi sebou a nemuseli volať políciu, ktorá by im mohla napariť pokutu.

Podmienkou je dohoda

Pre poisťovňu to nie je dopravná nehoda, ale škodová udalosť. Odhadovaná škoda je pri nej nižšia ako 4000 eur. Podmienkou však je, aby sa účastníci nehody dohodli na vine. Ak sa dohodnú, ide už všetko pomerne hladko.

Kedy treba volať políciu
 • ak je niekto zranený,
 • ak vznikla škoda napríklad na dopravných značkách, semafore či zvodidlách,
 • ak je škoda na vozidlách značného rozsahu (nad 4000 eur),
 • ak ide o škodu menšieho rozsahu, ale účastníci sa nevedia dohodnúť, kto nehodu zavinil,
 • ak je škoda vyššia, ale neviete odhadnúť, či je to menej ako 4000 eur, alebo nie,
 • ak vinník z miesta nehody ušiel,
 • ak je páchateľ neznámy - napríklad ste si na parkovisku našli poškriabané auto,
 • ak vinník nemá uzatvorené povinné zmluvné poistenie,
 • ak autá havarovali, ale navzájom sa nezrazili.

Musia spísať Správu o nehode, ktorú sú povinní voziť v aute. Tento formulár dostávajú vodiči pri uzatvorení zákonného poistenia. Ak ho stratia, dostanú ďalší, prípadne si ho môžu stiahnuť z internetu. Tlačivo je univerzálne, vo všetkých poisťovniach rovnaké. Rovnaké je aj v zahraničí.

V tlačive sú všetky informácie, ktoré poisťovňa potrebuje na likvidáciu škody. „Obe strany musia formulár podpísať, čím potvrdia svoj súhlas s uvedenými údajmi,“ povedala Lucia Muthová z Allianz Slovenskej poisťovne.

Každý z účastníkov nehody si nechá jednu kópiu a jednu pošle do poisťovne. V tlačive treba jednoznačne označiť vinníka nehody. Ideálne je mať aj fotodokumentáciu (stačí aj mobilným telefónom), aj svedkov nehody.

Na čo si dať pozor

Ak nevoláte k nehode políciu, veľa vecí si s druhým účastníkom nehody musíte vydiskutovať sami. Mali by ste mu napríklad ukázať doklad totožnosti a to isté žiadať od neho. Predídete tak tomu, že si meno i ďalšie údaje vymyslí.

Poškodený má aj právo, overiť si v poisťovni, kde má vinník zákonnú poistku, či škodu naozaj nahlásil. V opačnom prípade by ste len čakali, a peniaze by nechodili. Nepríjemným problémom je poistná udalosť, keď vinník nehody nemá zákonnú poistku. Takých áut je podľa odhadov až vyše 150-tisíc.

Aby ste v takom prípade dostali peniaze, mali by ste zavolať políciu. Až potom sa treba obrátiť na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, ktorá vám škodu uhradí a následne si ju bude od vinníka vymáhať.

Nedajte sa nachytať

Časté je aj nahradenie škody za nabúrané auto v hotovosti. Bez polície, bez poisťovne, bez straty bonusov, vinník vyplatí peniaze na ruku. V prípade, že je poškodené auto dosť staré, škoda skutočne malá a suma, ktorú ponúka vinník v hotovosti lákavá, môže to viacerých presvedčiť.

Zvyčajne sa to však neodporúča. „Vyrovnanie v hotovosti často smrdí. Pokúšajú sa oň vinníci, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, jazdia bez vodičského oprávnenia, nemajú platnú technickú kontrolu alebo nemajú uzatvorené povinné zmluvné poistenie,“ upozorňuje Peter Világi z Medical & Financial Consulting.

Pre poškodeného je takýto postup rizikom. Pretože aj pri zdanlivo malých nehodách sa môžu neskôr v servise objaviť skryté poškodenia, ktoré nie je možné na prvý pohľad zistiť.

Napríklad deformácie na spodku karosérie, poškodenie elektroniky. Ak ľudia nezvolia štandardný postup riešenia poistnej udalosti, neskôr môžu mať problém dokázať, ako sa poistná udalosť stala.

Čelné sklo za príplatok

Problematické býva aj poškodenie čelného skla. Ak sa zrazia dve vozidlá - vtedy sa dá neodškriepiteľne určiť, kto bol účastníkom nehody alebo škodovej udalosti. Ak však spod kolesa vyletí kamienok, ktorý poškodí okno iného auta, dokázať vodičovi iného vozidla vinu je v podstate nemožné.

Teda, kým sa neprizná. A aj keď sa prizná, poisťovne nechcú vyplatiť peniaze. Stále viac ich bude tvrdiť, že zavinenie nie je možné jednoznačne preukázať a odmietnu škodu uhradiť.

Rozdiel je tiež medzi opravou a výmenou skla. Opravu často preplácajú klientom z havarijného poistenia (dokonca aj z povinného zmluvného poistenia) ako benefit – bez spoluúčasti a bez siahnutia na bonus. Pri výmene to už nemusí ísť.

Najčastejšie problémy, ktoré vás môžu na ceste stretnúť. Ako ich riešiť?

1. Menšia nehoda

Možné situácie: Pri veľkej časti dopravných nehôd nie sú škody veľké a nikto sa pri nich nezraní. Ide o drobné ťukance na ceste, väčšinou v meste, pri nižšej rýchlosti, často spôsobené nepozornosťou, či nedodržaním pravidiel cestnej premávky. Nie je pri nich potrebné ani zavolať políciu, treba však vždy vyplniť Správu o nehode.

Povinné zmluvné poistenie: Vinník nehody hlási poistnú udalosť poisťovni, v ktorej má PZP. Poškodený si z uvedeného poistenia uplatňuje nárok na náhradu škody, za ktorú poistený zodpovedá. Zároveň sa musí objednať na obhliadku, prípadne sa dohodnúť na zmluvnom servise poisťovne, v ktorom škodu rýchlo opravia.

Havarijné poistenie: Ak má poškodený havarijné poistenie, môže si vybrať, či si náhradu škody uplatní z povinného poistenia auta vinníka nehody alebo zo svojho havarijného poistenia. To či je výhodnejšie využiť PZP alebo kasko sa paušálne nedá povedať. Závisí napríklad od veku vozidla, rozsahu škody, výšky dojednanej spoluúčasti a podobne. No je veľmi pravdepodobné, že auto bude mať opravené skôr, ak sa rozhodne ísť cestou havarijného poistenia a zároveň si z PZP vinníka uplatní náhradu spoluúčasti, ktorú mu strhne poisťovňa pri plnení z havarijného poistenia.

Náhradu škody na vlastnom aute si vinník môže uplatniť len z vlastného havarijného poistenia, v prípade, že ho má uzatvorené.

Na čo si dať pozor: Vinník nehody musí nahlásiť poistnú udalosť do 15 dní, inak si môže poisťovňa časť peňazí, ktoré vyplatí poškodenému žiadať späť. Dajte si pozor aj na to, aby vám po nehode ostala kópia správy o nehode. V poisťovni vinníka si máte právo skontrolovať, či škodu nahlásil.

2. Nehoda v zahraničí

Možné situácie: Havarujete v zahraničí, v miestnom jazyku však nerozumiete ani slovo.

Alebo spôsobíte v zahraničí nehodu, škoda však nie je veľká. Tak si s majiteľom druhého auta vymeníte kontakty, ale dohodnete sa, že to nebudete riešiť cez poisťovňu. Po čase dostanete vysokú faktúru za opravu.

Povinné zmluvné poistenie: Je jedno, či havarujete doma alebo v zahraničí, postup je rovnaký. Ak ste vinníkom, škoda na aute poškodeného sa bude hradiť z vášho povinného zmluvného poistenia. Ak nie je povinné zavolať políciu, treba vyplniť správu o nehode a po príchode domov (najneskôr do 30 dní) nahlásiť škodu vo svojej poisťovni. Formulár je medzinárodný, má všade rovnakú podobu.,

Havarijné poistenie: Z neho sa bude plniť škoda na vašom aute v prípade, že ho máte uzatvorené, bez ohľadu na to, či ste vinníkom alebo nie. Poisťovne často poskytujú rôzne asistenčné služby, najmä v zahraničí je dobré ich využiť, likvidácia poistnej udalosti tak prebehne zvyčajne rýchlejšie a ľahšie.

Na čo si dať pozor: Pri vypĺňaní formulára ukážte druhej strane doklad totožnosti, alebo aspoň vodičský preukaz, to isté požadujte od protistrany. Vyhnete sa tak tomu, že si niekto meno i osobné údaje vymyslí. Takisto nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. To radšej žiadajte privolanie polície a tlmočníka. V niektorých krajinách je privolanie polície pri autách so zahraničnou značkou povinné a platí sa za to.

3. Vinník neznámy

Možné situácie: Auto ste nechali zaparkované pred obchodným domom a šli ste nakupovať. Keď ste sa vrátili, našli ste preliačené dvere. Nikde nikoho. Alebo sa ráno ponáhľate do práce a pri nastupovaní si všimnete, že vám nejaký „dobrák“ v noci obišiel auto kľúčom.

Povinné zmluvné poistenie: Toto poistenie je vám v takom prípade nanič, vinník totiž nie je známy, škoda sa teda nemôže zaplatiť z jeho poistenia. Nepomôže ani kancelária poistiteľov, tá zaplatí škody iba v prípade, že bola spôsobená škoda neznámym vozidlom, ale musí ísť o škodu na zdraví, prípadne o známeho vodiča bez poistenia.

Havarijné poistenie: Ak máte toto poistenie, poisťovňa škodu zaplatí. Ale pozor, odpočíta si dojednanú spoluúčasť a škoda tiež môže ovplyvniť výšku bonusov, ktoré poisťovňa priznáva, o rok zrejme za poistenie zaplatíte viac.

Na čo si dať pozor: Ak je škoda malá, treba si prepočítať, či spoluúčasť a strata bonusov nevyjdú drahšie, ako keby ste škodu uhradili sami. Takisto si treba dať pozor na to, aby ste k poškodenému autu, pri ktorom nie je známy vinník vždy zavolali políciu, inak poisťovňa môže krátiť poistné plnenie.

4. Rozbité čelné sklo

Možné situácie: Z auta pred vami sa odrazil kameň a urobil malú prasklinu na čelnom skle. Tá sa však zväčšuje. Značku auta pred vami ste si nestihli zapísať.

Povinné zmluvné poistenie: Aby ste dostali peniaze na opravu z povinného zmluvného poistenia vinníka, musíte ho najprv nájsť. Aj v prípade, že by ste si stihli zapísať značku auta, na polícii vám nepovedia, komu patrí. Možným riešením je, že si na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov www.skp.sk zadáte značku auta. Podľa neho zistíte, v ktorej poisťovni je poistené. Môžete ju osloviť a popísať situáciu. Ona sa obráti na majiteľa auta a potom sa v prípade, že chybu uzná, peniaze vyplatia z jeho zákonnej poistky. V praxi sa to však nestáva, pre neho to totiž znamená, že príde o bonus. .

Havarijné poistenie: Ak ho máte, možno škodu na aute uhradiť z neho, ale pozor, poistenie čelného skla musí byť súčasťou poistky. V takom prípade si treba spočítať výšku spoluúčasti a prípadne stratu bonusu a zvážiť, či použitie poistky stojí za to.

Na čo si dať pozor: Nie vždy je pripoistenie čelného skla súčasťou poistky.

5. Vinník nehody bez poistenia

Možné situácie: Nabúra do vás majiteľ auta, ktorý nemá uzatvorené zákonné poistenie. Chce z miesta nehody ujsť alebo sa snaží ponúknuť vám hotovosť.

Povinné zmluvné poistenie: Obráťte sa na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Pokiaľ je vinník známy, škodu vám preplatia z garančného fondu a potom ju budú od neho vymáhať.

Havarijné poistenie: Pokiaľ máte havarijnú poistku, môžete si dať auto opraviť z nej, zvyčajne je proces likvidácie rýchlejší. Na druhej strane však môžete dostať menej peňazí a prídete o bonus na vlastnej havarijnej poistke.

Na čo si dať pozor: Ak vám nepoistený vodič bude sľubovať, že za vás opravu zaplatí, keď nehodu nebudete hlásiť polícii alebo poisťovni, nemali by ste ho počúvať. Chce sa vyhnúť pokute. A vy neskôr nebudete mať v ruke nič, žiaden dôkaz, že škodu spôsobil on. Ak vám peniaze ponúka hneď a na mieste, mali by ste si byť viac než istí odhadom škody. Ak budú od vás v servise chcieť viac, máte smolu.

Nehoda krok za krokom

Ak ste vinníkom nehody, škody na vašom aute poisťovňa preplatí iba v prípade, že máte havarijnú poistku.

Ak ste vinníkom nehody

Pokiaľ je odhad vzniknutej škody nižší ako cca 4000 eur, nedošlo k zraneniu, nebola spôsobená škoda tretej osobe a ste si vedomí svojej viny, nie je nutné volať políciu. Vymeňte si s poškodeným údaje, vyplňte správu o nehode a škodu nahláste do 15 dní v poisťovni, v ktorej máte zákonnú poistku. Ak máte aj havarijnú, nahláste nehodu aj tejto poisťovni.

Ak ste poškodený

Ak sa na tom, kto je vinníkom nehody, neviete dohodnúť, musíte zavolať políciu. „Ak vinník nie je zrejmý, ide o dopravnú nehodu a jej účastníci sú povinní privolať políciu,“ upozornil Tomáš Vick, právnik AXA. Pokiaľ vinník svoje zavinenie nehody uzná a škoda podľa odhadu nepresahuje cca 4000 eur, nedošlo k zraneniu, ani nebola spôsobená škoda inej osobe, políciu volať nemusíte. V takom prípade spíšte správu o nehode, ktorú ste povinní mať v aute. Musí vám ostať aspoň jedna kópia. V poisťovni vinníka potom môžete skontrolovať, či nehodu nahlásil.

Ak máte zákonnú aj havarijnú poistku

Ak ste vinníkom nehody, v poisťovni, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, nahlásite škodovú udalosť. Zo zákonnej poistky sa vyplatí škoda poškodenému. V poisťovni, v ktorej máte havarijnú poistku, takisto nahlásite nehodu, z tejto poist〜ky sa zaplatí škoda na vašom aute. Ak nie ste vinníkom nehody, môžete si vybrať, či škodu uplatníte z povinného zmluvného poistenia vinníka, alebo z vášho havarijného. Zvyčajne je to rýchlejšie z havarijnej poistky. Z povinnej zmluvnej sa uhradí spoluúčasť, ktorú vám poisťovňa strhne z havarijnej poistky.

Ak máte iba zákonnú poistku

Ak ste spôsobili nehodu a chybu si uznáte, spíšete správu o nehode a škodovú udalosť v poisťovni nahlásite do 15 dní. Môžete to urobiť osobne, mailom i telefonicky. Z tejto poistky sa uhradí škoda tomu, komu ste ju spôsobili. Škody na svojom aute budete musieť zaplatiť sami. Ak nie ste vinníkom nehody, škody na vašom aute sa uhradia z povinného zmluvného poistenia vinníka nehody.

V cudzine volajte políciu vždy

Pri nehode v zahraničí nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. Môže vás to vyjsť draho.

BRATISLAVA. Dopravné nehody v cudzine bývajú vždy komplikované. Riadia sa totiž pravidlami štátu, v ktorom sa práve nachádzate, a našincom nie sú vždy známe.

Najviac nehôd sa Slovákom stáva v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku a Taliansku. Až na Česko majú pri nehodách najväčší problém s cudzím jazykom.

„Klientom odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumejú, respektíve mali by žiadať o výpoveď na polícii s tlmočníkom,“ hovorí Judita Smatanová z Union poisťovne.

Hoci poisťovne tvrdia, že nehoda v zahraničí sa od tej na Slovensku nelíši, odporúčajú zavolať políciu. Keď budete mať nabúrané auto, nemusia vás napríklad pustiť cez hranice, ak nebudete mať potvrdenie od polície, že nehodu riešila.

„V Chorvátsku je povinnosť privolať políciu k dopravnej nehode vždy. Navyše za spáchanú nehodu žiadajú uhradiť pokutu v hotovosti alebo kartou,“ hovorí Smatanová.

V Rakúsku políciu volať nemusíte, pokiaľ nedošlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb. Ak príde, môže si vyúčtovať poplatok 36 eur na účet toho, kto políciu privolal.

Kontaktovať asistenčnú službu poisťovne sa v zahraničí určite oplatí, jej číslo si treba uložiť do mobilného telefónu.

Nejde len o nahlásenie škody. Operátori vám môžu výrazne pomôcť. Rozprávajú po slovensky alebo po česky a usmernia vás, ako ďalej postupovať, prípadne vám pomôžu s niektorými ďalšími krokmi, ako je oprava auta na mieste či jeho odtiahnutie.

Po nehode budete za poistenie auta platiť viac

Zvýši mi na budúci rok poisťovňa poistné, ak som mal tento rok nehodu a bol som jej vinníkom?

V princípe áno. Za zavinenú dopravnú nehodu poisťovňa siahne v havarijnom poistení na bonus. Ale závisí to od konkrétnej poisťovne. „Napríklad Wüstenrot nemá bonusový systém vôbec. To znamená, že ani bezškodový priebeh, ani nehoda nemajú vplyv na výšku poistného,“ hovorí Peter Világi, manažér spoločnosti Medical & Financial Consulting. Proti permanentným účastníkom nehôd sa poisťovňa bráni výpoveďou zmluvy. Každá poisťovňa aj poistník totiž majú právo do jedného mesiaca od poistnej udalosti zmluvu vypovedať. Zvýšeniu poistného na ďalšie obdobie sa však stále dá vyhnúť prepoistením vozidla do inej poisťovne. Konkurencia je silná. A stále sa dajú nájsť poisťovne, ktoré klientovi pridelia maximálny vstupný bonus bez otázky na predchádzajúci bezškodový priebeh.

Budem za poistenie auta platiť viac, ak som mal nehodu, ale nebol som vinníkom?

Opäť to závisí od konkrétnej poisťovne. Štandardne za škody v plnej miere zavinené cudzou osobou poisťovne poistné nezvyšujú. „Podmienkou je, že mieru zavinenia a okolnosti škodovej udalosti potvrdí polícia,“ upozorňuje Világi. Ale napríklad v AXA poisťovni má akákoľvek škoda vplyv na výšku bonusu, dokonca aj živelná udalosť. V Union poisťovni vplyv na zmenu bezškodového priebehu nemajú škody spôsobené cudzím zavinením, ktoré boli šetrené políciou a pri ktorých výška poistného plnenia po odčítaní spoluúčasti nepresiahla tisíc eur.

Aké sú najčastejšie dôvody na zvýšenie poistného?

V podstate to nie je o tom, čo ste spôsobili, ale či vznikne poisťovni povinnosť plniť. Ak napríklad zrazíte jeleňa a poľovný zväz si uplatní náhradu škody, tak poisťovni vznikne povinnosť plniť a následne by mala siahnuť na bonus. „Ale opäť to závisí v reálnom živote od poisťovne,“ hovorí Világi. Wüstenrot ani v povinnom zmluvnom poistení nemá bonus – malus systém. Potom sú poisťovne, ktoré prvú škodu odpúšťajú. A opäť sa nájdu poisťovne, ktoré sa pri vstupe do poistenia na bezškodovosť nepýtajú, takže prinajhoršom sa vinník môže k výročiu zmluvy prepoistiť inde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 947
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 877
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 553
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 093
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 913
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 548
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 240
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 133
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Profesor Jiří Horáček.

O psychedelikách hovorí expert Jiří Horáček.


27. jan
Japonský premiér Fumio Kišida.

Japonsko patrí medzi krajiny s najstarším obyvateľstvom.


26. jan
ONLINE: Petra Vlhová ide v nedeľu slalom v Špindlerovom Mlyne 2023 (1. kolo).

Sledujte s nami ONLINE prenos z 1. kola nedeľňajšieho slalomu žien.


Sportnet 4 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan

Neprehliadnite tiež

Toyota GR86

Malé kupé má všetky predpoklady pre dokonalé šoférske auto.


27. jan
Renault Austral

Od kúpy môže odradiť len cena vyšších výbav.


27. jan
Nové MG HS.

Ide o posledný model značky s benzínovým motorom.


24. jan
Honda Civic

V meste jazdí pod štyri litre.


24. jan

Blogy SME

 1. Peter Slamenik: Z kanclu do kasárne
 2. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 3. Helena Michlíková: Dúha
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 5. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 6. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 7. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 8. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 495
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 069
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 133
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 019
 5. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 781
 6. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 7. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 3 560
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 509
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu