Pato: "Pri vjazde do Nitry po Bratislavskej ceste je na rovnakom stojane, ako označenie začiatku obce, dopravná značka upravujúca maximálnu rýchlosť na 70 km/h. Tá nie je inou dopravnou značkou zmenená až po kruhový objazd pri veľkom Tescu, kde je rýchlosť znížená dopravnou značkou na 40 km/h.
9.9.2011 ma zastavili policajti ešte pred dopravou značkou znižujúcou rýchlosť na 40 km/h s tým, že som prekročil maximálne povolenú rýchlosť o 15 km/h. Odmietol som zaplatiť blokovú pokutu s tým, že chcem, aby sa priestupok riešil v priestupkovom konaní.
Argumentoval som skutočnosťou, že maximálna rýchlosť označená na rovnakom stĺpe ako začiatok obce platí v celej obci, pokiaľ dopravná značka neurčuje inak. Policajti argumentovali tým, že prvá križovatka túto rýchlosť ruší, že to majú od vedúceho dopravy "inžiniera" a ten vraj musí vedieť, ako to má byť. Žiadal som, aby moje argumenty boli zapísané aj v hlásení o priestupku, čo odmietli a zadržali mi vodičský preukaz.
Chcel by som sa teda opýtať, či ich jednanie bolo v súlade s vyhláškou a či je rýchlosť označená dopravnou značkou na rovnakom stĺpe ako začiatok obce zrušená prvou križovatkou a nie až dopravnou značkou určujúcou inú rýchlosť."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Kedy je najvyššia dovolená rýchlosť ukončená?
Ak dopravné značky neurčia inak, v obci sa smie jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h, na diaľnici v obci najviac 90-kou. Dopravná značka môže určiť nielen nižšiu ale aj vyššiu najvyššiu povolenú rýchlosť. Jej platnosť môže byť ukončená v princípe 3 spôsobmi:
- dopravnými značkami Koniec viacerých zákazov, dopravnou značkou Koniec najvyššej dovolenej rýchlosti s uvedením hodnoty, ktorej platnosť ukončuje,
- dopravnými značkami, ktoré ukončujú alebo začínajú obec či časť obce,
- ďalšou dopravnou značkou, ktorá určuje inú najvyššiu dovolenú rýchlosť,
- vzdialenejšou hranicou križovatky.
Nie je podstatné, na akom stĺpe je umiestnená dopravná značka obmedzujúca rýchlosť. Nedostáva tým nový význam tak, ako to uviedol Pato. Ak je na tom istom nosiči, ako značka začiatku obce, neplatí pre celú obec.
Iba ak by symbol obmedzenia rýchlosti bol umiestnený v značke Zóna, môže nastať to, že by rýchlostné obmedzenie platilo napríklad v celej obci. To by ale na každom vjazde do obce musela byť umiestnená značka Zóna. Potom by takto určené rýchlostné obmedzenie križovatka nezrušila.
Porušil predpisy, hrozí mu zákaz šoférovania
Pato, tak ako mu povedali policajti, porušil predpisy tým, že prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť. Tam, kde mal ísť 50-kou šiel rýchlosťou 65 km/h. Význam značky "70-ka" totiž ukončila vzdialenejšia hranica najbližšej križovatky.
Policajti smeli Patovi zadržať vodičák. Smú tak urobiť vždy, ak spravíte priestupok, za ktorý vás môže potrestať zákazom šoférovania.
Keďže sa Pato rozhodol spor riešiť na dopravnom inšpektoráte, hrozí mu pokuta do výšky 800 eur s tým, že mu môžu zakázať šoférovať až na 3 roky. Nie je vylúčené, že jeho neznalosť predpisov bude slúžiť ako priťažujúca okolnosť.
Zvláštne na celej situácii je ešte jedna skutočnosť. Argumentácia policajtov, ktorí zastavili Pata. Vyplýva z nej, tí, ktorí kontrolovali dodržiavanie dopravných predpisov, ich zjavne nepoznali, inak by sa neodvolávali na "vedúceho dopravy, ktorý to musí vedieť".
Smú policajti prekračovať najvyššiu povolenú rýchlosť?
Peter: "Ako dlhoročný vodič mám v poslednom období istú skúsenosť so spôsobom jazdy niektorých policajných áut po Bratislave. Ide o časté nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti v meste vozidlami polície bez výstražného majáku. Ja obmedzenie rýchlosti dodržiavam. Oni nemusia? S takýmito spôsobmi som sa stretol ešte v čase socializmu, keď si robili čo chceli."
Policajti smú zo zákona jazdiť rýchlejšie ako najvyššou povolenou rýchlosťou. Musí to však vyžadovať plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určil minister vnútra.
Zvyčajne majú policajti na rýchlu jazdu dôvod. Občas sa ale stane, že jazdia rýchlo aj vtedy, keď nesmú. Ak si budete myslieť, že prekročili rýchlosť neoprávnene, smiete podať na policajtov sťažnosť ich nadriadenému. Ten posúdi, či konanie policajtov malo znaky priestupku. Ak áno, policajtov čaká sankcia.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk