Ak si od policajt bude žiadať doklad alebo certifikát o namontovaní denných svietidiel, nemusíte mu vyhovieť. Vyžadoval by totiž doklad, ktorý vodič nepotrebuje. Mimochodom, hmlovky nie sú denné svietidlá.
V poradni Natankuj.sme.sk sa objavilo niekoľko príhod o tom, ako policajti od vodičov žiadali doklad o schválení denných svetiel.
Snikers: Dnes ma zastavili policajti a žiadali odo mňa doklad o schválení denných svetiel. Na to som mu odpovedal, že na svetlách je typové číslo, že sú schválené. On ale odo mňa chcel doklad od výrobcu vozidla, že na ňom môžu byť svetlá na denné svietenie namontované. Na to som mu odpovedal, že neviem o ničom takom potrebnom. Nakoniec ma pustil s tým, že nabudúce budem mať po techničáku. Je to naozaj potrebné?
Bimbo: Musí byť k denným svetlám certifikát v slovenskom jazyku? Pri kontrole policajnej hliadky som im predložil, ale v nemeckom, a to im vadilo a povedali, že si to mám preložiť. Má to schvaľovacie znaky nie na skle svetla ale na boku. Môže to byť tiež problém?
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti od uvedených vodičov žiadali niečo, čo si pýtať nemali. Predpisy totiž nevyžadujú, aby mal vodič pri sebe akýkoľvek doklad či certifikát o namontovaní denných svietidiel.
"Každé svetelné zariadenie používané na vozidle má okrem iných znakov aj schvaľovaciu značku. Denné svetlá majú značku RL. Motorista si ich môže namontovať aj sám, ale podľa predpisu EHK č. 48. Vozidlo sa schvaľuje ako celok a dodatočné zariadenia musia mať homologizáciu. Žiadne svetelné zariadenie ( pôvodné alebo dodatočné ) ak je schváleného typu nemusí byť a nie je zapísané v OEV," uviedol Miroslav Kobrtek, predseda národnej asociácie STK a šéf stanice technickej kontroly STK-Miko v Žiline.
Podľa Kobrtka je požadovanie dokladu od denných svietidiel neopodstatnené. V prípade, že si od vás policajti budú pýtať takýto doklad, obráťte sa na nadriadených policajtov. Možno tak pomôžete predísť ďalším podobným prípadom.
Denné prevádzkové svietidlá na vozidlách zaviedol zákon o cestnej premávke. Umožnil svietiť nimi namiesto stretávacích svetlometov za nezníženej viditeľnosti. Tieto svietidlá majú za úlohu zvýšiť viditeľnosť vozidiel počas jazdy cez deň.
Hmlovky nie sú denné svietidlá
Petoj: Mám auto, ktoré je vybavené hmlovými svetlami, avšak ich nemôžem použiť ako denné svietenie. Je možné tieto hmlovky požiť namiesto stretávacich svetiel? Môžem to spraviť sám alebo len v servise? Ak je to dovolené, je potrebné zaznamenanie zásahu v technickom preukaze, alebo stačia len schvaľovacie značky?"
Hmlovky smú podľa predpisov slúžiť len na účel, ktorý majú určený. Nie je možné ich použiť ako náhradu denných svietidiel alebo stretávačiek. Podľa dopravných predpisov smú hmlovky svietiť len za dažďa, sneženia alebo v hmle.
Niektoré značky montujú denné svietidlá vedľa hmlových svetiel a tak sa zdá, že cez deň ich autá svietia hmlovkami. "Denné svetlo má schvaľovaciu značku RL, svetlomet do hmly má označenie B. Každé svetlo má inú intenzitu, svietivosť, svetelný tok a iné nastavenie a kontrolu," uviedol k problému Kobrtek.
Na rozdiel od hmloviek, s dennými svietidlami nesvietia žiadne iné svetlá. Hmlovky sa dajú zapnúť len vtedy, ak svietia obrysové.
Petoj však má možnosť použiť denné svietidlá. Tie si ale musí buď dať namontovať alebo si ich môže pridať k autu sám. Musí to však byť podľa predpisov (EHK č. 48) o montáži denných svetiel. "Žiadne schválené a predpísané osvetlenie vozidla nie je potvrdené a zapísané v OEV," doplnil Kobrtek.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk