BRATISLAVA. V priebehu septembra vydala polícia už druhýkrát varovanie, že nasledujúci týždeň hodnotí z dopravnobezpečnostného hľadiska ako rizikový.
Dôvody sú navlas rovnaké, tlačová správa zo včera je kópiou tej spred dvoch týždňov. „Na cestách je vyšší pohyb turistov vracajúcich sa z dovoleniek. Viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel preto vyhlásil na tento týždeň celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu,“ opakujú po pár dňoch. Nasledujú identické citáty viceprezidenta.
Zmena optiky
Dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí, že napriek nie celkom vydarenému „píár“ sa prístup polície zmenil. „Doteraz sa žiadne analýzy nerobili, viedla sa štatistika a tým sa to končilo,“ vraví. „Teraz, keď sú policajti odmeňovaní podľa počtu nehôd, začali sa väčšmi zaujímať o to, kde a kedy k nim dochádza a ako im predísť.“
Policajti by si podľa Drahovského „mali dať trochu záležať, aby informácie pre verejnosť aktualizovali na konkrétnu situáciu, aj keď ide o rovnaké riziká“.
Polícia opakujúce sa správy nekomentovala. „Už viac ako rok je naším cieľom zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, nie vyberanie pokút,“ vraví jej hovorca Michal Slivka.
Polícia preto podľa neho dôsledne analyzuje vývoj dopravných nehôd a ich následky. „Na základe analýz počtu smrteľných nehôd boli ako rizikové vyhodnotené nielen 36. a 38., ale aj 34. týždeň v roku,“ hovorí Slivka.
Jediný týždeň nula
Overenie policajných tvrdení nie je podľa štatistických ročeniek jednoduché. Polícia metodiku neustále mení, nehodovosť podľa týždňov uvádza len posledné dva roky. Najtragickejší bol práve vlaňajší 34. týždeň, v ktorom zahynulo až 19 ľudí.
Historicky jediný týždeň, keď na cestách nezomrel nik, bol na začiatku marca 2010. Pri mesiacoch sa medzi najnebezpečnejšími pravidelne objavuje najmä júl.
Analýza štatistických údajov a prispôsobenie policajných opatrení patria k najúčinnejším spôsobom ako znížiť nehodovosť, myslí si i riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity Gustáv Kasanický.
„Sú obdobia a miesta, kde desiatky rokov vyskakujú podobné nehody. Ak sa ne polícia dôsledne zameria, môže zachrániť veľa životov,“ mieni. „Iné priority musí mať na začiatku školského roka, iné cez prázdniny a iné na Dušičky či Veľkú noc.“