Problém s predbiehaním motoriek v skupine
Ján: "Na cestách sa v tomto období stretávame s väčším množstvom motocyklov. Často idú v skupine – t.j. viacej motocyklov vedľa seba a autá majú problém s predbiehaním. Ako je to s odstupmi medzi motocyklami, t.j. umožnenie predbiehania iným vozidlám?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Pre každé motorové vozidlo a teda aj pre motocykle platí, že musí dodržiavať za vozidlom idúcim pred ním takú vzdialenosť, aby sa predchádzajúce vozidlo mohlo pred neho bezpečne zaradiť. Okrem toho, vodič predchádzaného vozidla nesmie zvyšovať rýchlosť jazdy ani inak brániť predchádzaniu.
Ak teda motocykle jazdia v skupine a nemajú to povolené políciou, ktorá by ich eskortovala, motorkári porušujú predpisy, ak znemožňujú iným vozidlám ich predbehnúť tým, že sú na sebe natlačení.
Netreba však zabúdať na to, že tak, ako motorkári nesmú porušovať predpisy, ohrozovať bezpečnosť cestnej premávky či obmedzovať jej plynulosť nesmú ani ostatní účastníci cestnej premávky. Ani tí, ktorí predchádzajú iné vozidlá.
Ak vám teda motorkári pre svoje konanie neumožnia bezpečne ich predísť, neznamená to, že ich môžete beztrestne predbiehať. V zákone o cestnej premávke sa totiž píše, že ak by sa vodič nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť, predchádzať nesmie.
Jedinou možnosťou, ako sa bezpečne a v súlade s predpismi dostať pred skupinu motorkárov (natlačených na seba), je počkať si na príležitosť, kedy ich budete môcť predísť ako celú skupinu.
Kedy nesmú jazdiť po cestách kamióny
Štefan: "Chcel by som sa Vás opýtať na pravidlá pre jazdu kamiónov počas víkendov. Pokiaľ viem, tak od piatka večera do konca víkendu by jazda kamiónov na našich cestách mala byť zakázaná. Lenže, veľmi často sa stretávam s jednotlivými kamiónmi alebo dokonca s kolónami kamiónov v týchto dňoch na ceste č. 79 od hranice v Slovenskom Novom Meste cez Trebišov až po Poľské hranice na Dukle. Sú vôbec ešte tieto zákazy platné alebo majú tieto kamióny nejaké výnimky?"
Kamióny majú skutočne zákonom obmedzenú možnosť jazdiť cestách. Zákaz sa však vzťahuje iba na diaľnice, rýchlostné cesty a cesty 1. triedy. Aby sme boli presný, zákaz sa vzťahuje na každé motorové vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 7 500 kg sa takéto obmedzenie vzťahuje. Aj na motorové vozidlá s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom.
Kamióny nesmú jazdiť:
- v prvý deň pracovného pokoja a v sobotu, ak táto nasleduje po pracovnom dni v období od 1. júla do 31. augusta v čase od 07.00 do 19.00 hodín,
- v nedeľu a v posledný deň pracovného pokoja v čase od 00.00 do 22.00 hodín.
- Ak ide o jeden deň pracovného pokoja, ktorý nasleduje po pracovnom dni, zákaz jazdy platí v tento deň v čase od 00.00 do 22.00 hodín.
Celoročne platí pre uvedené vozidlá zákaz jazdiť po cestách (diaľnice, rýchlostné cesty a cesty 1. triedy) najmä v sobotu (celý deň) a v nedeľu do 22. hodiny. Ak by pred sobotou bol voľný deň, tak by kamióny nesmeli na cesty už v piatok, no v sobotu by mohli beztrestne jazdiť.
V letných mesiacoch júl a august zákon zjemňuje zákaz tým, že ak je prvým voľným dňom sobota, potom nesmú kamióny v čase od 7. do 19. hodiny.
Policajti občas udeľujú výnimky na jazdy kamiónov, najčastejšie vtedy, ak je predpoklad, že sa ich vodiči bývajúci na Slovensku budú chcieť dostať domov.
Spomínané zákazy jazdy neplatia pre nasledovné skupiny vozidiel:
a) autobusy, obytné automobily, vozidlá ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby,
b) vozidlá použité na prepravu zdravotníckeho materiálu, liečiv a biologického materiálu do zdravotníckeho zariadenia alebo na zabezpečenie prevádzky zdravotníckych prístrojov v zdravotníckych zariadeniach,
c) vozidlá použité v kombinovanej doprave, na nakládku a vykládku lodí, železničných vagónov alebo lietadiel,
d) vozidlá použité na zásobovanie čerpacích staníc pohonnými látkami,
e) vozidlá prepravujúce nebezpečné veci,
f) vozidlá použité na zabezpečovanie športových a kultúrnych podujatí,
g) vozidlá použité na prepravu humanitárnej pomoci,
h) vozidlá použité na odstraňovanie havárií a ich následkov, ako aj pri živelných pohromách,
i) vozidlá použité pri výkone činnosti spojenej s údržbou, opravami a výstavbou ciest,
j) vozidlá použité na nevyhnutnú poľnohospodársku sezónnu prepravu,
k) vozidlá použité na prepravu potravín alebo na prepravu živých zvierat,
l) prepravu, ktorá súvisí s použitím vozidiel podľa písmen b) až k).
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk