Dušan nám napísal, že si kúpil parkovacie miesto pri dome, kde býva. Lenže stále mu tam niekto parkuje. Netreba sa však čudovať, keď miesta nie sú nijako označené.
Dušan: "Bývam v bytovom dome, pred ktorým sú parkovacie miesta, ktoré sú všetky odkúpené majiteľmi bytov (t.j. súkromné pozemky). Keďže sa jedná o novostavbu, zatiaľ nie sú miesta nijako označené dopravným značením.
Pred našim domom na odkúpených parkovacích miestach začali bežne parkovať aj cudzie autá, najmä cez týždeň ráno tu parkuje veľa ľudí, ktorí pracujú neďaleko. Rozmýšľali sme nad rampou, no prístupová cesta k domu je mestská, preto zrejme táto možnosť nepripadá do úvahy.
Akým spôsobom označiť naše parkovacie miesta (aká dopravná značka/značky) tak, aby bolo jasné, že na týchto miestach nesmie parkovať nikto iný. A zároveň sa chcem spýtať, ak bude na týchto miestach parkovať cudzie auto, je možné volať mestskú políciu? Môže nejako zasiahnuť, ak parkuje cudzie auto na mojom pozemku? Alebo si to ako majiteľ pozemku musím riešiť sám? A ak áno, aké mám možnosti?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Na parkovacie miesta, ktoré nie sú vyznačené dopravným značením, sa vzťahujú všeobecné dopravné predpisy o zastavení a státí. Ak vodič na nich zaparkuje vozidlo, smie tak spraviť len vtedy, ak zostane pre každý smer premávky aspoň jeden jazdný pruh voľný a široký najmenej 3 metre.
Dušan napísal, že pozemky, na ktorých sú neoznačené parkovacie miesta, sú odkúpené do osobného vlastníctva. Je teda na zvážení vlastníkov, kto smie a kto nesmie parkovať na odkúpených miestach. Ostatní by ale mali vedieť, že parkovacie miesta sú určené pre vlastníkov. Bez toho totiž vlastníci nebudú môcť nikdy efektívne svoje vlastníctvo využívať.
Je to ako keby ste vlastnili neohradený trávnatý pozemok uprostred mesta a nechceli by ste, aby tam ľudia chodili. Pre nich to však bude park a parky sú zvyčajne verejné.
Dopravné značenie
Dušan a ďalší vlastníci parkovacích miest by si ich mali vyhradiť dopravným značením. Zároveň by ním mali určiť, kto smie parkovacie miesta používať a kedy. Používa sa na to modrá dopravná značka s písmenom P a nápisom Réservé. Na dodatkovej tabuľke sa potom uvádzajú informácie, ktoré spresňujú význam značky (napríklad evidenčné číslo vozidla, pre ktoré je parkovanie vyhradené).
Cestný zákon pritom určuje, že obce na miestnych komunikáciách a na účelových komunikáciách určujú použitie dopravných značiek, dopravných zariadení a povoľujú vyhradené parkoviská. Súhlasiť ale musí aj dopravný inšpektorát.
V prípade, že by vám potom takéto miesto zablokoval vodič iného auta, riskuje pokutu odťah. Stačí vtedy zavolať políciu, ktorá je oprávnená odtiahnuť auto, ktoré stojí bez povolenia na vyhradenom parkovacom mieste. Bez dopravných značiek to však nebude možné.
Mestská či obecná polícia v takomto prípade nie je oprávnená rozhodnúť o odťahu, môže však uložiť pokutu vodičovi, ktorý zaparkoval na vyhradenom mieste bez povolenia.
Mechanické zábrany
Ďalšou možnosťou, ako si vynútiť možnosť parkovať na miestach len tými, ktorí sú na to oprávnení, je použitie mechanických zabezpečovacích zariadení na parkovacom mieste. Vyžaduje si to však namontovanie zariadení, ktoré zabránia iným vozidlám parkovať na vyhradenom parkovacom mieste.
Výhodou je, že pri ich používaní vám na vaše miesto už nikto bez povolenia nezaparkuje a vy tak nebudete musieť riešiť, čo dovtedy, kým nesprávne parkujúce auto odtiahnu.
Každé riešenie však vlastníka parkovacieho miesta bude niečo stáť. Bude pritom potrebovať nielen peniaze, ale v prípade vybavovania dopravného značenia a mechanickej zábrany aj čas.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk