Kamery budú v policajných autách pribúdať pomalšie, než sa pôvodne plánovalo. K vozidlám Kobry budúci rok pribudne ďalších viac ako 10 policajných áut, ktoré budú zaznamenávať, ako policajti riešia dopravný priestupok.
Už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že by policajti na cestách mohli byť pod kontrolou kamerového systému. Okrem iného by sa tým sťažila možnosť korupcie pri ukladaní pokút za dopravné priestupky. V nedávnej minulosti sa objavili informácie o tom, že by kamery už-už mali byť. Ministerstvo vnútra však nakoniec projekt, ktorý ich mal zaviesť, zrušil.
Ministerstvo to koncom minulého roka zdôvodnilo tým, že existovala veľká hrozba, že Európska únia kamery v policajných autách nepreplatí. S kamerami tiež nesúhlasila skupina policajtov, ktorí sa obávali zneužitia systému a zásahu do ich súkromia.
Malo to fungovať tak, že policajné autá by boli vybavené kamerami, ktoré by snímali to, čo sa deje pred autom a za autom. Zároveň by zaznamenávali aj zvuk a policajti by boli povinní vybavovať priestupky v zornom poli kamery.
Napriek tomu, že projekt, ktorý mal z policajných áut spraviť mobilnú kanceláriu, zrušili, postupne sa na Slovensku objavujú policajné autá, ktoré sú kamerami vybavené.
"Špeciálne dopravné oddelenie (tzv. Kobra - pozn. red.) má takéto záznamové zariadenia, ktoré snímajú činnosť policajta a spôsob vybavovania priestupku pred vozidlom a za vozidlom už zavedené. Predpokladá sa v budúcom roku zaviesť ďalšie vozidlá, ktoré budú vybavené takýmto záznamovým zariadením. Tieto vozidlá, podľa toho, ako sľúbil minister, by mali byť dodané na diaľničné oddelenia policajného zboru," uviedol Milan Hamar, šéf dopravných policajtov na Slovensku.
Prečo diaľničné oddelenie? Podľa Hamara musia diaľniční policajti komunikovať aj s cudzincami. Keďže komunikácia s nimi neraz viazne, záznamové zariadenia by mali slúžiť ako dôkaz toho, ako policajti prejednávali prípadný priestupok. Kamery s mikrofónmi v policajných autách by mali slúžiť napríklad aj v prípade, keď sa policajti dostanú do kontaktu s agresívnymi vodičmi.
Kamerový systém v policajných autách funguje tak, že videozáznam sa nahráva na špeciálny policajný server a na ňom nie je možné so záznamami manipulovať.
"Budúci rok má byť zavedených do policajného zboru viac ako 10 takýchto vozidiel," doplnil Hamar.
Policajné autá s kamerami budú do služby zavádzať postupne. Pravdepodobne sa tak už nedočkáme toho, že by sa všetky existujúce policajné autá vybavili kamerovým systémom.
"Je to drahá technológia a bude sa používať najmä vo vozidlách, ktoré budú vybavené aj ďalšími technológiami, napríklad meračom rýchlosti. Nechceme ísť na kvantitu ale na kvalitu," informoval šéf dopravných policajtov.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk