Mikuláš napísal do poradne Natankuj.sme.sk, ako ho po odbočovaní na parkovisko zastavili policajti. Vraj prešiel na červenú. Z nadpisu jeho príspevku vyplýva, že mu chceli dať pokutu 150 eur. Stalo sa to v Žiline, smerom k obchodnému centru Tesco z križovatky Predmestská - Košická.
Mikuláš: "Zaradil som sa do odbočovacieho pruhu na parkovisko Tesca. Zastavil som na zelenú z toho dôvodu, že hranica odbočovacieho pruhu je 15-20 metrov od križovatky, na ľavej strane je reklamná stena-plot a križovatka je neprehľadná.
Za mnou zastavili policajti. Ešte počas zelenej som vošiel do križovatky. Pomaly, keďže to tam vôbec nepoznám. No ešte pred opustením križovatky semafor už pustil autá v protismere a nevedel som odbočiť.
Policajti mi chceli dať pokutu za to, že som išiel na červenú, čo nie je pravda. Prečo by som to predsa robil? Veď stáli za mnou. Mám aj svedka, ktorý sa vyjadril, že som do križovatky vošiel na zelenú.
Pokutu som nezaplatil, posunú to na prešetrenie. Zobrali mi vodičský preukaz, kričali, správali sa hrubo a nadávali mi do nenormálnych a podobne. Viem, že som neporušil žiadny zákon a len prispôsobil jazdu situácii. Čo mám teraz robiť? Čo mám očakávať?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Urobil Mikuláš chybu? Tvrdí, že má aj svedka, ktorý ho videl vojsť do križovatky na zelenú. Na základe fotiek dostupných z internetu to vyzerá tak, že vozidlá odbočujúce na parkovisko obchodného centra riadi v križovatke semafor s plnými svetlami. Ten istý semafor púšťal aj vozidlá idúce rovno z Predmestskej na Košickú.
Z fotky (zdroj: norc.sk) tiež vyplýva, že v čase, keď Michalovi svietila zelená, svietila zelená aj vozidlám v opačnom smere.
Predpisy neporušil - zodpovedne ich dodržal
Plné zelené svetlo pre Mikuláša znamenalo, že mohol odbočiť vľavo, no musel dať prednosť vozidlám idúcim v opačnom smere. Vyhláška k zákonu o cestnej premávke pritom prízvukuje, že treba dodržať ustanovenia zákona o odbočovaní.
Jedným z takých ustanovení je povinnosť vodiča dbať na zvýšenú opatrnosť pri odbočovaní. Preto nemohol byť ani problém v tom, že by zastavil na hranici križovatky na zelenú.
Z toho, čo napísal Mikuláš, splnil všetko, čo mal. Je možné, že v čase, keď vozidlá idúce z opačného smeru prinútili zastaviť Mikuláša v križovatke, za jeho chrbtom sa na semafore rozsvietila červená. To ale vodiča v križovatke odbočujúceho vľavo nemusí zaujímať. Jeho povinnosťou bolo dať prednosť oprotiidúcim vozidlám po vjazde do križovatky na zelenú pri odbočovaní vľavo a následne dokončiť odbočovanie.
Mikuláš by musel vojsť do križovatky v čase, keď svietila červená, aby ho mohli obviniť z porušenia dopravných predpisov.
Podľa predpisov sa musia správať aj policajti
Ak je pravdou to, ako sa mali správať policajti k Mikulášovi, jednoznačne porušili svoje povinnosti. Nielenže ho neoprávnene obvinili z priestupku, ale porušili aj zákon o policajnom zbore a zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.
"Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma," píše sa v zákone o policajnom zbore. Zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru k tomu dodáva: "Policajt je povinný pri výkone štátnej služby dodržiavať pravidlá služobnej zdvorilosti a správať sa slušne k štátnym zamestnancom a v služobnom styku aj k ostatným občanom, v štátnej službe i mimo štátnej služby zdržať sa konania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť Policajného zboru alebo ohroziť dôveru v tento zbor."
Predpisy umožňujú policajtom zadržať vodičský preukaz, ak za priestupok, z ktorého obvinili vodiča, mu možno zakázať šoférovať. Za jazdu na červenú hrozí až dvojročný zákaz. Podľa popisu situácie to však vyzerá tak, že policajti sa Mikulášovi chceli zadržaním vodičáku iba pomstiť za to, že sa bránil nespravodlivému obvineniu.
Každý má šancu brániť sa proti svojvôli policajta
Nie je tiež vylúčené, že Mikulášovi vrátia vodičák bez toho, aby sa priestupok prejednával na dopravnom inšpektoráte. Policajti totiž majú iba svoje vlastné svedectvo. V kontexte ostatných informácií je to príliš málo.
Vodič, ktorý nám do poradne Natankuj.sme.sk napísal o svojej skúsenosti, by mal na prípadné prejednávanie priestupku na dopravnom inšpektoráte doviesť aj spomínaného svedka. Policajti by bez dôkazu (videozáznam) nemali uspieť. Je to to isté, ako keby vás chceli obviniť z prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti bez radarového záznamu na kamere.
Mikuláš, ak má svedka celej udalosti k dispozícii, by mal tiež zvážiť podanie sťažnosti nadriadeným policajtov, ktorí ho chceli pokutovať. Len takýmto spôsobom je možné zbaviť sa svojvôle niektorých policajtov, ktorí namiesto pomoci zneužívajú svoju pozíciu. Príkladom toho, že to má význam, je aj vyšetrovanie konania policajtov po tom, čo policajti predviedli blogera na oddelenie za to, že ich odfotil v bratislavskej reštaurácii, ako jeden z nich fajčil.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk