Pripravujete si auto na zimu? Máte v ňom všetko, čo by vám mohlo pomôcť zvládnuť sneh, ľad alebo iné nástrahy? Možno je zbytočné pripomínať stav chladiacej kvapaliny v motore alebo nemrznúcu tekutinu do nádobky ostrekovača. Ale pri všetkom, čo treba mať na pamäti, stojí za to si to pripomenúť.
Kvapalina do ostrekovača
Pamätám si ešte z obdobia socialistického tábora, keď som pôsobil v Rumunsku (v štáte, kde bolo všetko nedostatkové), že nebolo možné zohnať žiadnu nemrznúcu kvapalinu. Tak som si kúpil liter tej najlacnejšej vodky a nalial som si ju do ostrekovača. Pretože som vtedy jazdieval na Ford Mustangu, tak sa mi zdala táto investícia výrazne lacnejšia ako kupovať nové čerpadlo ostrekovača.
Ako vieme, alkohol nezamŕza. "Lepšia vodka ako voda," poradili mi Rusi. Vyskúšal som to a môžem to potvrdiť. Dnes je takmer nemožné, že sa vám nepodarí zohnať nemrznúcu kvapalinu do ostrekovača. Nikdy však neviete, kedy sa vám zíde dobrá rada.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ďalšie užitočné kvapaliny a pomôcky
S nemrznúcou kvapalinou do motora nie je dobré špekulovať. Ideálne je použiť tú, ktorú predpisuje výrobca. V dnešnej dobe inovácií všetkého, aj tesnení a hadíc, je možné, že nám nevhodná zmes môže rozleptať spomínané dielce.
Potrebu zimných pneumatík netreba ani zdôrazňovať. Predpisy ich vyžadujú mať obuté vždy, keď je na vozovke sneh alebo ľad. Ak sa chystáte na cesty, ktoré sú často zasnežené a pokryté utlačeným alebo zľadovateným snehom, majte po ruke aj správne reťaze.
Ak nebola niekoľko rokov menená brzdová kvapalina, je vhodné si ju nechať vymeniť. Po rokoch totiž môže naakumulovať vodu, ktorá sa v mrazoch zmení na ľadové kryštáliky. Tie potom môžu narobiť problémy pri brzdení.
Samozrejmosťou v aute by mal byť v zmeták na sneh, keďže zákon od novembra prikazuje mať auto pred jazdou očistené od snehu a ľadu. Dôležitá je aj škrabka na odstránenie ľadového nánosu skiel. Od veci nie je ani to, ak si do auta prihodíte teplú deku, starú bundu alebo sveter. V zime nás môže čokoľvek zaskočiť, napríklad dlhá zápcha pre nehodu. Ak by sa nebodaj stala nehoda vám, teplá výstroj vám potom môže zachrániť možno aj život.
Autá s motorom vpredu a so zadným náhonom
Ak máte auto, ktoré má motor vpredu a zadný náhon, odporúčam vám na zimné obdobie pribaliť si do batožinového priestoru nejakú záťaž - železnú platňu, betónovú kocku či niekoľko tehál. V zime to veľmi pomôže pri stabilite jazdy, rozbehu na zamrznutom snehu alebo ľade.
Aj keď sa pritom spáli viac pohonných látok ako bez takejto záťaže, vždy je to lepšie, ako skončiť v priekope či dostať v zákrute šmyk končiaci na chirurgii.
Aj na šmykľavom povrchu sa môžete vyhnúť zrážke s iným autom
Šmyk dokáže prekvapiť aj skúseného vodiča. Lepšie, ako ho dostať, je sa mu vyvarovať. A aj prípadným následkom, ak sa už šmyku nedá vyhnúť.
Základom je skorigovanie rýchlosti. Zväčšiť odstup od vozidla pred sebou. Aj keď nejeden vodič bude protestovať z obavy, že sa mu do vzniknutej medzery niekto vopchá, je to bezpečnejšie, ako zastaviť v kufri auta pred sebou.
Dôležité je sústrediť sa na jazdu a sledovať všetko, čo sa okolo vášho vozidla deje.
Brzdiť treba opatrne, lebo autá môžu byť aj za vami a pri prudšom zabrzdení môže ten zo zadu skončiť vo vašom kufri. Vždy je lepšie pritlačiť jemne ale rýchlo aspoň dva až trikrát na brzdový pedál a potom zatlačiť. Túto techniku je vhodné používať aj v lete.
Vodič za nami si nemusí všimnúť, že brzdíme a niekedy nezaregistruje, že sa nám rozsvietili brzdové svetlá. Ak mu však pred nosom pár-krát "zabrnkajú", je väčší predpoklad, že to zaregistruje.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: Stanislav Velitzký