Filip: "Po príjazde do obce Brezová pod Bradlom smerom od Piešťan ma odstavil policajný X-trail pri bežnej cestnej prehliadke.
Odovzdal som doklady a identifikáciu, na čo sa ma policajt spýtal, aké mám EČV. Odpovedal som. Ďalej, akú mám farbu vozidla. Odpovedal som, že auto je biele, je na ňom nanesená biela fólia ako dočasná zmena farby.
Keďže v papieroch mám písanú farbu ako modrú (pôvodný lak), bol to dôvod na začatie "konania". Podľa všetkých zistených informácií, pravdepodobne nik presne nevie, či sa dočasná zmena farby má evidovať v technickom preukaze, alebo nie. Jeden policajný oddiel povie, že sa evidovať nemusí, druhý tiež... no konkrétni policajti si stáli za svojim.
Po cca 30 minútach argumentovania, odvolávania sa na nedokonalosť zákonov atď., som sa spýtal, kto mi preplatí náklady na odťahovú službu do môjho mesta, ak budem mať pravdu ja. Že sa môžem ísť súdiť... povedali.
Po 45 minútach bezcenného dialógu som sa rozhodol, že som ochotný zaplatiť aj pokutu 60 eur (ktorú mi navrhli, keďže "skutočnosť nesedí s údajmi v technickom preukaze"), už frustrovaný som spomenul, že nemám chuť ani potrebu sa naťahovať s niečim, čo nemá zmysel a mám pracovnú cestu do Prahy.
Vtom mi policajt, jeden z dvojice povedal, že to bude nakoniec riešiť len dohovorom a mám si to 'dať do poriadku v papieroch'.
V aute nosím časť vyhlášky, že zapísať si treba dať len trvalú zmenu farby. Firma, ktorá mi inštalovala na auto fóliu, si to vraj overovala na okolitých inšpektorátoch a ani jej klienti nemali problém so zákonom aj bez zmeny v technickom preukaze."
Predpisy prikazujú držiteľovi vozidla osobne oznámiť na dopravnom inšpektoráte trvalú zmenu farby vozidla. Nalepením fólie sa farba vozidla zmení len dočasne. Filip teda nemohol porušiť predpisy.
V osvedčení o evidencii je kolónka "farba". Podľa vyhlášky sa tam píše prevládajúca farba vozidla, tak ako ju označil výrobca vozidla. Logicky z toho vyplýva, že tam smie byť zapísaná iba farba pomenovaná výrobcom.
Vodič teda tvrdil správne, že nemal povinnosť niečo oznamovať. Farba vozidla nie je trvalo zmenená a po strhnutí fólie sa objaví pôvodná farba zapísaná v technickom preukaze.
Prečítajte si aj:
Nájdite vinníka po zrážke s cúvajúcim autom
Teoreticky by sa ešte dalo uvažovať, že pri prefarbení vozidla ide o úpravu karosérie, čo je z hľadiska zákona o podmienkach prevádzky vozidiel na pozemných komunikáciách prestavba, na ktorú treba povolenie obvodného úradu dopravy. Prax však ukazuje a Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Bratislave nám potvrdil, že ani po premaľovaní auta na inú farbu netreba povolenie úradu, lebo nejde o úpravu karosérie.
Predpisy na Slovensku tak každému držiteľovi vozidla v podstate umožňujú zmeniť farbu vozidla bez toho, aby to musel mať zapísané v dokladoch. Netreba karosériu ani prestriekať, stačí použiť fóliu akejkoľvek farby.
Policajti však majú oprávnenie nechať riešiť prípadný spor na dopravnom inšpektoráte, ak na mieste cestnej kontroly nebude zrejmé, že na aute je farebná fólia. Pri súčasných technológiách nie je vždy jednoduché zistiť voľným okom, či ide o fóliu alebo o nastriekanú farbu.
Ministerstvo považuje nalepenie fólie za trvalú zmenu farby
Ministerstvo dopravy zverejnilo na svojich stránkach stanovisko k tomuto problému. Treba ale dodať, že stanovisko ministerstva má odporúčací charakter a nie je záväzné.
V stanovisku sa s trvalosťou farby vysporiadalo ministerstvo tak, že nepovažuje za podstatné, či je zmena farby na aute trvalá alebo nie. Napriek tomu, že zákon vyžaduje podstúpiť zmenu v evidencii vozidiel len pri trvalej zmene farby auta.
Stanovisko ministerstva: "V prípade, že k zmene farby vozidla dôjde nalepením fólie, čo navonok pôsobí dojmom inej farby, než je pôvodná farba, tak v tomto prípade možno konštatovať, že sa jedná o zmenu farby vozidla, a je potrebné vykonať zmeny v evidencii vozidiel a vykonať zápis zmeny farby do dokladov vozidla. Nie je pri tom podstatné, či k zmene farby vozidla dôjde napr. trvalým prestriekaním základnej farby vozidla, alebo nalepením fólie. Z hľadiska policajnej praxe je rozhodujúce, ako vyzerá vozidlo z celkového vizuálneho hľadiska, čo je dôležité pre plnenie úloh Policajného zboru, nakoľko farebné vyhotovenie vozidla sa používa aj ako jeden z dôležitých identifikátorov vozidla v systéme pátrania po vozidlách."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk