Policajti zostali stáť v križovatke
Jano: "Koľko by som zaplatil pokutu, keby som takto stál v križovatke, resp. nestihol opustiť križovatku (nehovorím o tom, že policajné auto cúvalo na priechod, kde skoro zrazilo chodca)?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti majú možnosť využiť jednu z viacerých výnimiek, ktoré im ponúka zákon o cestnej premávky. V tomto prípade si pravdepodobne udelili výnimku podľa § 69: "Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky."
Ak to teda bolo okamžite potrebné v cestnej premávke, policajti smeli takto stáť v križovatke a blokovať jazdný pruh. Je vcelku pravdepodobné, že takto zablokovali jazdný pruh, ktorým vodiči pôvodne jazdili rovno. Vodičom tak jasne dali najavo, že rovno sa ísť cez križovatku nesmie.
Z fotiek tiež vyplýva, že iné smery premávky neobmedzovali a ani neohrozovali. Druhá vec je, ak svojim cúvaním k priechodu reálne ohrozili chodca. Policajti zvyčajne jazdia vo dvojiciach. Nič by sa im nestalo, ak by jeden z nich z auta vystúpil a riadil premávku v okolí priechodu, kým by policajné auto cúvalo.
Mimochodom, ak by Jano stál takto v križovatke, čakala by ho pokuta vo výške 60 eur - napríklad za obmedzenie plynulosti cestnej premávky.
Mestskí policajti jazdili autom po chodníku, aby si kúpili tekvicové semienka
Ďalší z vás nám napísal o svojej skúsenosti so strážcami zákona z leta. Pri vychádzaní z obchodného domu v Bratislave videl auto mestskej polície.
Jakub: "Išlo o to, že auto mestskej polície si pred tento obchodný dom prifrčalo pešou zónou pomedzi ľudí rýchlosťou, ktorá zjavne prevyšovala 20 km/h. Už o poznanie menšou rýchlosťou z neho vystúpil pán policajt, ktorý si to zamieril k stánku, aby si kúpil tekvicové zrniečka. Po kúpe zrniečok sa tento pán policajt ešte značnú chvíľu rozprával s predavačom, tak mi nedalo aby som ho neodfotil pri takomto vážnom plnení služobných povinností, kvôli ktorým museli vstúpiť služobným vozidlom na chodník s ľuďmi. Pri odchode ma ešte jeho spolusediaci kolega obdaril prednáškou o zamyslení sa nad tým, či týmto niekomu pomôžem."
Obecní policajti a teda aj tí mestskí, nemajú také oprávnenia ako štátni policajti. Nemôžu si udeliť výnimku podľa § 69. A ak nemajú zapnutý maják a sirénu, po chodníku jazdiť autom nesmú.
Aj na nich sa vzťahuje zákaz používania chodníka vozidlami: "Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m."
Pravdepodobne by každý "zavrel všetky oči", ak by mestskí policajti boli na zásahu. Pravdepodobne nikomu by potom ich jazda po chodníku nevadila. Ale ísť autom po chodníku a ohrozovať chodcov len kvôli tekvicovým jadierkam?
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk