Minulý týždeň upustila Národná banka Bieloruska od regulácie kurzov valút, čo spôsobilo znehodnotenie domácej meny, bieloruského rubľa k doláru za jediný deň o 52 %. Má to priamy dopad na ceny pohonných látok.
Najmä pre obyvateľov štátov susediacich s Bieloruskom. Pre tých je momentálne tankovanie v Bielorusku zlatou baňou.
Ceny na bieloruských čerpacích staniciach sú dokonca nižšie ako v Rusku. Benzín 95 Natural stojí v Bielorusku 5 360 bieloruských rubľov (0,450 eura) za liter a v Rusku 29,18 rubľov (0,679 eura) za liter.
Navyše Rusko má s Bieloruskom podpísanú colnú úniu a tak tam občania susediacich regiónov Ruska často jazdia na takzvané šopvíkendy – nakúpiť a natankovať.
Nezarába len lenivý
Dá sa povedať, že kríza v Bielorusku pomáha zvyšovať obraty rafinérií vo všetkých prihraničných regiónoch v Bielorusku. Jasným signálom o stúpajúcom záujme o lacné bieloruské hmoty je aj nárast čakacích dôb na hraniciach s EÚ a s Ukrajinou, kde väčšinu všetkých čakajúcich tvoria takzvaní "benzovozy", ktorí v nádržiach svojich áut prevážajú maximálne možné množstvá, plus jeden 10-litrový kanister.
Je to obchod, ktorý sa zvlášť teraz vyplatí a nepomáhajú ani posilnené kontroly poľských daňovákov a colníkov na poľských čerpacích staniciach do hĺbky 40 km od bieloruskej hranice.
Tvrdý dopad na domácich
Ani ostatné zdraženie bieloruských pohonných hmôt o 3 až 5% nezastavilo aktivity zahraničných "benzovozov". Na zdražovanie doplácajú len domáci automobilisti. Ceny za pohonné hmoty sa v tomto roku v Bielorusku menili deväť krát a zdražovaniu určite ešte nie je koniec.
Bieloruský ropný koncern stále dobiehal infláciu a postupný pád domácej meny. Jeho snahy nezviditeľňovať sa v médiách postupným zdražovaním o nebadateľné 3% nemali úspech. Preto 31. marca tohto roku zvýšil cenu pohonných hmôt o 10% a 24. mája o 20%.
V spoločnosti automobilistov to síce vrelo, ale výbuch nespokojnosti nasledoval až po zdražení 7. júna, kedy koncern zvýšil cenu o 31%. Situáciu musel upokojovať sám bieloruský prezident Lukašenko, čo spôsobilo pokles cien o 13 až 22%.
Zdroj: Vedomosti, Internetový portál TUT.by, Koncern Belneftechim, Moskovská palivová asociácia
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.