Muammara Kaddafího ešte ani nestihli pochovať a o líbyjské zásoby ropy sa už vedie neľútostná bitka. Nejde pritom o maličkosti. Len zistených zásob ropy má Líbya 29,5 miliardy barelov, plynu približne 1,6 trilióna kubických metrov.
Kontrakty na právo ťažby dostanú pravdepodobne krajiny, ktoré aktívne podporovali líbyjských povstalcov – Veľká Británia, Francúzsko, USA, Taliansko a Katar.
Poslanec europarlamentu Andrew Brons však tvrdí, že deľba líbyjských nerastného bohatstva sa začala ešte pred ukončením občianskej vojny. Podľa jeho informácií britská spoločnosť Vitol, obchodník s ropou, uzavrela kontrakt v hodnote jednej miliardy dolárov s Prechodnou národnou radou Líbye.
Sprostredkovateľom mal byť minister medzinárodného rozvoja Spojeného kráľovstva Alan Duncan. Na základe týchto rokovaní by mala spoločnosť Vitol dostať monopolné práva na obchodovanie s líbyjskou ropou.
Expert časopisu Foreign Policy John Daly si myslí, že prednostné právo pri delení líbyjského nerastného bohatstva bude mať Francúzsko. Podľa neho ešte 3. apríla 2010 zástupca Prechodnej národnej rady Líbye zaslal list emirovi Kataru, z ktorého vyplýva, že Francúzsko dostane 35 percent ropy ako výmenu za podporu opozície.
Napriek veľkému apetítu Francúzska a Veľkej Británie, aj iným krajinám zostane pekný kus. Talianska ENI, americké a kanadské spoločnosti Marathon, ConocoPhillips, Hess, Occidental, Suncor, brazílska Petrobras a tiež ruská Tatnefť a Gazpromnefť - všetky tieto spoločnosti vložili do ťažby v Líbyi nemalé peniaze. Dohodnúť sa však budú musieť nie s novou líbyjskou vládou, ale medzi sebou.
Je tu však ešte jeden hráč, s ktorým ostatní účastníci deľby líbyjskej ropy budú musieť počítať – Čína. Táto krajina nemá v Líbyi "čiernu kolonizátorskú minulosť". Zato má hlad po rope a aj veľa peňazí.
Zdroj informácií: Oilcapital.ru
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku