Jaroslav nám napísal o svojej skúsenosti s policajnou hliadkou v Prešove, ktorá podvečer doslova prepadla ich vozidlo a odišla s "lupom" 150 eur.
Jaroslav: "Vracali sme sa s manželkou zo služobnej cesty. Prechádzali sme Prešovom smerom na Košice asi o 22.30. Blížili sme sa ku križovatke, ktorá je za Baumaxom v Prešove. Prichádzali sme z vedľajšej cesty, hlavná je od Tesca smerom na sídlisko. Križovatka bola prázdna, cca 10 m od križovatky zo strany Baumaxu stálo auto polície - nehýbalo sa, nevykazovalo žiadny pohyb. Bolo dobre viditeľne už z diaľky ... stálo.
Manželka spomalila, križovatka bola prázdna, auto polície stálo.
Keď manželka pomaly vošla do križovatky a už opúšťala križovatku, zrazu sa policajti pohli, zapli majáky, predbehli nás a zastavili.
Ďalší sled udalostí bol nasledujúci: vodička, pili ste? Viete akého priestupku ste sa dopustili? Čo vám hovorí pravidlo pravej ruky? 150 eur pokuta.
Keď sa manželka ohradila, že auto polície stálo, tak jeden z dvojice kontroval: "My sme vedeli, že nezastavíte, preto sme stáli." Podotýkam, že v smere, z ktorého sme prichádzali, nie je umiestnená žiadna značka Stop.
Keďže sme v túto neskorú hodinu nemali chuť sa "hádať" , tak sme radšej pokutu zaplatili. Tieto peniaze nám teraz chýbajú v rodinnom rozpočte. Z nášho pohľadu to bol neférový trik zo strany policajtov z Prešova. Tento trik úspešne použili aj na jedného môjho priateľa, ktorý sa tiež vracal vo večerných hodinách cez Prešov a ktorý mi o tom povedal asi pred 2 mesiacmi."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Neplaťte pokutu, ak ste nespáchali priestupok
Jedinú chybu, ktorú spravila Jaroslavova manželka, bola tá, že dobrovoľne zaplatila pokutu za priestupok, ktorý nespáchala.
Vodička nemohla porušiť predpisy o nedaní prednosti v jazde. Z opísanej situácie jednoznačne vyplýva, že pri vjazde do križovatky neexistovalo vozidlo, ktorému by nedala v križovatke prednosť.
Dať prednosť totiž znamená povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. Policajné auto teda nemuselo zmeniť pre prejazd vozidla, v ktorom sedel Jaroslav, ani smer či rýchlosť jazdy a dokonca ani náhle.
Zneužili policajti svoje postavenie?
Pravdou je, že vozidlo je na vedľajšej ceste, až kým neprejde hranicou križovatky. Vodič je tak povinný dať prednosť autu na hlavnej, kým úplne neprejde križovatkou. Túto situáciu doslova zneužili policajti. Ak vyštartovali za šoférkou tak, že ešte v križovatke za ňou museli brzdiť alebo meniť smer jazdy, úmyselne tak mohli prinútiť vodičku porušiť dopravné predpisy. To je absolútne v rozpore s tým, ako sa majú policajti správať.
Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou. Tak sa píše v zákone o policajnom zbore.
Policajtom nikto neobmedzil prednosť v jazde
Vráťme sa však k samotnej jazde policajného auta. Jaroslav napísal, že ich auto už opúšťalo križovatku, keď policajné vozidlo vyštartovalo. Rozbeh polície by musel byť veľmi prudký na to, aby vodičku dostala do situácie porušenia dopravných predpisov. Vtedy by sa ale aj vodič policajt mohol dopustiť konania vykazujúceho znaky priestupku - veľmi veľkým zrýchlením a prudkým priblížením by mohol ohroziť vozidlo pred ním prípadne iného účastníka cestnej premávky.
Z toho, čo ale Jaroslav napísal, to vyzerá tak, že policajti neboli nikým nútení zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. Ich prednosť v jazde teda obmedzená a ani ohrozená nebola. Nemali teda dôvod ukladať pokutu. Ak tak spravili, ich rozhodnutie bolo nezákonné.
Voči nezákonnému rozhodnutiu policajta sa dá brániť, ale bez dôkazov to pôjde veľmi ťažko. Preto je lepšie pokutu za neexistujúci priestupok neplatiť. Niekedy sa totiž stane, že vodič ovládajúci dopravné predpisy svojimi argumentmi dosiahne, že policajti stratia záujem o ľahko nadobudnutú pokutu. Ak sa tak nestane, je lepšie spor riešiť na dopravnom inšpektoráte. Tam musia policajti predložiť dôkazy svojho tvrdenia. Bez nich by obvinený vodič mal byť zbavený obvinenia, keďže ani na súdoch sa bez dôkazov nezaobídete.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk