Pri strihaní pásky pred novou cestou sa spolu stretli Figeľ, Hrušovský a Fico.
NITRA. BRATISLAVA. Za 97 minút dorazil poobede reportér SME z Bratislavy do Banskej Bystrice po skompletizovanej rýchlostnej ceste R 1.
Nový 46-kilometrový úsek medzi Nitrou a a Tekovskými Nemcami je aj pri mesačnom meškaní pre chýbajúcu dokumentáciu najrýchlejšie postavenou cestou a zároveň najdlhším a na celkové náklady najdrahším úsekom postaveným v rámci PPP projektov.
Rýchlocesta je dobre vybavená, s viacerými voľne sa zvažujúcimi zákrutami a prevýšeniami. Staviteľ tvrdí, že úsek nazvaný PRIBINA má cestu skrátiť o 26 minút.
Test SME, v ktorom prešla posádka po starej „ceste smrti“, ukázal, že vodiči ušetria okolo dvadsať minút času. Nová trať dáva autám viac priestoru a nehrozia čelné zrážky. Na ceste bol včera ešte na niektorých miestach drobný štrk a prach.
Na ceremoniáli bol minister dopravy Ján Figeľ (KDH) aj jeho predchodca Ľubomír Vážny zo Smeru a o význame cesty prehovoril okrem predsedu Národnej rady Pavla Hrušovského z KDH líder najsilnejšej strany Robert Fico.
Porozumenie na tribúne Ten prišiel neskôr, už počas prejavov. S Hrušovským, ktorý vyzval, aby sa už zabudlo na diskusiu, ktorý úsek bol najlepší, si na pódiu vymenili niekoľko poďakovaní.
Predseda parlamentu ďakoval Vážnemu a Ficovi, ktorých vládna koalícia vrátane KDH obviňuje z netransparentných tendrov a predražených kontraktov pri výstavbe diaľnic.
Hrušovský v nedeľu v diskusii televízie Markíza Ficovi pripomínal, že Ján Figeľ stavia o 700 miliónov eur lacnejšie tie isté úseky diaľnice cez eurofondy, „nie cez PPP projekty tak, ako si to chcel realizovať ty, čo by na 30 rokov bolo zadlžilo aj naše deti, aj deti našich detí“.
Ešte dokončia obchvat Rezervovanejší bol šéf KDH Figeľ, keď povedal „áno“ pokračovaniu výrazných investícií, ale s pripomienkou, že pre štát výhodným spôsobom. To už bol na tribúne aj Fico a čakal na slovo.
„Ďakujem za pozvanie, naozaj si ho mimoriadne vážim... Som veľmi spokojný. Je to pre mňa zadosťučinenie,“ tváril sa spokojne. Predseda Smeru povedal, že je presvedčený, že bez PPP projektov nie je Slovensko schopné dokončiť diaľnice v rozumnom čase.
Rýchlocestu postavili za 26 mesiacov a náklady sa dostali na hranicu 200 miliónov eur. Na pomerne rovinatom úseku je 54 mostov.
Súčasťou projektu je aj severný obchvat Banskej Bystrice, ktorý má byť hotový v polovici roku 2012. Štát za 30 rokov zaplatí firme Granvia za prevádzku a údržbu takmer štyri miliardy eur. Ročne to bude vyše 125 miliónov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Prvá nehoda prišla rýchlo, bola ľahká Cesta smrti medzi Nitrou a Zlatými Moravcami bude prázdnejšia, niektorí vodiči sa na novom úseku kochali, iní sa pretekali.
NITRA. Po necelej polhodine od otvorenia nového úseku R 1 asi desať minút jazdy za Nitrou v smere do Banskej Bystrice premávku zbrzdila prvá havária. Havária dvoch osobných áut však bola ľahšia, išlo len o ťuknutie.
Ešte niekoľko hodín pred otvorením troch nových úsekov sa autá ťahali za Nitrou v smere do Banskej Bystrice v nekonečnej šnúre. Jazda v prázdnejšom opačnom pruhu trvala hodinu a štvrť. Cesta späť bola pohodlnejšia a najmä trvala kratšie o viac ako 20 minút.
Vodičov v smere od Bratislavy ešte pár kilometrov pred vjazdom do Nitry miatli značky spomaľujúce rýchlosť na šesťdesiatku. Niekoľkí krátko zaváhali, čo robiť.
Premávka bola plynulá, množstvo áut sa roztrúsilo v odstupoch. Niektorí jazdili pomaly a kochali sa, iní vyrazili v ľavom pruhu vysoko nad rýchlostným 130kilometrovým limitom diaľnice.
Tesne pred koncom novej R 1 nad Hronským Beňadikom v oboch smeroch vyrástli nové odpočívadlá s benzínovými pumpami.
Nový úsek R 1 podstatne odľahčil cestu medzi Nitrou a Zlatými Moravcami, ktorú miestni nazývajú aj cestou smrti, pre množstvo tragických dopravných nehôd.
Štatistiky ukazujú, že vlani bola R 1 dvakrát taká bezpečná ako „cesta smrti“. Kým na rýchlostnej ceste medzi Trnavou a Nitrou bolo v roku 2010 podľa polície 75 dopravných nehôd, na ceste prvej triedy medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami to bolo až 157.
„Prvý a hlavný dôvod, prečo je rýchlostná cesta oveľa bezpečnejšia než cesta prvej triedy, je v tom, že jazdné smery sú oddelené,“ vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský. V prípade akejkoľvek kolízie tak nedochádza k čelnému nárazu.
(wm, her, jkr)
Pozrite si novú diaľnicu cez objektív fotografa Jána Krošláka