Na cestách platia prísnejšie tresty za alkohol, viac majú byť chránení chodci a cyklisti.
BRATISLAVA. Špeciálne kurzy pre sedemnásťročných. Rezervuj si miesto ešte dnes, lákajú už týždne niektoré autoškoly po Slovensku.
Tí, ktorí sa prihlásili, môžu odvčera skladať už aj vodičské skúšky. Umožnila im to novela zákona o cestnej premávke, ktorá prináša viaceré výrazné zmeny.
Okrem sedemnásťročných vodičov aj ročné väzenie za promile alkoholu v dychu, možnosť spomaliť autá na hlavnej pri odbočovaní z vedľajšej cesty alebo bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami meranú v sekundách.
Rodičovský vzor
Fakty
Vodičské kurzy
kurz v autoškole môže trvať maximálne rok; autoškola musí prihlásiť absolventa na skúšku najneskôr pol roka od ukončenia výcviku; žiadateľ musí v deň skúšky dovŕšiť 17 rokov; polícia vlani vydala 201-tisíc vodičských preukazov.
Najmä od sedemnásťročných vodičov si policajti sľubujú výrazné zníženie nehodovosti.
Tí totiž budú musieť až do dovŕšenia plnoletosti jazdiť pod dohľadom skúsenejších spolujazdcov, najmä rodičov, čím sa im predĺži výcvik.
Ak preukaz získajú tesne pred osemnástkou, budú musieť so spolujazdcom jazdiť najmenej tri mesiace.
„Prihlásilo sa nám ich už asi desať,“ hovorí Peter Grendel z autoškoly v Košiciach. Podobný záujem evidujú aj majitelia autoškôl v Trnave či Trenčíne.
Kurzy môžu absolvovať už šestnásťroční, sedemnásť musia mať v deň skúšok.
Riaditeľ odboru dopravnej polície prezídia Policajného zboru Milan Hamar od novinky očakáva až tretinový pokles dopravných nehôd medzi mladými vodičmi, ako to podľa neho bolo v Nemecku.
Pozitívny efekt sa však podľa neho dostaví až neskôr.
„Keď sa títo vodiči dostanú do kategórie 20 až 25 rokov. To sú tí, ktorí začínajú riskovať a preceňovať svoje schopnosti a na nehodovosti sa podieľajú až pätnástimi percentami,“ hovorí.
Mladí búrajú častejšie
Novinku vítajú aj poisťovne. Mladí vodiči hlásia poistnú udalosť 2,7-krát častejšie, ako je priemer, a dvakrát častejšie ako tridsaťroční, hovorí Lucia Muthová z poisťovne Allianz.
Autoškoly sú v očakávaniach zatiaľ opatrné. Komora autoškôl napríklad presadzovala, aby sedemnásťroční vodiči mohli jazdiť len obmedzenou rýchlosťou a na slabších autách.
„Navrhovali sme aspoň minimálne preskúšanie aj pre spolujazdcov, aby dieťa neučila jazdiť mamka, ktorá poriadne nešoférovala niekoľko rokov,“ hovorí predseda komory Jaroslav Prekop.
„Alebo aby sa to nezvrhlo, že pôjdeme niekam na návštevu, ocko si hrkne a povie, dobre, pôjdeš za volant ty synáčik,“ pridáva sa aj Ján Ďurník z autoškoly v Trnave.
Fúkať bude aj spolujazdec
Polícia však oponuje, že spolujazdec musí mať preukaz minimálne desať rokov a bude musieť dodržiavať aj všetky povinnosti a zákazy, ktoré platia pre vodiča.
„O spolujazdcovi rozhoduje zákonný zástupca dieťaťa, takže on zodpovedá za to, komu zverí svoje dieťa do rúk,“ hovorí Hamar.
Každý vodič môže mať podľa neho len jedného spolujazdca, ktorý bude musieť byť zapísaný v policajnej evidencii. „Hliadka si môže telefonicky alebo cez rádiostanicu preveriť aj osobu spolujazdca,“ upozorňuje.