BRATISLAVA. O dva týždne sa uvidíme opäť. Podobnú vetu si tento rok vypočula už takmer tretina žiadateľov o vodičský preukaz.
Za prvých deväť mesiacov roka policajti vrátili do autoškôl až 27-tisíc žiadateľov. Až 16 634 ich neprospelo z jazdy, testy nespravilo vyše 10-tisíc.
Mnohí začínajúci vodiči majú pocit, že policajti sú príliš prísni a subjektívni. Opakované skúšky znamenajú príjem pre nich aj pre autoškoly. Ak žiadateľ nespraví skúšku trikrát, musí celý kurz za stovky eur opakovať. Pri každom pokuse treba aj kolok. Pri prvej skúške 33-eurový, pri opakovanej za 8 eur.
„Policajtka mi povedala, že síce som v ničom vážnom nepochybil, ale že mi to nedá,“ opisuje skúsenosť Michal z Liptovského Mikuláša, ktorému sa skúšku podarilo spraviť až na piatykrát.
Rotujú policajtov
„Nesprísnili sme, ale viac sme sa zamerali na boj s korupciou,“ reaguje policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
Skúšky
Reparáty
- 2011: neprospelo: 30,06 percenta uchádzačov;*
z toho jazdu nespravilo 18,43, testy 11,44 a náuku o údržbe 0,18 percenta; - 2010: 28,77 percenta;
- 2009: 30,17 percenta;
- 2008: 33,45 percenta.
*Poznámka: údaje za roky 2011 a 2010 sú za prvých deväť mesiacov;
Zdroj: Polícia
Jedným z opatrení je rotácia skúšobných komisárov, ktorí chodia skúšať do iných miest v rámci kraja.
Sprísnenie nevidno ani v štatistikách za posledné roky, ktoré polícia poskytla. Už štyri roky sa počet neúspešných žiadateľov pohybuje okolo 30 percent, v roku 2008 dosiahol až 33,45 percenta.
V minulosti však bývali aj zhovievavejší, v roku 2003 prepadol podľa informácií z médií len každý piaty.
Dopravný expert Jozef Drahovský hovorí, že sprísnenie prišlo potom, keď sa prevalil škandál s vodičskými preukazmi vydávanými aj bez kurzu. „Začalo sa vyhodnocovať aj to, kto umožnil jazdiť vodičovi, ktorý spravil nehodu na základe hrubého porušenia predpisov.“
Väzby stále existujú
Oproti minulosti jazdy trvajú aj dlhšie a sú v náročnejších podmienkach.
„Vzťahy s policajtmi sú rôzne, ale neviem si predstaviť, že by niekde nechali prejsť vodiča, ktorý prejde zle križovatku,“ vraví šéf komory autoškôl Jaroslav Prekop.
Komora sa stále nevzdala ani nápadu, aby skúšobných komisárov nerobili policajti. Vytvorenie súkromných skúšobných centier v roku 2009 schválil dokonca parlament, zákon však úspešne vetoval prezident Ivan Gašparovič.
„Polícia to už robí len u nás a v Rumunsku,“ tvrdí Prekop.