Sadnúť si za volant opitý nie je dobré riešenie. Je to nebezpečné nielen pre samotného vodiča, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Vodič okrem toho riskuje veľmi prísne sankcie.
Opitý vodič nemusí nikomu ublížiť, napriek tomu ho súd môže poslať do väzenia. Ak ho tam pošle 3-krát, vodič už nikdy vodičák nedostane.
O alkohole za volantom sa toho píše veľa. Ale ako je to s inými návykovými látkami?
Samuel: "Všade sa píše o väzení za alkohol nad 1 promile a podobne. Chcem teda vedieť, ako je to napríklad u marihuany, ako sa to bude merať, keď je pri alkohole dané to jedno promile. Pri "návykových látkach" je to ako? Keď si na výlete v Holandsku zapálime jedného jointa, tak po dvoch týždňoch je možné, že ma na Slovensku zatknú za jazdu pod vplyvom, keďže THC sa drží v krvi nie jeden deň?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Väzenie nehrozí každému, kto si vypije a sadne za volant. Dôležité je, či je vodič spôsobilý viesť motorové vozidlo. Ak ste si aj vypili, no dokážete bezpečne šoférovať auto, riskujete "iba" pokutu, zákaz šoférovania a ďalšie povinnosti. S veľkou pravdepodobnosťou vás ale do väzenia nezavrú.
Väzenie za nespôsobilosť viesť vozidlo
§ 289, trestný zákon
(1) Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa pri výkone zamestnania alebo inej činnosti uvedenej v odseku 1 odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo sa odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie.
V minulosti sa zvyčajne súdy pri rozhodnutí o tom, kedy už vodič nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo, prikláňali k hranici 1 promile. Preto sa táto úroveň aj dnes považuje za dôležitú pre rozhodnutie, či má vodičovi hroziť súd a prípadne väzenie alebo nie.
Preto sa všade píše o 1 promile ako o hranici, po ktorej váš problém bude posudzovať súd. Na súd sa však môžete "kvalifikovať" aj vtedy, ak sa odmietnete podrobiť dychovej skúške. Okrem ročného väzenia vám súd môže zakázať šoférovať až na 10 rokov.
Ak vás súd za to isté odsúdi druhý krát, za volant si nesadnete minimálne 5 rokov. V prípade, že vás ako vodiča súd tretíkrát odsúdi za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, automaticky vám zakáže šoférovať na doživotie.
Sankcie, ak si vypijete
Ak vás policajti prichytia prvýkrát pri tom, ako jazdíte s alkoholom v krvi a ste pritom spôsobilí šoférovať, uložia vám pokutu do výšky 800 eur, pričom vám môžu zakázať viesť motorové vozidlá až na 3 roky.
Ak nie ste spôsobilí viesť motorové vozidlo a neposunú problém až na súd, čaká vás pokuta do 1000 eur a zákaz šoférovania až na 5 rokov. Takéto sankcie platia aj pre jazdu pod vplyvom iných návykových látok.
Okrem toho vás automaticky vás pošlú na preskúmanie zdravotnej spôsobilosti s dôrazom na zistenie toho, či nie ste od alkoholu alebo návykovej látky závislí.
Ak závislosť zistia, lekár o tom musí informovať políciu, čo môže mať za následok zákaz šoférovania, kým sa závislosti nezbavíte. Ak závislosť nezistia, pošlú vás k psychológovi.
Odmietnutie zistenia alkoholu alebo inej návykovej látky v krvi bude pre vás znamenať pokutu až 1300 eur a istý zákaz šoférovania od 1 do 5 rokov. A budete radi, že sa vás neujme súd.
Druhá jazda pod vplyvom alkoholu
Druhá jazda pod vplyvom alkoholu za posledných 5 rokov, pri ktorej vás prichytia policajti (platí aj pre iné návykové látky alebo odmietnutie zistenia alkoholu či návykovej látky), bude pre vás znamenať nielen pokutu a zákaz šoférovania, ale aj to, že vám zoberú vodičák, kým si znovu nespravíte autoškolu, akoby ste vodičák ani nemali. Okrem toho budete musieť absolvovať vyšetrenia u psychiatra a psychológa.
Všetky vyšetrenia a skúšky si pritom budete musieť hradiť sami.
Sankcie platia aj pre cyklistov
Aj cyklistov sa týkajú tieto informácie. Bicykel je síce nemotorové vozidlo, no jeho vodič musí byť triezvy, ak ho chce beztrestne viesť. Cyklista sa tiež musí podrobiť na výzvu policajta dychovej skúške. Len pre úplnosť, policajt je oprávnený aj cyklistovi zakázať ďalšiu jazdu.
Na záver, Samuel sa pýtal, čo sa stane, ak si v Holandsku dá návykovú látku, ktorá sa v tele drží aj niekoľko dní a pri kontrole na Slovensku mu ju v krvi zistia. Z hľadiska predpisov to bude to isté, akoby si pred jazdou vypil. Samuela by čakala pokuta a zákaz šoférovania. okrem iného, keďže užívanie zakázaných látok je prečin, za ktorý hrozí väzenie.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk