Pri krádeži prenajatého vozidla treba kontaktovať nielen políciu, ktorá trestný čin zdokumentuje, ale aj autopožičovňu. Podľa prenajímateľa je lepšie požičiavať si kvalitnejšie auto.
Na dlhšom prenájme ušetríte aj 40 percent
Pri prenájme vozidla na dlhšie obdobie treba pri výbere uprednostňovať kvalitnejšie auto pred lacnejším. Napriek tomu, že menšia cena je pre mnohých zákazníkov väčším lákadlom, treba pamätať, že pri vyšších poplatkoch sú často zahrnuté dodatočné služby. Môže ísť o pravidelný servis, kontroly či poskytnutie náhradného vozidla v čase poruchy.
Samotný dlhodobejší prenájom je výhodnejší aj finančne. Rozdiel medzi trojdňovým a mesačným prenájmom sa môže v dennej sadzbe líšiť aj o 40 percent. Nájomcovia pritom neprihliadajú na šoférovu minulosť v zmysle predchádzajúcich havárií. "Pre všetkých platia tie isté podmienky, keďže za prípadné škody ručí stále nájomca," povedal Panayot Ivanov Kirov z autopožičovne Teocar.
Šofér, ktorý sa rozhodne prenajať si auto, by sa podľa neho mal v prvom rade rozhodovať podľa poskytovaných služieb, ponuky vozidiel aj ich technického stavu. Pri výbere požičovne by sa mal zákazník následne rozhodovať aj podľa svojho zámeru, na ktorý bude auto využívať. Do úvahy treba brať napríklad dĺžku plánovanej trasy, počet pasažierov, ale aj veľkosť batožinového priestoru. "Každý by si mal vyberať podľa svojho uváženia, no všeobecne platí, že do mesta je lepšie menšie auto," priblížil Kirov.
Prečítajte si aj:
Predísť iné vozidlo sprava sa nesmie ani cez krajnicu
Keď vám ukradnú prenajaté auto
Pri krádeži prenajatého vozidla treba kontaktovať nielen políciu, ktorá trestný čin zdokumentuje, ale aj autopožičovňu. "Samozrejme, je ale vhodné si predtým overiť, či náhodou vozidlo nebolo z nejakého dôvodu odtiahnuté," hovorí Kirov.
Nájomca by podľa neho mal mať u seba doklady od auta a kľúče, ktoré by dokazovali jeho neúčasť na krádeži. "Vozidlá sú poistené proti krádeži, no ako pri každej poistnej udalosti je nutné zaplatiť spoluúčasť. Požičovňa svojich klientov nijako nesankcionuje," priblížil Kirov.
Prenajímajúce subjekty sa však stretávajú aj s nepoctivými zákazníkmi. Tí si zaplatia prenájom vozidla a následne ho ukradnú. Takémuto správaniu sa podľa Kirova nedá celkom predísť, avšak každá spoločnosť má svoje postupy ako takýchto nájomcov odhaliť.
"Napríklad sa snažíme preverovať doklady a osoby, ktoré ich predkladajú, takisto sa pri zapožičaní skladá určitý depozit," uviedol. Podľa Kirova sa počet nájdených odcudzených prenajatých áut pohybuje na úrovni 85 percent.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk