V Kalifornii môžete získať vodičák aj bez toho, aby ste absolvovali autoškolu. Ak má záujemca o vodičský preukaz menej ako 18, smie tam jazdiť len do školy a domov.
Od 1. novembra môžu na Slovensku šoférovať autá aj 17-roční. Mnohí s tým nesúhlasia a argumentujú štatistikami, podľa ktorých mladí vodiči majú veľkú zásluhu na zapĺňaní čiernych kroník dopravných nehôd.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
To, či majú pravdu zástancovia možnosti šoférovať auto od 17. veku života alebo odporcovia, ukáže až budúcnosť. Teraz sa pozrime na to, ako to riešia v Kalifornii, ktorá je považovaná za najmotorizovanejší štát na svete. Je tam evidovaných viac áut ako tam žije obyvateľov.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Neplnoletí sa v Kalifornii vozia len do školy a domov
V Kalifornii je možné získať vodičský preukaz na osobný automobil už od 16. rokov. Sú to ale výnimočné prípady. Možnosť získať vodičské oprávnenie vo veku pod 18-ročnou hranicou povoľujú kalifornské úrady podľa potreby.
Mladý človek môže získať vodičák, ak napríklad býva v odľahlej osade ďaleko od mesta, do ktorého chodí do školy. Nie je možné očakávať, že by na roztrúsené farmy niekedy zavítala hromadná doprava. Bez problémov získavajú vodičáky aj indiáni žijúci v rezerváciách, ak musia dochádzať do škôl mimo rezervácie. Týmto spôsobom majú študenti možnosť odviesť sa do školy a po vyučovaní späť domov. Legislatíva im ale neumožňuje jazdiť, kde sa im chce.
Ako získavajú vodičák v Kalifornii
V Kalifornii je oveľa jednoduchšie získať vodičský preukaz ako na Slovensku. Samozrejme, aj tam sú autoškoly, ale tie nie sú podstatné na to, aby ste vodičák získali.
Záujemca o vodičský preukaz musí najprv absolvovať na DMV (úrad pre motorové vozidlá) písomné testy. Po úspešných testoch dostane doklad a povolenie jazdiť v sprievode dospelej osoby s vodičským preukazom, aby získal prax. Tou osobou môže byť inštruktor autoškoly, rodičia, kamaráti, skrátka ktokoľvek, kto má viac ako 21 rokov. Začiatočník pritom nesmie jazdiť na diaľnici, keď je tma a ani za dažďa či po snehu.
Po trojmesačnej praxi, ak sa adept na vodičák cíti na to jazdiť aj samostatne, dohodne si termín na DMV a v určenú hodinu príde aj so svojím vozidlom a sprievodom na skúšobnú jazdu.
Počas skúšobnej jazdy sleduje policajný inšpektor všetky jazdné úkony vodiča a aj za najmenšiu chybu mu strhne body podľa určených tabuliek. Ak približne 20-minútová skúšobná jazda nedopadne pre skúšaného zle, na úrade mu hneď vystavia dočasný vodičský preukaz, odfotia ho, zoberú odtlačok palca pravej ruky a do týždňa mu príde domov nový vodičský preukaz platný 5 rokov.
Na poplatkoch zaplatí záujemca o vodičský preukaz približne do 30 dolárov (cca 22 eur). V tejto sume ale nie je zahrnutá cena za autoškolu. Kto sa rozhodne pre získanie praxe využiť služby autoškoly, platí si ju individuálne.
Slovenské vodičáky v Kalifornii
Ak by vodič zo Slovenska mladší ako 18 rokov chcel v Kalifornii jazdiť na slovenský vodičský preukaz, dovolia mu to len na 8 dní. Ak by sa tam chcel zdržať dlhšie, bez kalifornského vodičáku si nebudú smieť sadnúť za volant.
Slovenské vodičské preukazy dospelých ľudí platia v Kalifornii najdlhšie 6 mesiacov. Je to zaužívaný štandard pre dobu jednorázového pobytu v USA a maximálna dĺžka platnosti turistického víza.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: Stanislav Velitzký