Zrážka s lesnou zverou vám môže rozbiť, vo väčšej či menšej miere, auto a jeho oprava nie je lacná záležitosť. Pri zrážke ohrozujete taktiež bezpečnosť všetkých, ktorí sa vo vozidle nachádzajú. To však nie je všetko. O zrazené zviera je nutné sa postarať.
Najrizikovejším obdobím je jar a jeseň. Najmä jeseň, keď má zver ruju, z polí tiež mizne posledná úroda, a tak sa sťahujú do lesa. Podľa portálu idnes.cz je riziko stretu najvyššie počas skorých ranných hodín, keď zver hľadá potravu a pohybuje sa viac ako počas dňa.
"Na jeseň v roku 2010 dosiahli škody spôsobené zrážkou so zvieraťom takmer milión eur. V havarijnom poistení to za minulú jeseň predstavovalo približne 4,1 percenta zo všetkých hlásených škôd a každým rokom to rastie," informoval Gabriel Tóth, špecialista externej komunikácie poisťovne Allianz.
Dodal, že tento rok v období od 1. 1 do 31.10. 2011 evidujú v poisťovni 1 416 poistných udalostí z havarijného poistenia, kde došlo k zrážke vozidla so zvieraťom.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Lepšie je srnu zraziť čelne ako bokom auta
Je nutné rešpektovať dopravné predpisy a obozretnosť na miestach, kde sa zvieratá často vyskytujú a taktiež v lokalitách migračných a potravinových trás zvierat.
Mnohokrát sa zver spáva inštinktívne. To znamená, že zviera oslepené reflektormi, zostane buď stáť na mieste alebo sa vráti späť na rovnakú stranu za vozovku. Preto je dôležité, ako sa vodič v danej situácií zachová. Najistejšie je začať hneď brzdiť a snažiť sa vyhnúť zrážke. Nie vždy je to však možné.
Ak už nie je možné včas auto ubrzdiť a vyhnúť sa zrážke, odborníci si podľa portálu idnes.cz myslia, že je lepšie zver zraziť, ako sa snažiť o úhybný manéver. Ten je totiž často veľmi riskantný. Až tretina vodičov tento pohyb auta nezvládne a vrazí do stromu alebo sa zrazí s protiidúcim vozidlom.
Odborníci tiež radia, aby vodiči neskúšali obracať auto a zver zrazili radšej prednou časťou auta než bokom. Tam je totiž najväčšia deformačná zóna, posádku ochráni najlepšie a pohltí najviac energie nárazu.
Čo má vodič urobiť, ak sa zrážke nevyhne?
Po zrážke so zverou je potrebné čo najskôr zapnúť výstražné svetlá a postaviť na cestu varovný trojuholník. Nesmiete zabudnúť privolať políciu, ktorá následne kontaktuje užívateľa poľovného revíru. "Ak by vodič odišiel z miesta činu a neprivolal políciu, dopúšťa sa trestného činu," vysvetlil Juraj Štefanovič PR špecialista ČSOB Poisťovne.
Mnohí vodiči robia chybu v tom, že odídu z miesta činu, najmä ak škoda na aute nie je vysoká. Ak by ich však pritom niekto videl, mohol by ich obviniť zo spáchania trestného činu. To isté platí aj vtedy, ak si šofér zrazenú zver nechá.
Takéto konanie je považované za pytliactvo.
Je lepšie, ak máte havarijné poistenie
Ak má klient uzatvorené havarijné poistenie, je postup pri hlásení škody rovnaký, ako pri akejkoľvek inej poistnej udalosti. Klient nahlási škodu poisťovni, ktorá preskúma okolnosti vzniku škody a jej rozsah.
Klasické povinné zmluvné poistenie túto škodu zväčša nehradí. "Na kolízie vozidla a zvieraťa sa však v špecifických situáciách vzťahuje aj povinné zmluvné poistenie, a to v prípade, ak sa preukáže zodpovednosť vodiča za škodu, najčastejšie majiteľovi hospodárskeho zvieraťa. Vtedy je škoda uhradená z povinného poistenia motoristu. Takéto situácie predstavujú ale len 0,1 percenta z celkového počtu hlásených škôd," dodal Tóth.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk